כשתהיו גדולים

חזי ביטון לא יהיה מנהל תיכון ואבנש טדסה לא תהיה מנהלת פירמה של עורכי דין, גם לא בשנת 2034. על הקמפיין הגברי-אשכנזי-ארצישראלי של מכללת גורדון לחינוך
אלדד לוי

סטודנט לתואר שני בסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת בן גוריון שבנגב

מכללת גורדון לחינוך משתמשת זו השנה השנייה באותו קמפיין שיווקי. הנוסעים ברחבי חיפה והצפון יכולים לראות עשרות מודעות המזמינות את הסטודנטים המתלבטים לגבי בחירת מקצוע לבוא ליום פתוח. הקונספט בכל השלטים זהה: בכל מודעה נוכל למצוא ילד שמנובא לו עתיד כמנהיג בחברה הישראלית. למשל, ילד מתולתל הלוגם מברזייה עתיד להיות "פרופ' בן מעוז", מנכ"ל חברת מקורות, בשנת 2035; ילד ג'ינג'י ממושקף יהיה "אלוף יהלי רום", מפקד חיל האוויר העתידי, ב-2034. מעט מאוד בנות תוכלו למצוא בין הנבואות של מכללת גורדון, וילדים המדמים באיזשהו אופן את המגוון האתני והתרבותי של ישראל לא תמצאו כלל.

למעשה, כל שתוכלו לראות הן תמונות של ילדים אירופאים, בהירי שיער, בעלי שמות ארץ-ישראליים. קריקטורה של תפיסת האני המאוסה והמוכרת של האליטה הישראלית. חזי ביטון לא יהיה מנהל תיכון ואבנש טדסה לא תהיה מנהלת פירמה של עורכי דין, גם לא בשנת 2034. הם לא מופיעים בקרב מנהיגי העתיד של ישראל, כמו גם ילדים רוסים, דתיים, ערבים ומזרחים. פשוט לא.

הקמפיין של מכללת גורדון. אכן, ילד אחד

אז מדוע שונה קמפיין פרסומי זה משאר הקמפיינים? חדי העין יודעים שהישראלי הממוצע בפרסומות הוא לעולם לא הישראלי הממוצע שפוגשים ברחוב. שערבים ומזרחים תמצאו בעיקר בפרסומות על אוכל  – שם תרבותם ברוכה וישראלית. אתיופים לא תראו בכלל – גם אם תתאמצו ממש. ועל כן נשאלת שוב השאלה: מדוע שקופירייטר ממוצע, שכותב פרסומת למכללת גורדון, לא ישתמש במה שמוֹכֵר ומוּכַּר אצלנו? למה שגורדון לא ימשכו סטודנטים צעירים ללמוד חינוך באותן דרכים? התשובה היא שחינוך היה ונותר הכלי העיקרי שיכול לאפשר את סגירת הפערים החברתיים.

אנחנו מאמינים שכל בני האדם נולדים שווים ביכולות שלהם ובזכות שלהם להוביל ולהצליח בחברתם, ושאם ישנם פערים והבדלים מולדים הם בוודאי לא נחלתם של קבוצות אתניות או של הבדלים מגדריים. בתקופה זו של מאבק חברתי בישראל, המונים צועקים חזק וברור כי מערכת החינוך היא זו היוצרת את הפערים שמתחילים בינקות, והיא זו שמסלילה ישראלים רבים אל תקרת הזכוכית שהגבילה גם את הוריהם. מכללת גורדון לחינוך מכשירה את המורים והמחנכים של העתיד: אותם אנשים האמונים באופן הכי ישיר על בניית חברה שבה לכל בני האדם יש שוויון הזדמנויות להצליח ולהגשים את חייהם. במכללת גורדון יודעים זאת היטב, משום שהם בנו קמפיין נבואי וגרנדיוזי שמסביר לסטודנטים לחינוך שהם בונים את העתיד.

חבל שהעתיד של ישראל בעיניה של מכללת גורדון לחינוך נראה בדיוק כמו העבר: אותן קבוצות ימשיכו ויחזיקו בעמדות המפתח של החברה הישראלית גם בעוד 30 שנה. גברים, אשכנזים וארצ-ישראלים. והשאר? השאר פשוט לא מוכרים טוב.

הכותב הוא תושב חיפה ואיש חינוך המפגיש בין בני נוער ישראלים ופלסטינים

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. קרן גרינבלט

  כתוב יפה והמסר מבורך כמובן.
  אגב, אני מקווה שלא ישתמע שאתה גם חושב שאבנש טדסה לא תהיה מנהלת פירמה של עורכי דין בשנת 2034, כי אני חושבת שכן, ואני מאמינה שגם אתה.

 2. למה להתבלבל עם העובדות

  הם כן רואים ברוסים את מנהיגי העתיד של ישראל.

  נכון שלרוסים יש בעיות קליטה קשות אבל זו לא אחת מהן, תדמיתם כמובילים וכאנשים אינטליגנטיים אינה נופלת מזו של הישראלים האשכנזים הותיקים ולפעמים אפילו עולה עליהם

 3. שרון ליכט

  וזה לא משנה. לילדים רוסים לא קוראים יהלי רום.

 4. שם המשחק

  קמפיינים מהסוג הזה עושות חברות פרסום שמקבלות הרבה כסף שממומן כמובן משכר הלימוד. אין לי מושג מי חברת הפרסום אבל היא כמו כל היתר משכנעת את הלקוח שהם יודעים הכי טוב ובגלל זה הם גם עולים הרבה כסף. ולגבי הילדים הבהירים – קונים את התמונות ממאגר עולמי שבו מופיעים בדרך כלל ילדים אירופאים. זה עולה פחות מאשר לצלם דוגמן. תשאלו את עצמכם מי המועסקים בחברות הפרסום ותקבלו את התשובה.