נוסבאום נגד בטלר - ההתקפה על הפמיניזם הפוסט מודרניסטי

יוסי דהאן

מאמר שחולל סערה כשהתפרסם לראשונה בשנת 2000, מרתה נוסבאום, אחת הפילוסופיות הפוליטיות החשובות ביותר הכותבות כיום, יוצאת בהתקפה חריפה על הזרם הפמיניסטי הפוסט מודרניסטי ועל העומדת בראשו ג`ודית בטלר. נוסבאום יוצאת נגד העקרות הפוליטית והשפה הבלתי מובנת, (בטלר זכתה בכבוד המפוקפק של זכייה במקום הראשון בתחרות שארגן כתב עת פילוסופי על המסה הגרועה ביותר שנכתבה באותה שנה).

נוסבאום מצביעה על טיעונים מבולבלים, התחזות אינטלקטואלית וחוסר מחויבותו המוסרית והפוליטית של הזרם הפמיניסטי הזה למאבקים ממשיים המקדמים אינטרסים וזכויות של נשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעקב בן-שמש

  ראשית, באמת שלא ניתן להמעיט בתרומתה של בטלר לתיאוריה פמיניסטית ותיאוריה קווירית. ראו בעיקר בספרה Gender Trouble משנת 1990

  שנית, כפי שבטלר עצמה הסבירה, הז'רגון הסבוך משרת מטרות פילוסופיות ופוליטיות. השפה ה"מדוברת" עצמה משקפת לעתים קרובות הנחות מטפיסיות ונורמטיביות שראוי לערער עליהן על-ידי שימוש במושגים לא מוכרים ושאינם מתפענחים בקלות.

  שלישית, ולבסוף, ראוי לשים לב למקרים בהם ההתנגדות לז'רגון איננה אלא מסווה להתנגדות לרעיונות שהכותב מנסה להביע. לעתים במקום להתמודד עם הטענה קל יותר לתקוף את האופן בו היא מנוסחת. ואת ה"טריק" הזה צריך לחשוף כשאפשר.

  כל זאת, מבלי להמעיט בחשיבותה של השפה הבהירה…

 2. יעקב בן-שמש

  אגב, ברכות על האתר החדש, ובהצלחה!

  אולי כדאי שתהיה אפשרות לשלוח אי-מייל לעורכים באופן כללי כך שלא נצטרך להצמיד את הברכות למאמר על נוסבאום ובטלר 🙂