• בגין ונחמה
    הצבעה שבטית
    מה מסמנים המונחים שמאל וימין בישראל? ראיון עם לב גרינברג
  • צלשלאמת
    אות קין
    כך לוהקה א"ק לתפקיד הפופולרי ביותר בז'אנר סרטי האימה

לא שותקות יותר - لن نسكت

כל עוד נציית לקשר השתיקה, גברים מהסוג הנבזי הזה ימשיכו להשתמש בכוח ובסמכות הממסדית שלהם עלינו רק כי הם יכולים. לקראת ההפגנה הערב (א') מול קריית הממשלה בקריאה "די לאלימות מינית ודי לכסתוח"
ח'ולוד ח'מיס

לפני כשבוע וחצי, עמדתי על במה בחיפה לשאת דברים לכבוד היום הבינלאומי למאבק נגד כל סוגי האלימות כלפי נשים. עמדתי בדיוק באותו המקום שבו הוענק למשה איבגי פרס האקדמיה לשחקן הטוב ביותר בסרט עלילתי בשנת 2016. עשיתי את הקישור בין סוגי אלימות שונים, המופעלים עלינו, נשים, על בסיס יומיומי: אלימות פיזית, אלימות מינית, רגשית, מילולית, כלכלית, ממסדית, חברתית, סביבתית ואחרות.

כפעילה פמיניסטית, האישי מתערבב לי בפוליטי כמעט בכל תחום, ועל אחת כמה וכמה בתחום של אלימות. בימים האחרונים אני מוצפת בנושא, הן אישית והן פוליטית, משלל כיוונים. אתחיל משיחת טלפון שקיבלתי לפני כשבוע מעאליה, אשה ערביה צעירה בת 22, סטודנטית לתואר שני בלימודי מגדר באוניברסיטת חיפה. עאליה התקבלה ללימודי תואר שני על תנאי, מכיוון שבזמן ההרשמה עדיין לא התקבלו כל ציוני התואר הראשון שלה במסגרת לימודי ספרות אנגלית באחת המכללות הערביות בצפון הארץ. עאליה הייתה נסערת מאוד בשיחת הטלפון, ותיארה בפניי סיפור מתמשך של התנכלות מצד מרצה בכיר במכללה. אותו מרצה השתמש בכוח הסמכות האקדמית שלו, ופעם אחר פעם החזיר לעאליה את הסמינריון לתיקונים. שבע פעמים נאלצה עאליה לחזור על העבודה הסמינריונית, ובפעם השמינית הוא פשוט נתן לה ציון נכשל, ומזכירתו התקשרה לעאליה להזמינה להגיע ולהירשם לקורס מחדש בסמסטר הבא. אותו מרצה היה מודע לעובדה שעאליה התקבלה ללימודי תואר שני, והוא פשוט השתמש בכוח הסמכות שלו רק מפני שהוא יכול.

עאליה פנתה אליי כשהיא כבר מיואשת, וסיפרה לי שהיא יודעת בוודאות שכל שנה המרצה הספציפי הזה בוחר סטודנטית אחת, מתנכל בה בצורות שונות, ולא מעביר אותה את הקורס. המניע של אותו מרצה לא היה ברור. לסיפור הזה יש סוף טוב, כי עאליה לא הייתה מוכנה לשתוק. היא פנתה אליי לייעוץ, ואני הפניתי אותה לאחת המרצות הנוכחיות שלה. על פי המלצתה של אותה מרצה, עאליה שלחה את עבודת הסמינריון למרצה בכיר באחת האוניברסיטאות בארה"ב, וקיבלה ממנו חוות דעת חיובית וציון של 93. עם חוות הדעת הזאת עאליה פנתה בכתב לראש המכללה, ותיארה את כל מה שהיא עברה. ביום למחרת, התקשרו אליה ממזכירות החוג לבוא, לסגור את התיק ולקבל את התעודה שלה.

