אחד במאי בספטמבר

איציק ספורטא

בלב עמק הסיליקון כשמסביב מכוניות בגודל של ממותות אני חושב על  "יום העבודה", Labor Day, שיתקיים ביום שני. יום העבודה או בשמו המקורי "אחד במאי" נחגג ברוב חלקי תבל, מלבד בקנדה ובארה"ב, באחד במאי. בצפון אמריקה החגיגה היא ביום שני הראשון של חודש ספטמבר, וכמו הרבה דברים אחרים הוא חג של קניות. בנסענו באחד הרחובות שרוחבו כרוחב חצי ממדינת ישראל עמדו בשמש אנשים עם שלטים בידיהם המבשרים על מכירת מכוניות מיוחדת לרגל "יום העבודה". 

המעניין הוא שהאחד במאי נולד בארה"ב, או ליתר דיוק בעקבות מאבקם של עובדים בארה"ב ליום עבודה בן שמונה שעות. שביתה כללית שהוכרזה בשיקגו ב-1886 נסתיימה באלימות של המשטרה ובמותם של מספר עובדים. שלוש שנים לאחר מכן הכריז האינטרנציונל הסוציאליסטי על אחד במאי כחג הפועלים לאות סולידריות עם העובדים האמריקאיים. יש הטוענים שכדי להימנע עם זיהוי סוציאליסטי ולאחר מכן קומוניסטי שונה התאריך בארה"ב וחג הפועלים הפך למשהו כללי יותר שאינו שייך רק לפועלים. אחרים גורסים שחגיגת העובדים בספטמבר נערכה לראשונה ב- 1882, והסטוריונים רואים באחד במאי חג אביב שאפשר למצוא לו שורשים בני אלפי שנים.

גם כך סביב יום העבודה מתקיימים דיונים בטלוויזיה וכתבות בעיתונים, יחד עם כינוסים של עובדים, בעיקר מאורגנים, בנושאים הנוגעים לזכויותיהם ומצבם של עובדים בכלל ועובדים מאורגנים בפרט (דווח על השפעתם של איגודים מקצועיים). דיונים שבמשך השנה לא תופסים מקום חשוב בתקשורת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.