מופע הצדעת החרפה של אמני ישראל

יוסי דהאן

הבוקר ראיתי בעיתון את הכותרת הבאה:

"אמ"י (איגוד אמני ישראל) ושח"ם (איגוד שחקני המסך) יצדיעו לשרון, נתניהו ולבנת "מצילי התרבות הישראלית"".

הייתי בטוח שמדובר בידיעה סטירית, עוד מחאה במאבק הארגונים במקבלי ההחלטות להגדלת תקציב התרבות. אולם בהמשך הקריאה הסתבר לי כי מדובר בידיעה עובדתית מוצקה המדווחת על כך שאמני ישראל אכן יקיימו בתחילת ספטמבר כנס באולם "צוותא" בתל אביב על מנת להצדיע לשרון, ליבנת, נתניהו, לפיד ואחרים שפעלו, או לפחות לא התנגדו, להשבת 73 מיליון שקלים לתרבות הישראלית.

אם כבר מצדיעים לשרון, נתניהו, ליבנת ולפיד על מדיניותם החברתית והכלכלית, הנה עוד כמה ישראלים שהאמנים חייבים לצרף לרשימת המוזמנים לערב ההצדעה ב"צוותא".

משפחתו של המובטל מנס ציונה שקפץ שלשום אל מותו מבניין ב"מכון וייצמן" ,לאחר שלא יכול היה לשאת יותר את מצוקתה הכלכלית של משפחתו.

משלחת אימהות חד הוריות מהמאהל בירושלים שישירו שיר מחווה מיוחד שהכינו לכבוד השרים והשרה.

נציגים מבתי התמחוי ברחבי הארץ יאפו עוגה ויכינו כיבוד קל לארוע.

משלחת נציגי חולים, שתרופותיהם אינן נכללות השנה בסל הבריאות, יוכלו לשבת באולם בפעם האחרונה ולצפות בהופעה של אמני ישראל.

מקהלת ילדים משכונות, עיירות פיתוח ויישובים ערביים שזוכים למערכת חינוך של עולם שלישי יכינו מסכת על תרומת האורחים להשכלתם.

קבוצת קשישים בחיתולים שלא הוחלפו יקודו קידת תודה על קיצוץ בשעות הטיפול הסיעודיות.

נפגעי הבטחת הכנסה יגישו לראש הממשלה המחאה לכיסוי הוצאות המשפט של גלעד שרון.

בסיום הערב יקודו כל השחקנים והאמנים בפני השרים והשרה קידה ממושכת, ונציגים נבחרים של הארגונים יזחלו לנשק את רגלי גיבורי הערב.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אזרח

  אני מציע שיפנו את החלק האחורי של גופם כשהם קדים …

 2. דודי מחלב

  יש לנו, בני אדם סבירים, תפיסה כללית בדבר מה משמעותה של הרוח החופשית (אין כאן טענה לאידאליזם פילוסופי ). אמנים נתפסים , בדרך כלל כמי שמיצגים את הרוח החופשית , שמיוסדת על רדיפת אמת וצדק. וכמובן איננו חסרים דוגמאות היסטוריות למה שקרוי אמנים- אנשי רוח, יש מהן שלל דוגמאות , ולמכביר.
  ההגדרה דלעיל כבר מזמן לא חלה על אמני ישראל.
  בחודשי הקיץ-סתיו 2002 , הפגנו אנשי הארגונים החברתיים בכל יום שישי מול בית שר האוצר דאז סיבן שלום . (היה לי הכבוד המפוקפק להיות "צ'ה גווארה" ל24 שעות , לאחר שאגודל יד ימין שלי נשברה , עת הותקפתי על ידי המשטרה ). באותן הפגנות , בחום הקודח , כשהקדמנו להתריע על התוכנית הכלכלית – אסונית, לא זכור לי שראיתי עימנו את אמני ישראל. לעומת זאת ראיתי אותם , בהמוניהם , מפגינים באותו מקום בדיוק , למען הענין הסקטוריאלי שלהם.
  אלה אמניך ישראל: סקטוריאליים להחריד , חסרי תפיסת צדק בסיסית ואוניברסלית , עדת חנפים צבועים ומתרפסים.
  אני שוקל להגיש נגדם תביעת דיבה , למען הצלת כבודה של הרוח החופשית. הם מוציאים את שמה לרעה .