משבוע לשבוע זמן ההמתנה מתקצר

הריטואל השבועי כמעט זהה: מגיעים לעצים, מתחילים לפנות את העשב ברדיוס הולך וגדל, וממתינים. לאחר זמן מה, עובר הטנדר של הרבש"צ, ולאחר מכן מגיעים ג'יפ צבאי ראשון, ג'יפ שני, משטרה ומנהל אזרחי. פעיל תעאיוש מתעד את הפעילות בכפר ג'בת א-דיב
אמיר ביתן

בשבועות האחרונים מצטרפים פעילי תעאיוש אל קבוצה של פלסטינים באזור ההרודיון. הפלסטינים, הישראלים וכמה בינלאומיים יוצאים לשדה קטן הגובל מצפון בכפר ג'בת א-דיב וממערב בחוות שדה בר. שנים רבות חששו הפלסטינים להגיע לשדה ולעבדו, ואכן ההזנחה ניכרת. בשדה יש שרידים מעטים של עצי שקד וזית, אך ברובו מכוסה השדה בעשב מצהיב וגבוה.

לפני היציאה לשדה ממתינים למאחרים ביציאה מהכפר, ובינתיים מתכבדים מהתותים הבשלים שגדלים למכביר על שני עצי תות גדולים. בשדה עצמו הריטואל השבועי כמעט זהה: מגיעים לעצים, מתחילים לפנות את העשב סביב העצים ברדיוס הולך וגדל וממתינים. משבוע לשבוע זמן ההמתנה מתקצר. לאחר זמן מה, עובר על הגבעה המפרידה בין השדה לחווה הטנדר של הרבש"צ, ולאחר עוד זמן מה, מגיע ג'יפ צבאי ראשון, לאחריו לפעמים גם ג'יפ שני, משטרה ומנהל אזרחי.

למרות שלפלסטינים יש מסמכים המעידים על הזכויות בקרקע, המנהל טוען שמדובר באדמות יהודים, ומזמין את בעלי הקרקע להוכיח את טענתם במנהל באחד מימי השבוע. עד שנושא הזכויות על הקרקע יתבררו במנהל עם עזרת סיוע משפטי או בלעדיו, אנו נמשיך להגיע עם הפלסטינים לשדה כדי להראות שעידן הפחד הסתיים ולפלסטינים הזכות לדרוש ולקבל את רכושם חזרה.

אמיר ביתן הוא פעיל זכויות אדם, איש מחשבים וגיאוגרף

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. נפתלי אור-נר

    כל הכבוד. יש להיאבק כנגד הגזל בשטחים

  2. נתן

    כל הכבוד לאמיר ולפעילי תעאיוש – מעשיהם כמו כוס מיים צוננים במידבר.