מיומנו של נציג ציבור במוסד סגור

יוסי דהאן

כמעט שלש שנים אני נציג ציבור במליאת רשות השידור וועדותיה. תקופה ארוכה ומתמשכת של צפייה מקרוב בהשחתה של שידור ציבורי שאמור להיות עצמאי ובלתי תלוי. היכרות אינטימית עם לפיתתו של השלטון את אמצעי התקשורת הציבוריים ופגיעה מתמשכת בחופש הביטוי. תקציב רשות השידור המתקרב למיליארד שקל מצוי כמעט ללא פיקוח ציבורי. חלק גדול מנציגי הציבור האמורים מכוח חוק לפקח על הרשות נתונים לשליטה כמעט מוחלטת של ההנהלה בראשות יוסף בראל.

בראל כזכור מונה למנכ"ל רשות השידור על ידי השר לשעבר רענן כהן. רענן כהן מונה על ידי אריק שרון ליושב ראש הבנק לפיתוח תעשייה אבל רק לאחר מינוי בראל למנכ"ל ומספר חברי מרכז ליכוד למליאת רשות השידור. בראל כזכור הצהיר בעיתונות לפני מינויו כי יפעל על פי הוראותיו של שרון. לשכת שרון שולטת בעזרת אנשיה בוועד המנהל בכל המינויים ברשות השידור. כך נראה שידור ציבורי בלתי תלוי בדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון.

לפני מספר ימים הודח אלישע שפיגלמן מעריכת "יומן השבוע" בערוץ הראשון. בראיון לעיתון "גלובס" אמר שפיגלמן, בין היתר, שבהנהלה לא היו מרוצים מריבוי הכתבות בנושאים חברתייים. ההנהלה הודיעה באמצעות דוברה החרוץ כי היא מעוניינת ב"קונצפט קליל יותר". קונצפט קליל יותר למי שמתקשה להבין את הניב המיוחד של הנהלת הרשות משמעותו בלשון פוליטית חדשות שלא ירגיזו את נתניהו ואנשי האוצר ששולטים בתקציב הרשות ובגובה הקיצוץ באגרה.

במסגרת "הקונצפט הקליל" יוצמד לגאולה אבן מגיש נוסף ביומן. גאולה אבן היא עיתונאית עצמאית מידי ולכן יושיבו לידה מישהו מבוית יותר שיהיה חייב את קידומו להנהלה ויפנים את הנורמות העיתונאיות של הקונצפט הקליל. אולי דן שילון, עיתונאי שהפך בדרן ואיל הון ולאחרונה, בתקווה לקבל בערוב ימיו תכנית בערוץ הראשון,  למעריץ האתיקה העיתונאית של בראל. או אולי אביב בושינסקי.

זו "המהפיכה הקונצפטואלית" הכל יהיה קליל וחיובי יותר. בתום המהפיכה נתגעגע כולנו ל"יומני גבע" משנות השישים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.