על תרבות, בורות ו"ליברליזם אירופי".

יוסי דהאן

עירית לינור הכריזה  ב"גלי צה"ל" כי אין ישות המכונה "תרבות ערבית", לאחר מכן הסתייגה ההסטוריונית והוסיפה:  "אולי היתה במאה השלש עשרה במצרים הפרעונית".  את הטקסט הזה הביא לקוראי "הארץ" העיתונאי אביב לביא. שבוע לאחר מכן דרשה לינור מאביב לביא להמציא הוכחות לקיומה של תרבות ערבית, ואביב לביא, שנפל לפח, יש לומר בצער, סיפק לה "רשימת מכולת" של סופרים, משוררים, מדענים ואנשי תרבות אחרים ממוצא ערבי. לביא קנה את מושג ה"תרבות" של לינור. על פי תפיסה זו המושג תרבות מייצג אך ורק רשימה של גאונים יוצרים ותו לא. ואז כל מה שנותר זה להשוות את החמישייה הפותחת "שלהם" מול  החמישיה "שלנו".

תרבויות הן צורת חיים מורכבות, עולמות חברתיים הכוללים אמונות, ערכים, התנהגות, היסטוריה ושפה ומרכיבים מבניים ודינמיים נוספים, הן אינן מתמצות בפעילותם ברוכת הכשרון של מעטים.

ידידי, העיתונאי שאול ביבי, אף הוא נפל באותו פח וניסה במאמר ארוך ומעניין ב"מעריב" להוכיח ללינור את הקשר בין התרבות היהודית לתרבות הערבית. ביבי כינה את לינור "ליברלית אירופאית".  שאול ידידי, ג`ון סטיוארט מיל, מונטסקייה ודה טוקויל מתהפכים בקברם.

עירית לינור היא בעיניי משל לחבורה עצומה של דוברים וקובעי טעם תרבותיים חשוכים שהקשר בינם לבין ליברליזם אירופי דומה לקשר בין אוסמה בין לאדן לסובלנות דתית. אחד הקווים המשותפים לחבורה זו היא הפחד והשנאה מכל מה שהוא ערבי או מזרחי. בועז עברון, עמוס קינן, חיים חפר, עלי מוהר  ואחרים הם הדוברים הגלויים של "הליברליזם האירופי" מזן זה.

בדרך כלל, כמו במקרה של לינור, ה"ליברליזם האירופי" הזה מלווה בריאקציונריות חברתית תאצ`ריסטית שמתייגת קורבנות של מדיניות חברתית וכלכלית דרוניסיטית כ"פרזיטים". בעולם הפמיניסטי של עירית לינור אין לויקי כנפו זכות לנשום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. noni

  Everyone thinks she is the representative of the true left (she'd wish)
  and a cultural icon. when in all truth all she is is just another of those
  used to perpetuate the current reality
  When are people going to wake up?
  I dont expect she;d wake up as she is too full of herself to
  ever notice there's a world around

 2. יוסי אוחנה

  כל מי שהיה בור בתרבות הזו, כולל כמובן מזרחים רבים כמוני,
  ונחשפו לקצה הקרחון שלה בשנים האחרונ ות, עומד משתאה,
  ומבין קצת את אלה שמתכחשים לה. הם פשוט לא יודעים כי היא
  לא על השולחן. יוסי

 3. lali

  צר לי רבותיי, אך אם כי זה פורום למרחיים, הייתי רוצה להתעכב מעט על אופי שידוריו של שדרן אחר מ"המילה האחרונה" בה עירית לינור משדרת אף היא. היום, מר ג'קי לוי התחיל לגחך על גרוזיה וגרוזינים במעטה של קובע טעם תרבותי. מי הוא ג'קי? בעיניי שום כלום. במקרה הגיע לרדיו. לא מעניין. לא מצחיק. רק שוביניסט אחד שלא כיף לשמוע אותו, שלא לדבר על ליהנות מדבריו. בושה לרדיו הישראלי שיש בה שדרנים גזענים כאלה.