שוויון בחינוך לאשכנזים בלבד (חינוך 3)

גל לוי

לפני כשלוש שנים התקשר אלי העתונאי נחום ברנע בעקבות פרסום עבודה שהייתי שותף בכתיבתה וכותרתה השסע החברתי-כלכלי בישראל (בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה). ברנע לא מכיר אותי, אך הוא מצא לנכון להתקשר ולנזוף בי מכיון שלטענתו, "אשכנזים זה אנשים הלובשים שטריימל וקפוטה", ואני העזתי לומר כי בישראל מתקיימים פערים בשכר ובחינוך בין אשכנזים למזרחים. הבשורה הטובה היתה שברנע לא טען שאין מזרחים בישראל. זה כבר היה ברור ומובן מאליו.

נזכרתי בזה בגלל כותרת הדיווח ב-Ynet על דוח מרכז אדוה על פערים בחינוך. כותבי הדוח ראויים להערצה. מדי שנה בשנה שבים ד"ר שלמה סבירסקי וחוקרים אחרים ובוחנים בפרטי פרטים את הסטטיסטיקות של הזכאות לבגרות וההרשמה לאוניברסיטה. מדי שנה בשנה הם מגלים את אותו הדבר, שלמרות כל התעלולים של שרי ושרות החינוך התמונה העגומה נותרה כשהיתה. הפערים בחינוך נשמרים לא רק לאורך זמן, אלא גם לפי המאפיינים הדמוגרפיים. רמת החינוך בקרב המיעוט הערבי תמיד הנמוכה ביותר, קצת למעלה מהם תושבי ערי הפיתוח, ובראש הרשימה תושבי היישובים העשירים והמבוססים שהם ברובם "לא-ערבים", "לא-מזרחים" ו"לא עולים מברה"מ-לשעבר".

אז כדי להבהיר שוב לנחום ברנע, כדאי שנגדיר "מיהו אשכנזי?". אשכנזי בישראל (ולא בעולם היהודי הגלותי), הוא מי שאינו ערבי, מזרחי או עולה חדש. אשכנזי הוא זה החי ביישובים מבוססים ונהנה מרמת חינוך גבוהה. ובשבוע האחרון ניתן אף להוסיף: "אשכנזי הוא מי שכאשר מפקיעים את אדמותיו, מצלצל לראש הממשלה שיסדיר את ענייני הפיצוי הכספי".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ע.

  אינני באה להמעיט בחריפותם של השסעים החברתיים-כלכליים בישראל. אולם, להפוך את האשכנזים לשעיר לעזאזל לחליי החברה שלנו הוא טעות גסה. אני אשכנזיה ושום דבר שעשיתי או הישגתי בחיי לא ניתן לי משום שאני אשכנזיה . עבדתי קשה עבור כל דבר. כמוני גם אחרים. ההשתלחות באשכנזים היא לא פחות מגזענית. דבר שהינך יוצא נגדו.

 2. גל

  הדברים שנכתבו לא באו להשתלח באשכנזים, ולא כדי לטעון שכל אשכנזי באשר הוא אשכנזי זכה בחסד מההפקר. אולם, לעובדה כי לאשכנזי (וקצת פחות מכך, לאשכנזיה) יש סיכויים טובים יותר להצלחה בחיים מאשר למזרחי (ועוד יותר מאשר למזרחית, ועוד ועוד יותר מאשר לערבי/ה), יש משמעות חברתית שלא ניתן להתעלם ממנה. ראי למשל את מאמרו של נסים מזרחי כיצד העובדה שמרבית העניים בישראל הם מזרחים מאפשרת לייצר תכניות טלויזיה המשכפלות את הדימוי של המזרחי כעצלן וכאחד שאינו יודע לעבוד ולדאוג לעתידו. עשייה טלויזיונית כזו היא השתלחות בעיני, ולא הטענה כי לסיכויי הצלחה של אדם בישראל יש קשר ישיר ל"צבע עורו" או למוצאו.

