אם יש "רצון" אין אבטלה

יוסי דהאן

ה"אגף החברתי" של הליכוד מכה שנית, לאחר הצעת החוק של חברת הכנסת רוחמה אברהם לצמצום זכות השביתה, יצא בימים אלה סגן השר הממונה על התעסוקה, חבר הכנסת מיכאל רצון, בהצעה מהפכנית לצמצום ממדי האבטלה.

ישב סגן השר וחשב וחשב וחשב והגיע למסקנה – בישראל אין אבטלה ואין מובטלים. עשרות האלפים המתייצבים בלשכות התעסוקה אינם מובטלים אלא מתחזים. מאחזי עיניים ערמומיים הסוחטים את קופת המדינה ומבאישים את ריחו של הליכוד.

אבל סגן השר לא פרייאר, הוא לא ייתן לפרזיטים ואוכלי חינם לעבוד עליו. לאחר חודשים ארוכים של מחקר ומחשבה מאומצת הגה סגן השר את המלכודת הגאונית הבאה. מהיום והלאה יצטרכו עשרות אלפי המובטלים הצעירים להתייצב בפני פקידיו של סגן השר שלש פעמים בשבוע. 

בילוי שלשה ימים בשבוע במסדרונות הלשכה יפתור את בעיית האבטלה, הכיצד אתם שואלים? המובטלים, הרי אמרנו, אינם אלא מתחזים, נשים וגברים שהפרנסה מצויה בידם בשפע ומשכורתם מרקיעה שחקים, אולם פעם בשבוע הם מסתננים בחשאי ממקום עבודתם אל לשכות התעסוקה מציגים את עצמם בפני פקידי הלשכה כמובטלים, זוכים בדמי אבטלה וחוזרים לעבודתם מיד. עתה, כשהם ייאלצו לבלות במסדרונות הלשכה הצפופים והמיוזעים מחצית מהשבוע, יוותרו המתחזים על ההגעה ללשכה ועל דמי האבטלה.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תתקשה למצוא מובטלים לדווח עליהם וכתבי הרווחה יתרוצצו  חסרי אונים.

שמועות עקשניות מלשכת סגן השר טוענות שבקרוב עומדות לנחות בארץ משלחות מומחי תעסוקה מיפן ומשבדיה על מנת ללמוד מקרוב על פריצת הדרך התעסוקתית של סגן השר. אותן שמועות טוענות כי בימים אלה עובד סגן השר על פתרון לבעיית משק החשמל והמים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אדי

  קודם כל כל הכבוד על האתר עצמו ושנית כל הכבוד על המאמר – באמת הגיע הזמן להעביר את נטל האשמה מהמובטלים למי שגרמו לאבטלתם ועוד מוסיפים חטא של התנכלות למובטלים, מלווה בהתחסדות וצדקנות על פשע זה.

 2. ירון

  סוף סוף מישהו יוצא עם רעיון גאוני למה???
  כל המובטלים יצטרכו להגיע ללשכות האבטלה ושם יבינו סוף סוף כמה דברים
  א. אין מקום לכל המובטלים שמגיעים כל יום אז מה עושים ? צריך לבנות לשכות גדולות יותר עם הרבה יותר מקום
  ב. מי יבנה? נכון המובטלים וכך תרד העבטלה במדינתינו

  איייי חכמי חלם צוחקים עלינו כבר

 3. איתי

  אולי צריך להעביר הצעת חוק נגדית, הקובעת שכל חבר כנסת חייב להייצב שלוש פעמים בשבוע בכנסת כדי לשמור על משרתו כח"כ. כמה חברי כנסת ישארו אז?

 4. אילן בצלאל - ירושלים

  ספורטא ודהאן – יישר כוח!
  אני אמנם אינני מובטל כרגע. סיימתי בציונים גבוהים לימודי תעשייה וניהול לפני כשנה, ולקח לי זמן רב (שמונה חודשים) למצוא עבודה שאיננה קשורה ללימודיי. אני עובד כעבד ומשתכר, כמו רבים שכמותי, 19 שקלים לשעה.
  כשביקרתי בלשכת ה"תעסוקה" (לשכה אשר, אכן, מספקת תעסוקה לעשרות פקידים…), היה (להם ולי) ברור שאין להם כל עבודה בשבילי. היה לי גם ברור שלי ולשכמותי לא מיגעים דמי אבטלה. עלינו אף אחד לא מדבר! עשרות אלפי צעירים שתרמו את שרותם הצבאי /הלאומי למדינה, שלמדו, שהשקיעו זמן וממון רב בלימודים גבוהים, ושמעולם לא קבלו ואף לא דרשו כלל לקבל דמי אבטלה! כל אחד מכיר אותנו, "הילדים הטובים" הללו, אלה שהוריהם חסכו בקושי רב כדי שילדיהם יוכלו "ללמוד ולהתקדם", אלה שלא יעיזו להשתמש במילה "מובטל", מכיוון שמעולם לא עלה בדעתם אף לבקש דמי אבטלה, אלה שחונכו רק לתת ולתרום למדינה, אלה הפראיירים, שכמותי… אלה שלא נכללים בסטטיסטיקת המובטלים. אני בטוח שאם "נצא מן הארון" (כי, באמת, אין לנו במה להתבייש – שייתבייש נתניהו!), אם נתפקד ונתגייס כולנו ל"שרות המילואים" החשוב ביותר כיום – למלחמה על הבית (בלי מרכאות) – ייראו כל "כלכלני ביבי", מצדדי הקפיטליזים הפראי ביותר המוחל כיום במכורתנו, שמספר מחוסרי העבודה בפועל גדול בהרבה ממה שחושבים. אותי ואת שכמותי הסטטיסטיקה מעולם לא ספרה.

 5. נ

  אם רק נעשה קיצוץ משמעותי אצל כבוד סגן השר ואצל עמיתיו ונחשוף ונטפל לעומק בשחיתויות ציבוריות נגלה שלמעשה
  אנו בכלל לא נהיה בגרעון כספי אלא להיפך