לשבת לקום - ומתי לומדים? (חינוך 1)*

גל לוי

מערכת החינוך בראשותה של לימור לבנת הינה ללא ספק המהפכנית מכל אלה שקדמו לה. חדשות לבקרים אנו מתבשרים על תכניות ויוזמות חדשות שללא ספק נועדו לקדם את רמת החינוך והשוויון בחינוך בישראל. אצל השרה לבנת אין אפליה: כשמנגנים את ההמנון בדיסק הכחול-לבן, על כולם לעמוד דום; כאשר נכנסת המורה לכיתה (גם אם היא מאחרת כהרגלה) – על כל התלמידים והתלמידות להזדקף במקומם; כאשר הציון בבגרות לא משהו – כולם יכולים לרוץ להרשם למועד ב` שהוא (לגמרי במקרה) קל ממועד א` (העיקר ששרת החינוך תזקוף לזכות הרקורד הפוליטי שלה שיפור של עשירית אחוז בזכאות לבגרות – אפילו אם הטריק לא ממש מצליח); ואם לתלמידים יש בעיות ראיה – כולם נדרשים לשלם מכספם עבור בדיקת עיניים (כי הרי הממשלה לא קיצצה בתקציבי הבריאות ולא הביאה להעלאת מחירי הביקור אצל רופאים); ואם אין כסף לספרים, כולם יכולים לרכוש ספרים מסובסדים בבית הספר (מלבד אלה בהם המנהלים "בניהול עצמי" לא רצו את כל הבלגן). בקצרה, מהפכה מכיתה א` ועד י"ב.

אז נכון שלקראת שנת הלימודים הקרבה, הכריז משרד החינוך על יתר הקפדה בנושא תשלומים (ומעניין יהיה לראות כיצד "הסיירת" תמנע תשלומים חריגים), ואולי החזרה לשיטת הלימוד הישנה לקריאה תקטין את מספר הילדים והילדות שאינם יודעים לקרוא בסוף כיתה א`, אך בסך הכל, מערכת החינוך יכולה להמשיך ולהתבייש בהישגיה, ולהביט במראה לפני שהיא שולחת את תלמידיה להשתלמות בנימוסים והליכות. כי בינתיים, כל עוד הבגרות היא המדד להצלחה בחיים (ולצערנו כך המצב), יותר ממחצית המסיימים י"ב כיתות אינם זכאים לתעודת בגרות. ובין הזכאים, עבור רבים זו לא יותר מפיסת נייר המעידה על שיממון חינוכי וערכי. מלבד זאת, הקיצוצים בחינוך מבטיחים את המשך הנשירה של תלמידים חלשים, ואת העמקת הפערים בין מרכז לפריפריה, ורמת הידע הנמוכה של המורים והמורות ממשיכה להקרין על אופיו האלים של החינוך.

אז מעכשיו, ילדים וילדות יקרים, כאשר המורה נכנסת לכיתה – רגע לפני שהיא מתחילה לצעוק על תלמידיה וללעוס בפניהם חומרים מיחידות לימוד ירודות – קומו, הזדקפו, והישירו מבט לקיר בו ממוקמות תמונותיהם של הנשיא וראש הממשלה, ושאלו את עצמכם "של מי החינוך הזה, לעזאזל?".

* גל לוי, מרצה בתוכנית ללימודי דמוקרטיה באוניברסיטה הפתוחה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.