כלכלה חדשה וישנה

איציק ספורטא

בעקבות הפסקת החשמל במזרח ארה"ב, והרעיונות להפריט את חברת החשמל הישראלית בהתאם לעקרונות הבעייתיים שהובילו את משק האנרגיה האמריקאי, נזכרתי במאמר שקראתי דיי מזמן. במאמר נערכה השוואה בין ההשפעה הכלכלית של ההמצאות הגדולות מהחצי השני של המאה ה- 19 להמצאת המחשב האינטרנט וכל הדברים שהורגלנו לחשוב עליהם כשינוי מהותי בסדרי עולם.

אחת מההמצאות הגדולות של העבר הייתה כמובן החשמל, יחד עם מנועי השריפה הפנימית, סרטים, רדיו ומים זורמים. המאמר של Robert Gordon הוא ארוך ומעיק קמעא למי שאינו כלכלן (התקציר ברור יותר), אבל הנקודה המרכזית גורסת שההשפעה הכלכלית של ההמצאות של המאה ה-19 הקפיצו את הפעילות הכלכלית והעלו את רמת החיים באופן ניכר, בעוד שהמחשב ונגזריו, במיטב, השפיע אבל בעוצמה קטנה בהרבה ממה שסיפרו לנו אנשי המכירות של עולם המחר. כך שאולי הכלכלה החדשה הייתה קמפיין של יחסי ציבור יותר משינוי מהותי באורח חיינו. יש במאמרו של גורדון תאור של עיר שאין בה מים זורמים על הריחות והזוהמה. לעומת זאת בואו נחשוב על ICQ כדוגמה לפיתוח של סוף המאה העשרים, הוגיה הפכו למיליונרים כבדים, אבל מה זה הוסיף לנו? בסדר, עכשיו אנחנו יודעים מי מחובר למחשב כאשר אנו נכנסים אליו, מה עוד? תחשבו שפתאום יש הפסקת חשמל, מה יותר חשוב? אולי גם הפסקת מים, מה עכשיו? תגידו שזו השוואה לא הוגנת, וזה נכון, אבל כמויות המאמרים שנכתבו על כך עוררו את ההרגשה שמדובר במהפכה. 

אף אחד גם לא הטיל ספק בכך שמפתחי התוכנות ראויים להשתכר שכר גבוה מאוד, גם אם הם עובדים על סתם דברים.  ובאותה עת שכר של 15000 שקלים לעובדי חברת חשמל נחשב למושחת, אולי הוא כזה, אבל איפוא העקביות?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איתי

  הסיבה לביקורת הרבה על המשכורות חברת החשמל נובעת מהסיבה הפשוטה – בתור צרכנים ומשלמי מסים, יש לנו זכות להתלונן על שכר גבוה לעובדים – דבר המייקר לכאורה את עלויות החשמל.
  לעומת זאת, שכר גבוה בחברות מחשבים משפיע על הציבור בכיוון עיקרי אחד – המדינה מקבלת יותר מסים מהעובדים. בעקיפין, הערכה שגויה של שווי העובדים ושאר תופעות פסולות בשם "הכלכלה החדשה" הביאו למשבר בענף, ולתגובת שרשרת בענפים אחרים. אבל האזרח הקטן לא יכול לטעון שלוקחים לו כסף מהכיס כדי לממן עלויות שכר של מתכנתים

 2. איתי

  ICQ זו דוגמה להמצאה שאינה קריטית לחיים היום, אולם המחשבים תופסים חלק נכבד מסגנון החיים שלנו היום, הרבה מעבר לנראה לעין.
  האם רוב האנשים בישראל מסוגלים לדמיין היום מציאות ללא טלפונים סלולריים? מוסדות מדינה ללא מערכות ממוחשבות? ומה עם האתר הזה – כיצד היתה יכולה להתקיים בימה דומה לדבריכם/דברינו, לולא המחשבים?
  כמובן שיותר קשה לחיות ללא חשמל, וכמובן שהמחשב תלוי בחשמל. אבל אין לזלזל במהפכה שהמחשוב הביאה לחיינו, מה גם שאנו נמצאים רק בתחילתה.

 3. חני בעל

  מר יצחק ספורטא המלומד שלום,
  הרשה לי לפתוח במספר הערות בונות
  * חלו במאמרך מספר שגיאות כתיב : נגזריו רשום כאשר צריך לרשום מנגזריו ועוד כהנה וכהנה,,
  במאמרך כלכלה חדשה ישנה נישמעת נימה של הסתייגות מצידך לגבי ההשפעות הטובות והשלליות מהתרומה של הטכנולוגיה החדשנית שהן אתה מנהנה ( אתר האיטרנט זה לא היה קם לולא טכנולוגיה זו לדוגמא) וכמו כן הסתייגות מעושרם של אותם יזמים צעירים אשר פיתחו מוצרים בכלכלה זו , אני סבור שלא צריך לנקוט עמדה בה נעדיף אי שיוויון מוחלט בשכר הכלכלה הישנה ( בדוגמא לעיל שכיר חברת חשמל אשר מרוויח אלפי שקלים ובנוסף הטבות שלא ניתנות לאזרח הפשוט., מועדף על ידך ממתכנת אשר יהפוך את משק האנרגיה ליעל יותר לדוגמא)
  הנך נוקט בדעה אשר לא ניתנת להוכחה מה קדם למה הביצה לתרנגולת או התרנגולת לביצה, הנך יודע כמה האנושות תלויה קיום במערך הטכנולוגי הן בתיקשורת והן בתעשיה כמו כן מודע אתה מה הנזק היכול להיגרם מנתק טכנולוגיה זו (" טרור ברשת").?

 4. דרור

  יש מידה גדושה של תמימות בטענה שבעוד ששכרם של עובדי חברת החשמל משולם מכספי משלם המסים בעוד שכרם של המתכנתים ואנשי המחשבים משולם באופן וולונטרי רק ע"י המעוניינים. הרי המחשבים הפכו לכלי חיוני לעבודה ולחיי היומיום בכלל, ומחשבים אינם פועלים בלי תוכנה. קניית תוכנה היא לא מעשה וולונטרי כמו קניית בושם יקר, אלא קנייה של מוצר כמעט-חיוני לצורך פרנסה. לפיכך, אין הבדל מהותי בין המס שאני משלם למדינה ומועבר על-ידה לעובדים בחברת החשמל לבין המחיר שאני משלם לבעל חנות מחשבים והוא מעבירה לחברות התוכנה.
  תאמרו, בשוק החשמל יש מונופול ובשוק התוכנה הפרטי אין. ומה היא "מייקרוסופט"? מי המתחרים שלה? האם אפשר להפעיל מחשב בלי לשלם מס כלשהו לחברה הזו?

 5. שי

  חברת החשמל היא חברה יצרנית, אשר עניינה ביצור יעיל בהתאם לצרכי החברה. בחברות תוכנה, מאידך, עיקר ההון מוקצה לטובת הגדלת ההון של הפירמה על חשבון חברות תוכנה אחרות (המכונה בחיבה ע"י הכלכלנים הניאו-קלאסים "תחרותיות"). במלים אחרות – שימוש בהון לצורך חלוקה מחדש של ההון. זו אינה תרבות יצרנית, ובטח שאינה ראויה לתגמול מצד החברה כפי שראויה עבודה יצרנית.
  כמובן, אין הכוונה שתיכנות אינו יכול להיות יצרני, אך התכתיבים של הפירמות מביאים להקצאה של רוב המשאבים לחלוקת ההון ולא לערך המוסף היצרני של ומצרי התוכנה.