ח'ולוד ח'מיס. ממקימות עמוד #تسكتيش תוסכותיש (אל תשתקי), מרחב בטוח לנשים ערביות לשיתוף עדויות של אלימות מינית
ח'ולוד ח'מיס. עמוד #تسكتيش תוסכותיש (אל תשתקי), מרחב בטוח לנשים ערביות לשיתוף עדויות של אלימות מינית

הסיפור הזה הזכיר לי את אותו ד"ר שעבדתי אצלו במהלך לימודי התואר השני שלי, שהיה גם ראש אחד המרכזים באוניברסיטת חיפה. הוא הטריד אותי מינית, ושילב את זה עם איום תעסוקתי. כאשר פניתי למישהי בכירה ממנו, היא פשוט אמרה לי שלא כדאי לי להתלונן, כי הוא אדם חשוב באוניברסיטה ויש לו כוח רב, ואם אפתח במלחמה איתו, הוא ירמוס אותי ואת הקריירה האקדמית שלי. שתקתי ולא התלוננתי.

הבאתי את שתי הדוגמאות האישיות כאן בשביל להמחיש את עומקה ורוחבה של תופעת האלימות שמפעילים גברים בעלי סמכות ממסדית כלשהי כלפי נשים, ואת האופן שבו המערכת מתגייסת להגן על התוקפים ומשמרת את התופעה הזאת בעיקר באמצעות השתקה ועצימת עיניים. המקרים הנחשפים בשבועות האחרונים של ח"כ מכהן, של גיל שפר מלשכת נתניהו לשעבר ושל אלון קסטיאל – כל אחד מהם בעל כוח ומעמד – מוכיחים שהביאוש הזה נמצא בכל מקום, בייחוד במקומות בהם יש היררכיה ברורה ויחסי מרות. הסדר הטיעון הנרקם עם אופק בוכריס לא שונה במהותו בהרבה מהמקרים שתיארתי: מערכת פטריארכלית מובהקת הנשענת על יחסי כוחות, וכשהאישה אוזרת אומץ להתלונן, העונש שהתוקף מקבל הוא בגדר עלבון וסטירת לחי לנשים ולחברה בכללה.

אני פונה לכל מי שעוברת סוג של אלימות, ומפצירה בה לא לפחד ולא לשתוק. כל עוד אנו שומרות על קשר שתיקה, גברים מהסוג הנבזי הזה ימשיכו להשתמש בכוח שלהם ובסמכות הממסדית שלהם עלינו רק כי הם יכולים. החלטתי לשתף את שני הסיפורים האישיים האלה, עם השמות של עאליה ושלי, כי לא בנו האשם ולא אנחנו צריכות לפחד ולהסתתר מאחורי שמות בדויים. חשוב לי שכל אשה שחווה אלימות תדע שהיא לא לבד. חשוב שנדע שעומדות לרשותנו דרכי התמודדות ושיש מסביבכן הרבה נשים בעלות ידע וניסיון אשר יכולות לייעץ ולהושיט יד.

והגיע הזמן שנאחד את המאבק שלנו באלימות כלפי נשים: גם מבחינת סוגי האלימות, וגם שנפעל יחד – נשים ערביות ויהודיות. אני מזמינה את כולכן לשתף עדויות של אלימות שחוויתן בעמוד הפייסבוק החדש והדו-לשוני #לא_נשתוק #لن_نسكت כדי להציף את המרחב הציבורי ולשבור את קשר השתיקה כחלק מהמאבק נגד אלימות כלפי נשים על כל סוגיה. אפשר לשלוח את העדות כהודעה לדף, ונשתף אותה בשם בדוי או בשמך האמיתי, לבחירתך. בואו נצופף שורות, נתאחד כקהילה ונתמוך אחת בשנייה, בנשים המתמודדות באומץ ובפנים חשופות מול אלון קסטיאל, ונאלצות לשאת את האלימות המילולית והגידופים שמטילים עליהן רבים בציבור. אני קוראת לנשים לחזק ולהתחזק ובעיקר להאמין, כי יחסי הכוח הנצלניים והמעוותים שעליהם מושתתת החברה שלנו לא יישארו על כנם עוד זמן רב.

עמוד #تسكتيش תוסכותיש (אל תשתקי), מרחב בטוח לנשים ערביות לשיתוף עדויות של אלימות מינית
עמוד #تسكتيش תוסכותיש (אל תשתקי), מרחב בטוח לנשים ערביות לשיתוף עדויות של אלימות מינית

ח'ולוד ח'מיס היא סופרת ופעילה פמיניסטית חיפאית בקהילת אשה לאשה, וממקימות עמוד #تسكتيش תוסכותיש (אל תשתקי), מרחב בטוח לנשים ערביות לשיתוף עדויות של אלימות מינית. מחר (א') תתקיים הפגנה מול קריית הממשלה במחאה נגד הכסתוח על אלימות מינית

 

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.