פגישתי עם המיועד למשרת היועץ המשפטי לממשלה

יוסי דהאן

לפני מספר חודשים הוזמנתי על ידי לשכת עורכי הדין להשתתף בפאנל על מצבם של העובדים הזרים בישראל, בפאנל, אותו הנחתה העיתונאית רותי סיני מ"הארץ", השתתפו עו"ד עינת אלבין מהתכנית הקלינית בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב, הגברת ציפורה שיינקמן אחראית מחלקת אכיפת חוקי העבודה בשירות התעסוקה ומר סם אולפינר נשיא התאחדות הקבלנים.

על מנת להדגים את הפרתן הברוטלית של זכויות העובדים הזרים בישראל, בחרתי להציג פסק דין שניתן לאחרונה בבית הדין הארצי לעבודה על ידי נשיא בית הדין השופט סטיב אדלר. פסק הדין מתעד את התעללותה של חברת א. דורי, שבבעלותו של "אחד מבכירי המשק" – נשיא התאחדות הקבלנים הקודם אורי דורי, בעובדי בניין סיניים. פסק הדין מתעד את שיתוף הפעולה,  בין חברת א. דורי לחברה סינית ששימשה כקבלן משנה, שמטרתו עושק שכרם של העובדים הסיניים. דורי וקבלן המשנה הסיני תכננו עיסקה סיבובית שבמרכזה גבייה כפולה עבור הוצאות דיור, בריאות ומזון. למרות ששילמו עבור הוצאות מזון נאלצו העובדים הסיניים לחטט בפחי האשפה בשווקים על מנת להשביע את רעבונם. החברה הואשמה גם בהפרות נוספות של חוקי עבודה אחרים – שעות עבודה רבות מידי, עבודה בשבת ועוד.

כשאתם עוברים ליד "מגדלי טויוטה" בתל אביב תזכרו לרגע באלו תנאים עבדו הפועלים הסיניים שבנו את היכל הזכוכית המפואר הזה.

בעוד אני מתאר את ההפרות הללו, התפרץ בסערה אדם מתוך הקהל וטען שהוא אינו מסכים בשום פנים ואופן שאמשיך לעסוק בתיאור וניתוח פסק דין זה. האדם הציג את עצמו כעורך הדין אלי זוהר שייצג את חברת א. דורי בתביעה זו. מר זוהר טען שכיוון שמשרדו הגיש ערעור לבג"צ על פסק דין זה הוא סבור שאין לעסוק בדיון בעניינו של אורי דורי.  עניתי כי כשיתקבל ערעורו בבג"צ (דבר שסיכוייו קלושים ביותר, כיוון שבית המשפט העליון אינו נוטה להתערב בפסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה אלא במקרים נדירים) אשמח לדון גם בערעור. עורך הדין המכובד מר זוהר סירב לתת לי להמשיך לשאת את דבריי והסכים להתיישב רק לאחר שמספר אנשים מהקהל, ברובו המכריע עורכי דין, דרשו ממנו בתקיפות לאפשר לי לסיים את דבריי.

עוד פן באישיותו של המיועד להשליט במדינתנו הדמוקרטית את "שלטון החוק" ולהגן על "כבוד האדם וחירותו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אורן קנר

    יוסי ואיציק, תודה על האתר. קראתי את כל האייטמים, שוב נעצבתי ללבי והשכלתי. תודה על החשיבה, על המידע ועל הקישורים. חשוב שעניינים אלו יהפכו לידיעת הכלל, במיוחד אל מול המכבש הפוליטי-תקשורתי החד ממדי שמאיים לדרוס את כולנו. אולי תצרפו לאתר "שלח אתר זה לחבריך", כך שייקל להפיץ את הבשורה. חזקו ואמצו.

  2. ModadideseW

    to: Admin – If You want to delete your site from my spam list, please sent url of your domain to my e-mail: stop.spam.today@gmail.com
    And I will remove your site from my base within 24 hours
    webmastegz