ה"בודקה" שמייעד נתניהו לחד הוריות

איציק ספורטא

מחאת הנשים החד הוריות נמשכת כבר זמן רב, וכאילו התרגלנו לה, וכעת מתחילים בתקשורת לגלות את  חוסר הסכמה בין קבוצות שונות של נשים הניצבות מול משרד האוצר. והיום מראיינים את אילנה אזולאי שעוזבת את אתר המחאה. כמובן שעושים לזה פרסוניפיקציה, וויקי כנפו נגד איילת סבג, קודם לכך דיברו על נתניהו נגד ויקי כנפו. כאילו מדובר במלחמת גלדיאטורים ולא במאבק עקרוני בין שתי תפיסות עולם, אחת מגובשת ומוטעית אותה מייצג האוצר ושריו, והשנייה שנראית פחות מגובשת אבל הרבה יותר נכונה למצבינו החברתי.

היחס המובלע והגלוי כנגד כל סוג של מחאה שנועד לשנות סדרי עולם מצא את ביטויו בתקשורת כבר בשבועות הראשונים של המחאה. כתב כלכלי כמו סבר פלוצקר מ"ידיעות" טען שהצעותיו של נתניהו לנשים מספקות והן צריכות לחזור לבתיהן, החרה החזיק אחריו שטרסלר מ"הארץ". שני אלה רואים במאבקים כאלה סכנה אמיתית לא לדמוקרטיה, אלא לשלטון ללא מצרים של צרי המוח החושבים שהם יודעים הכול.    

גם כאשר הושמעו דברים בעד המחאה נראה היה שחלק מן התומכים אינם יכולים לקפוץ מטפורית מעל למשוכה של האישיות של המשתתפות, יש סיפור אנושי בואו נהפוך חלק ממשתתפותיו למיני סלבריטאיות לזמן קצר ואחר כך נשכח אותן בצד הדרך. 

תגובת המערכת למחאה כבר בראשיתה היה חלוקת סוכריות על ידי הגביר היושב במשרד האוצר, כבר בכנס "קסריה" שעבר לירושלים הציע הצעות שעל ידי כתבי הכלכלה נחשבו לפתרון, כאשר זה לא עבד הוצעו הצעות אחרות באותה רוח. נתניהו גם טען שהנושא מוצה ואין יותר על מה לדבר כיון שלדעתו יש אלפי מקומות עבודה בארץ. אני לא יודע האם שר האוצר לא חיי בעולם מקביל, כי כדאי לא לעיין בנתונים של בנק ישראל, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משרד העבודה, שם נכתב שיש בארץ מעל 280000 מובטלים, כ- 11% ומספרם ושיעורם יעלה בשנה הקרובה. כיצד יכולים עיתונאים שמכבדים את עצמם לפרסם הודעה מטעם משרד האוצר בלי לספק נתונים בנוגע למצב שוק העבודה הישראלי, לא בדיוק מובן לי. יותר מכך בהודעה לעיתונות נכתב כי יופעל קו ישיר, ללא תשלום למתקשר, לחיפוש עבודה במשרד התמ"ת, יוסי דהאן דימה זאת לבודקה עם טלפון בחצר משרד התמ"ת. רק להזכיר במשרד הזה במקרה קיים שירות התעסוקה שתפקידו הוא לשמש מתווך בין דורשי עבודה למעסיקים.

 מלבד תגובה זו של האוצר מכבש הדליגיטימציה, בעצם לכל מאבק חברתי,  עבד שעות נוספות, וכעת הגיע האוצר כמעט אל המנוחה והנחלה והוא מגבש את תוכניות הקיצוצים לשנה הבאה. כי עם כל קיצוץ צריך קיצוץ נוסף, כנראה יושבים באוצר אנשים שהתמכרו לנושא והם לא יכולים לקום בבוקר בלי לקצץ משהו.

כדי לכתוב משהו מעמיק בנושא צריך לכתוב מסה של אלפי מילים, אזכיר נושא נוסף שמטריד אותי בהתייחסות למחאה, תמיד שואלים את המשתתפות במחאה כמה הן משתכרות, כאשר זה נעשה זה מלווה בנימה של חוסר אימון, לעומת זאת כאשר נשאל שר האוצר על הכנסותיו הוא סירב להשיב כיון שזה לא עניינו של אף אחד. המראיין כמובן לא הקשה וחשף את חוסר העקביות בעיסוק האובססיבי בהכנסותיהם של המשתכרים מעט לעומת הזכות לפרטיות של המשתכרים הרבה. כיון ששר האוצר נושא עיניו לחברה מעין אמריקאית הוא צריך לדעת ששם צריכים אנשי ציבור לפרסם את הכנסותיהם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.