ילדים לכו לעבוד

איציק ספורטא

בעקבות המגמה החדשה של המשרדים הכלכליים להפוך למשרד לחינוך למבוגרים, אני מציע לפתוח גם כיתות לילדים. אחת הטענות הנשמעות השכם והערב על ידי דוברי המשרדים הכלכליים היא שהם רוצים לחנך את הציבור לעבודה וכיון שהציבור לא כל כך מבין הם החליטו להכותו עוד קצת, כי הרי חוסך שבטו שונא בנו (מה עם הבת?). חינוך המבוגרים בלבד לא יועיל כיון שיש להם בדרך כלל ילדים שסביר שילכו אחרי הוריהם לחיים של בטלה וניצול הקופה הציבורית, על כן צריך להרביץ את תורת העבודה גם בילדים, לא חס וחלילה על ידי השקעות אמת בהשכלה שוויונית אלא על ידי הקטנת התמיכה בילדים שניתנת על ידי הממשלה (מחר מתחילים).

אם נמשיך בהגיון הטיפול של הממשלה באימהות החד הוריות, שכולל תשלום של מעל ל-1000 שקל למעסיק שיעסיק אישה או גבר חד הורי לפחות בשליש משרה, ופחות מזה לעובד/ת עצמה, צריך לפתח את העניין גם לגבי ילדים. הדרך לחנך ילדים לעבודה היא רק באמצעות עבודה, לצורך כך יפתח שרות התעסוקה קוו חם שיעסוק בהפנייתם של ילדים לעבודה, לא משנה ששרות התעסוקה לא יכול לספק עבודה ל- 280000 המובטלים המבוגרים. כדי שהמעסיקים ישתלבו במסגרת החינוכית הזו אני מציע לשלם להם 2000 שקל לחודש עבור כל ילד שהם מעסיקים. ילדים שלא ירצו לעבוד יגורשו בבושת פנים מבית הספר רק אם להוריהם אין כסף, אילו שיש להם כסף יוכלו לשלם כופר כדי לשחרר את ילדיהם ממצוות העבודה.

עוד מעט נגיע למצב בו אדם שירצה לעבוד ישלם למעסיק ולא להיפך ובכך תגיע לקיצה המשימה ההרואית של המשרדים הכלכליים לחינוך מחדש של האזרחים שבטיפשותם מדברים על חיים בכבוד ופרנסה, ושוויון. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמי מרון

  ראשית מברוק לאיציק ספורטא ויוסי דהאן על האתר.
  תמיד מעניין לשמוע את דעתכם.

  הרשימה הסרקסטית של ספורטא על הילדים (שכשליש מהם מצוי בימים אלה "מתחת לקו העוני"), הזכירה לי מכתב למערכת "הארץ" שפורסם לפני כ-10 ימים. לצערי לא שמרתי אותו, ולא אוכל לציין את שם המחבר, אבל את התוכן אוכל לשחזר מהזיכרון:
  המחבר טוען שאין כל בעיה "ליישר" את מצבם העגום של ילדי ישראל. לדבריו ניתן להקים בזמן קצר מערכת חינוך משובחת המושתתת על שכר מורים גבוה, כיתות ממוזגות, 20 תלמידים בכיתה, שתי ארוחות ביום, פעילות מודרכת אחה"צ, ועוד.
  כיצד עושים זאת? בקלי-קלות. פשוט מעבירים את קצבאות הילדים ישירות למערכת החינוך המורחבת שתוארה (ולא להורים!). בתי הספר יוכלו להמשיך ולשמור על אופיים (הפלורליזם לא נפגע) תוך הקפדה על הוראת ליבת תכנים (אנגלית, מתימטיקה, דמוקרטיה, וכיו"ב).
  פירוש הדבר הוא: חינוך איכותי, ילדים שבעים, כולם מסיימים את ביה"ס עם יסודות בריאים לחיים "בחוץ", ויש עוד בונוס – מפרקים את משרד החינוך במתכונתו הבזבזנית (8 מחוזות, כמדומני) ובונים מחדש.

  הרעיון הזה מטריד בפשטותו. שאלתי את עצמי מייד מדוע לא נוהגים כך? האם יתכן שרעיון דומה, לשימוש בקצבאות הילדים, לא נבחן כלל? האם יש בעיה בלתי פתירה ביישום הרעיון? ואולי כל זה שטות גמורה?

  הואיל ואין בידי כלים לבחון את הרעיון הזה באופן מקצועי, אני מניח אותו לפניכם — מה אתם אומרים על ה"פרוגרמה" הזו ספורטא ודהאן, איפה המילכוד?