string(2) "he"
string(2) "he" -array(0) { }

יש אליפות

לא משנה לאן נפנה – מהמראה עדיין יציצו פניו המכוערות של העוני, ויותר מכך פניה של החברה בישראל, שעל פי התקשורת מתעניינת רק בבורסה, בנדל"ן ומעל לכל ברכילות על סלבריטאים למחצה
איציק ספורטא

יש! סוף סוף שברנו את השיא הקודם בשיעור העוני של ילדים – 36.3 אחוז, לעומת השיא הקודם של 35.9 אחוז. מה אפשר לומר, הישג כזה לא הולך ברגל ולא כל מדינה יכולה להתברך בו.

דו"ח העוני פורסם היום וממצאיו הרבה יותר גרועים ממה שאפשר היה לצפות. שיעור העוני הכולל עלה, שיעור העובדים העניים עלה, ואפילו מספרם של המשפחות שבהן שני מפרנסים מתחת לקו העוני עלה. לא משנה לאן נפנה – מהמראה עדיין יציצו פניו המכוערות של העוני, ויותר מכך פניה של החברה בישראל שעל פי התקשורת מתעניינת בבורסה, בנדל"ן ומעל לכל ברכילות על סלבריטאים למחצה.

שכחתי, שם מתעניינים גם בגורלו של צחי הנגבי, בסיור חסר משמעות של ראש הממשלה בארה"ב ובעתידה, או בעברה, של מפלגת העבודה. אני לא יודע אם יש דבר חשוב יותר מכך ש-67,000 ילדים נוספו לחבריהם הרבים מתחת לקו העוני. רק להזכיר שיעור הילדים העניים ב-1998 היה 21.5 אחוז, רחוק מאוד מהמצב היום.

אבל כנראה שמשהו לא בסדר אצלי ואני לא מבין מה חשוב ומה לא.

מה כבר אפשר לכתוב שלא נכתב? כתבנו שצריך להעלות את הקצבאות, שצריך השקעה מסיבית בהכשרה לעבודה של אלו שהשכלתם נמוכה, שיש להעלות את שכר המינימום ולאכוף אותו, שיש לתת חינוך חינם מגיל שנתיים, שיש לשפר משמעותית את מערכת החינוך, ועוד דברים בסגנון. כאילו שאם אכתוב את זה משהו יתבצע.

הנתונים ידועים, מה שצריך לעשות ידוע, רק עכשיו צריך לדאוג שזה ייעשה.

דו"ח העוני המלא

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

  1. רמי יובל

    שכר המינימום נמוך מאוד. שיעור המועסקים בתעריף זה הוא גדול והולך וגדל. הפער בין שכר המינימום, שכדי לקבלו יש לתת עבודה מלאה, ובין הבטחת הכנסה וכיו"ב, שמשולמת "בחינם", קטן מדי ומהווה תמריץ שלילי לעבודה. העלאת שכר המינימום (א) תשלוף רבים ממעגל העוני וכן (ב) תגדיל את המוטיבציה לצאת לעבודה (יותר מתכניות ויסקונסין נשלניות). העלאת שכר המינימום תייצב את המשק ברמת הכנסות והוצאות גבוהה יותר. היצרנים וספקי השירותים יגלגלו את הגדלת ההוצאה על הצרכנים והמצרכים יתייקרו, אבל חלוקת הכסף תהיה יותר שוויונית. שכר מינימום נמוך (ולא נאכף) הוא הסיבה העיקרית לפערי ההכנסה והעלאתו הדרמטית צריכה להיות הדגל והתביעה העיקרית של כל מי שתופעת העוני המנוול מחד וההתעשרות הנצלנית מאידך מטרידים אותו והוא מחפש דרך לעצרה.