אין חיה כזאת שוויון בחינוך, מי אמר למי? (חינוך 2)

איציק ספורטא

לקראת שנת הלימודים נערך במקומון של "ידיעות אחרונות" ראיון נרחב עם שרת החינוך, איני רוצה להתייחס לכל הראיון אלא רק לאמירה אחת הנוגעת במילה הגסה שוויון, שלדעתי מבטאת גם את דעתה של שרת החינוך, וגם את עתידה של המערכת.

כשנשאלת השרה בעניין שיעורים פרטיים היא עונה: "מי שיש לו יותר כסף לשיעורים פרטיים, יש לו יותר כסף בשביל הכל. זה תמיד נכון. הרי אין לנו יכולת לעשות כאן השוואה מלאכותית, אין דבר כזה. התפקיד שלנו הוא לנסות לסייע דווקא באמת לחלשים, איכשהו לתת משאבים והזדמנויות לכולם. אבל להגיד שיש איזשהו שוויון? יש בכלל שוויון? יש בכלל דבר כזה? מאז ימי הקומוניזם כולם הבינו שאין דבר כזה שוויון אבסולוטי. אין חיה כזאת. בעולם כבר הכירו בזה די מזמן, חומות הקרמלין נפלו" (דפנה ישועה, יעל ולצר "תל אביב" 22/8/2003, לצערי אין את זה באינטרנט). ערבוב כזה של מוחלטות מצד אחד והתחמקות מצד שני כבר לא קראתי זמן רב. כאשר מדובר על מתן הזדמנות שווה לתלמידים שאין להם כסף משתמשת השרה במילים, לנסות לסייע, איכשהו לתת משאבים, כאשר היא מדברת על שוויון בכלל המילים הן מוחלטות, אין דבר כזה שוויון אבסולוטי, אין חיה כזאת. תמיד בדיונים כאלה נוטים אלו המקבלים את המצב הקיים לברוח ישר לקומוניזם אין להם שום תפיסה עמוקה של נושא השוויון, הדבר חמור במיוחד במשרד החינוך. כיון שתפקידו אולי היחיד לתת הזדמנות שווה למי שבמקרה לא נולד להורים רבי משאבים. אין הצדקה להשקעה בחינוך אם אינה עושה את המינימום הזה. אני כבר לו מדבר על העדפה מתקנת ושוויון בתוצאות רעיונות שהולכים מעבר לשוויון ההזדמנויות הליברלי. דעתה של שרת החינוך והתגובות להישגים הנמוכים של התלמידים מבטיחים לשמר את המצב הקיים של אי השוויון הכלכלי הגובר וביטויו במערכת החינוך.

מערכת החינוך הישראלית נבנתה על אדני ריבוד, אתני, מעמדי ולאומי והיא ממשיכה בדרכה זו גם היום. וככל שתוכניות משרד החינוך מתפתחות, הפרטה, ביזור, ביטול מענקים למי שיש להם פחות, שמירה של מערכת של חינוך מקצועי כושל, כך יגבר אי השוויון, אבל שרת החינוך אמרה שאין חיה כזאת שוויון.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. איתי

    שלא כולם מבינים על מה אתם מדברים. יותר מידי הנחות מובלעות וביטויים שאין צורך להסביר מופיעים כאן, ובכלל בדברים אחרים שלכם. לאור הרוח הכללית הנושבת בארץ, נדמה לי שכדאי לנצל בימה זו להסביר כל מיני משגי יסוד.
    למשל, בתור התחלה, להסביר במלים פשוטות למה אתם מתכוונים כשאתם מדברים על הצורך בשוויון בחינוך, ומה המצב היום מול המצב הרצוי