שלום כיתה א` (חינוך 6)

יוסי דהאן

 

לילדי כיתה א ולהוריהם בוקר טוב ושלום רב

אני מקדם אתכם בברכה ביומכם הראשון בבית ספרנו. כיוון שאני מאמין שבית הספר צריך לחנך לערכי יושר ואמת, לפני כניסתכם לכיתות, אני חש חובה לומר לכם מספר מילים על מערכת החינוך שלנו.

מערכת החינוך שאתם נכנסים הבוקר בשעריה היא מערכת ענייה, חבוטה ומדולדלת אמצעים, בשנתיים האחרונות קיצצו שרי הממשלה וחברי הכנסת, אלה שאתם צופים בהם בטלוויזיה נואמים על "השקעה בעתיד ילדינו", מיליארד ושבע מאות מיליון שקלים מהתקציב המיועד לחינוך שלכם ילדים.

כתוצאה מהקיצוץ אתם תלמדו פחות שעות ובכיתות צפופות מאד. אתם ההורים תצטרכו לשלם יותר עבור חינוך ה"חינם" שהמדינה מעניקה לילדיכם. לצערי הנזילות מן התקרה בחורף יימשכו גם השנה בגלל הקיצוץ בתקציב הרשות המקומית.

כיוון שהבטחתי לדבר לכם לדבר גלויות אני חייב לומר את הדבר הבא: שני שליש מכם ילדים העומדים כאן היום, לא יזכו לחינוך ראוי במוסדנו. אתם לא תזכו בתעודת בגרות המאפשרת לכם להתקבל לאוניברסיטה, להמשיך את לימודיכם או להשיג תעסוקה ראויה שממנה תוכלו להתפרנס בכבוד. המוסד הזה יוביל רבים מכם לתחתית הסולם החברתי והכלכלי בישראל.

כבר בהתחלה נחלק אתכם לקבוצות על פי רמות הישגים. במחצית השנה תחלק אתכם המחנכת לקבוצות: חלק מכם יהיו בקבוצת "פרח" – קבוצת התלמידים המצטיינים, חלק אחר בקבוצת התלמידים הבינוניים –  "פעמון", והאיטיים יותר מביניכם ירוכזו בקבוצת "בית". תלמידי קבוצת "בית" וחלק גדול מתלמידי "פעמון" ילמדו בהמשך לימודיהם בכיתות דלות הישגים בחטיבת הביניים ולאחר מכן יופנו רבים מהם למסלול המקצועי, שבו רק חלק קטן מהתלמידים יזכה בתעודת בגרות. אני מצטער, אבל אני חייב לומר זאת ילדים, מערכת החינוך לא מאמינה ביכולות הלימודיות של רובכם.

כפי שאתם ההורים ודאי יודעים מקריאת עיתונים, שדיווחו אודות "דו”"ח פיזה", שליש מהילדים העומדים כאן כיום לא ירכשו במוסדנו יכולות קריאה, וגם היכולת שלהם לפתור תרגילים מתמטיים או להבין כיצד מסביר המדע תופעות בעולמנו לא תזכה לשיפור בבית ספרנו.

כולכם, הורים וילדים וגם אני, מאמינים כי העיקרון המנחה הראוי של כל מערכת חינוך דמוקרטית, הוא עיקרון שוויון ההזדמנויות., כלומר, הרעיון שלא משנה אם אתם עניים או עשירים, ערבים או יהודים, מזרחים או אשכנזים, מעיירות פיתוח, שכונות מצוקה או שכונות יוקרה, כל אחד מכם צריך לזכות בהזדמנויות חינוכיות שוות ללא תלות באמצעים הכלכליים העומדים לרשות הוריו. לצערי, אני חייב לומר לכם ששוויון הזדמנויות במערכת החינוך הישראלית  הוא אגדה שנוהגים להפיץ פוליטיקאים. אגדה התלושה מן המתרחש בבית ספרנו. כפי שכתב כבר כאן חברי יוסי יונה מערכת החינוך היא מכונת שכפול של ריבוד מעמדי, אתני ולאומי.

שרת החינוך שלכם למשל לא מאמינה כלל בשוויון היא סבורה ששוויון זה קומוניזם.

אתם ההורים בעלי האמצעים תיהנו מיתרון עצום על פני ההורים המשתכרים שכר ממוצע, שכר מינימום או אלה מכם שמובטלים. שיעורים הפרטיים והשקעות אחרות שתשקיעו בילדיכם יעניקו להם יתרון עצום על פני התלמידים שבאים ממשפחות המעמד הבינוני והנמוך. יתרון זה רק יגדל בעקבות ביטול תכניות ופרוייקטים רבים שנועדו לסייע לילדי ההורים מחוסרי האמצעים.

יכולתי להמשיך ולומר לכם דברים נוספים ברוח זו על מערכת החינוך שאתם נכנסים בשעריה בבוקר זה, אולם הפעמון מצלצל, ואיני רוצה לגזול מכם ילדים את שעות הלימוד המועטות שנותרו לכם.

אתם מוזמנים לעלות לכיתות, אולם אל תשכחו את דברי שרת החינוך שלנו, הדבר החשוב ביותר הוא להזדקף באון כאשר המורה פוסעת אל תוך הכיתה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. יוסי זיו

    אני רוצה להוסיף המלצה להורים, בנוסף לדברים הנכונים של יוסי דהאן.
    הורים יקרים, אל תסכימו בשום אופן לשלוח את ילדכם לבתי ספר מקצועיים בלי בגרות! אם תעשו כן, תחרצו את גורל ילדיכם.
    ועוד משהו. בתור מי שעובד במוסדות להכשרת מורים, אחת הבעיות היא רמה נמוכה של מועמדים להוראה. בנוסף לאחוז קטן יחסית של אידאליסטים, שצריך להודות להם, חלק ניכר מהמועמדים להוראה אינם ראויים להיות מורים. מובן שכאשר התגמול הכלכלי למורים הוא מחפיר, הופכת ההוראה, במקרים רבים ל"ברירת מחדל" של הפחות טובים, או "למקצוע של נשים", ובמקצועות כאלה, המשכורות יורדות פלאים. ואגב, הוראה היא מקצוע קשה מאוד, ובתור מי שהתנסה בכך, הוא קשה לפעמים יותר מעבודות כפיים.
    בקיצור, מערכת החינוך בארץ רקובה מאוד, ואם לא יחול שינוי ממשי (למשל, הכפלה של משכורות מורים), תהפוך (ואולי כבר הפכה), למערכת חינוך של עולם שלישי.