 3. חצי חצי

  הבעיה של המזרחיים, סליחה של המדינה, היא שהמזרחיים לא מפסיקים להתעסק במסכנותם וכך הם יוצרים אנטגוניזם כלפי כל מה שמיוצג אצלם עם המערכת. כך הם שוקעים בתוך מסכנותם ומתבשלים ברגשות הקיפוח של עצמם ובאמת קשה להתקדם כך. אפשר לבדוק את הצלחות העולים החדשים מבריה"מ לשעבר ולראות איך תוך 3-5 שנים הם עוברים בהרבה את הישגי הבניהם של העולים משנות החמישים. אז מה מישהו רוצה לטעון שהעולים של שנות התשעים זוכים ליחס מועדף? יותר קל להם? או שגם הם יודעים לעשות למען עצמם והחברה שבה הם חיים ולהתקדם לעבר העתיד במקום לשקוע במיץ של עצמם. חצי תמני חצי פולני

 4. moshe tal

  so let me understand wheter it's the jews that control that wrold or the ashkenazi jews that control Israel

 5. נועם קנולר

  סליחה על התגובה המאוחרת, אבל בכל זאת – יש כשל בטענה שלך (שאינה עובדה, עדיין) שלאשכנזי יש יותר סיכוי להצליח בחיים. אם אתה מבסס אותה על העובדה (אכן עובדה, הנתמכת באינספור מחקרים) שבממוצע האשכנזים מצליחים יותר בחיים, הרי אתה נכשל בכשל הסטטיסטיקה. למה הדבר דומה? לטענה שילדים טובעים בבריכות שעומקן הממוצע 40 ס"מ. לכאורה, יש מי שיבין זאת כאילו ילדים שעומדים באיזור של הבריכה שעומקו 40 ס"מ מצויים בסכנה מוגברת לטביעה, ולא כך היא – הטביעות מתרחשות בד"כ באיזור המים העמוקים יותר, אלא שהממוצע בין המים העמוקים והרדודים הוא 40 ס"מ. באותו האופן, לא ניתן לגזור מהצלחתם הממוצעת של אשכנזים בחיים שום דבר לגבי שום אשכנזי ספציפי. עליך להשוות בין אשכנזים לבין לא אשכנזים תוך ניטרול כל הפרמטרים הסביבתיים שמעורבים ב"הצלחה בחיים" מלבד המוצא. אם תראה שבאופן עקבי, כאשר משווים בין אשכנזים ולא אשכנזים שנקודת ההתחלה שלהם זהה בכל מלבד המוצא, האשכנזים יצליחו יותר – אז תוכיח את הטיעון שלך והוא יהפוך לעובדה. אגב, יכול באמת להיות, שמטעמים גזעניים לאשכנזים יש סיכוי גבוה יותר להצליח בחיים, מכיוון שהאשכנזים העשירים והדומיננטיים בחברה מעדיפים לעזור לאשכנזים אחרים. אבל את זה עוד צריך להוכיח, ובינתיים ברור שבין כל הגורמים שעומדים בדרכם של לא אשכנזים להצלחה בחיים המוצא הוא לאו דווקא הגורם המסביר ביותר. נראה לי שגורמים סביבתיים כמו איכות החינוך, הכנסת ההורים, ירושה, נגישות לשירותים חברתיים וכו' יכולים לנבא טוב יותר את סיכויי ההצלחה בחיים.

  אין עוררין שבממוצע האשכנזים מצליחים יותר – אבל המוצא כנראה אינו גורם להצלחה או חוסר הצלחה אלא משתנה מתערב, ולכל היותר כותרת משותפת למצרף היסטורי של פערים שהתקיימו משנות ה-50 ונותרו – פחות או יותר בעינם – משום שאין מנגנונים מעודדי מוביליות חברתית בישראל עבור אף אחד. אשכנזי שנולד עני, יישאר עני בדיוק כמו חברו הלא אשכנזי. במילים אחרות, הסיכויים של פולניה ענייה שגדלה בדירת שיכון בדמ"פ בג'סי כהן, שאין להורים החולים שלה מה לתת לה, לא יותר גבוהים מאלו של שכנתה המזרחית. אף אחת מהן לא תהיה מרצה באוניברסיטת תל אביב.