string(2) "he"
string(2) "he" -array(0) { }

צעדים עוקפי בג"ץd

בעקבות עתירה שהוגשה נגד פיטוריהם הגורפים של עובדי קול ישראל, מיהר האוצר להציב לבית המשפט עובדות בשטח
חגי קלעי

English

ככל רשות שלטונית, גם משרד האוצר שואף לקדם את האינטרס הציבורי למיטב הבנתו וגם הוא סובל מכשל הראייה הצרה – הוא נותן משקל יתר לתוכניות שגובשו על ידו, ומעריך בחסר את חשיבות ההליך המנהלי התקין. אלא שבעוד גופים ציבוריים אחרים ינסו לקדם את דעתם במנגנונים הראויים, פיתח משרד האוצר שורה ארוכה של דרכים עוקפות מנהל תקין. כך לדוגמא, באמצעות העברות תקציביות ויצירת רזרבה סמויה הוא מסוגל לקדם תקציב סודי, שאינו כפוף לביקורתה של הכנסת. בדומה, האוצר אינו מהסס להוציא כספי ציבור על קמפיינים נגד משרדי ממשלה אחרים שמחזיקים עמדות שונות משלו.

מבין שיטות פעולה לא ראויות אלו, מדהימה במויחד הדרך שאימץ משרד האוצר על מנת לנטרל את בית המשפט. ככלל, בית המשפט אינו מתערב בהחלטות המבוססות על שיקולים כלכליים, אף אם הניתוח שבבסיסן שגוי. בית המשפט יתערב רק בשלושה מקרים – אם ההחלטה פוגעת בצורה לא מידתית בזכויות מוגנות, אם ההחלטה נעשתה בניגוד להוראות החוק, ואם ההחלטה חורגת בצורה קיצונית ממתחם הסבירות.

אבל גם ההתערבות המצומצמת הזו אינה נוחה לאוצר, אשר מצא לה פתרון. במקום לנמק את עמדתו במסגרת ההליך, מבקש האוצר לקבוע עובדות בשטח, על ידי קידום תוכניותיו בזמן ההליך, ואף על ידי התעלמות מהוראות בית המשפט. כך לדוגמא היה בנוגע למימון קופות החולים. אף שבית המשפט העליון קבע כבר בשנת 2000 כי על האוצר לערוך התאמות במדד יוקר הבריאות, נדרשו הקופות להתייצב פעמיים נוספות בבית המשפט העליון, עד שבשנת 2011 ניתן פסק דין נוסף לטובתן, שגם ביצועו התעכב. דוגמא מובהקת אפילו יותר הייתה בפרשת הפרטת בתי הכלא. שם בית המשפט הבהיר שההפרטה מעוררת קושי משמעותי והמליץ להקפיא את הליכי הבנייה. האוצר פעל בצורה הפוכה. הוא ביקש מבית המשפט שלא להורות על הקפאת הבנייה, והגדיל לעשות וחתם על הסכם מיוחד עם הקבלן שמבטיח תשלום פיצויי עתק אם בג"ץ יפסול את החוק. בפשטות, האוצר ניסה לחשק את יכולת ההכרעה של בית המשפט על ידי יצירת עלויות גבוהות ולא נחוצות להליך. כאשר לבסוף נפסל החוק, ניסה משרד האוצר להאשים את בית המשפט עצמו ביצירת העלויות הללו. היחיד שנהנה הוא לב לבייב, הקבלן הפרטי, שצחק כל הדרך אל הבנק.

mickolהשבוע למדנו פעם נוספת על השימוש של האוצר בכלים לא ראויים אלו. ביום ראשון שעבר היגשתי עתירה לבית המשפט נגד הפיטורין הגורפים של עובדי קול ישראל. בעתירה ביקשתי צו ביניים המונע ניוד עובדים וסגירת מתקנים. בית המשפט העליון הורה למדינה להשיב תוך 10 ימים. האוצר לא היסס. כעבור ימים אחדים התפרסמה כוונתו להורות על ניוד מיידי של כלל העובדים למתקן בירושלים, על מנת למכור את המתקן בתל אביב. היות המתקן בירושלים לא ערוך לקליטת העובדים, הפגיעה הקשה בעובדים, והעדר כל ראשית של הליך למכירת המתקן בתל אביב, לא השפיעו על ההחלטה, שנועדה להקדים את בית המשפט ולהציב לו עובדות בשטח.

להשלמת התמונה, חשיבות קביעת העובדות בשטח בנוגע למתקן קול ישראל בתל אביב גדולה במיוחד עבור האוצר. מכירת הנכסים היא הטעם המרכזי לרפורמה ברשות השידור, ובלעדיה הרפורמה אינה משתלמת כלל וכלל. האוצר ניסה בעבר למכור את המתקן, מכירה שהוקפאה על ידי בית המשפט, שקבע כי לא נערך כל הליך תקין לבחינת הכדאיות הכלכלית של המכירה, וכן שלא נערך הליך ראוי למציאת חלופה. הפעם מקווה האוצר שיושלם הליך המכירה לפני שבית המשפט יוכל לבחון את כדאיותו.

השאלה שנותרת פתוחה היא מי הנהנים מהמכירה החפוזה. בסיבוב הנוכחי כבסיבוב הקודם קודמה המכירה על ידי חברות ייעוץ מסחריות ש"ייעצו" לאוצר. האם בין לקוחותיהן יש כאלו שיהנו מרכישת הנכס המוזל בלב תל אביב? לאוצר הפתרונים.

עו"ד חגי קלעי מייצג את עובדי קול ישראל בעתירה לבית המשפט העליון

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם: