קליפורניה מס ולטינוס

איציק ספורטא

היום בבוקר פתחתי את העיתון והמאמר הראשי בו דן במיתוס המס של קליפורניה, חשבתי שנפלתי לאיזה עולם מקביל. הנה גם כאן בטוחים שהם משלמים יותר מידי מס ולכן יש לפעול להורדתו כדי להציל את הכלכלה. כמו שמובן מן הכותרת תשלום מס היתר הוא רק מיתוס,זה מזכיר לי את דברי שרי האוצר שלנו שמדברים על המס בישראל כגבוה מידי בהשוואה למדינות אחרות. אולי בכל מקום אומרים את אותו דבר כי למדו לדקלם את זה מאיזה דף מסרים שמחולק מידי יום עם אותו מסר כדי שבסוף כולנו נהנהן בראשנו כל פעם שנשמע את המילים הללו. אבל מה לעשות זה לא כל כך עובד כיוון שיש אנשים שחושפים את העובדות, לא אמונות, לא דעות אלא עובדות. קליפורניה היא במקום ה-19 בטבלה האמריקאית בגובה המס הכולל. מה שמעניין שמס ההכנסה יחסית גבוה ומס רכוש מאוד נמוך ביחס למדינות אחרות בארה"ב וזאת כתוצאה  מהחלטתם של הבוחרים.  אחת הטענות שמעלה המאמר היא שזו מסורת קליפורנית להתלונן בנוגע למיסים. כמובן שהשחקן המועמד טען שמיסכנים הקליפורניים הנאלצים לשלם מס מרגע קימתם בבוקר ועד לכתם לישון שלא כמו בני האדם האחרים, בלי שיהיה לכך קשר למציאות. טוב שחקן מדקלם מילים של אחרים זה לא חידוש גדול. מי שרוצה לדעת מה מעמדה של ישראל בנוגע לתשלומי מס יכול לעיין בדוחות השנתיים של בנק ישראל, ובדו"ח של מרכז אדווה שפורסם לפני ספר שנים.

נושא מעניין אחר בבחירות בקליפורניה נוגע ללטינוס, הללו שמרנים בנושאים של נישואים והפלות, אבל פרוגרסיביים בנושאים הקשורים למעורבות המדינה בהספקת שרותים חברתיים. בדרך כלל יותר משני שליש מהלטינוס מצביעים לדמוקרטים, בפעם הזאת אחד המועמדים המובילים של הדמוקרטים הוא לטינו, כך שהדמוקרטים מקווים שאחוז ההצבעה למועמדם יהיה גבוה יותר מכרגיל. ראיונות עם לטינוס שהם גם אנשי עסקים מגלה שאם כל החשיבות שהם נותנים לנושא המעמדי חלקם יצביע למועמד הדמוקרטי בגלל מוצאו האתני. כך שגם כאן יש שילוב בין מעמד לאתניות מה שהופך את כל עניין למעניין יותר.

בכלל אני מרגיש כמו כתבנו בקליפורניה שזה קצת משונה אבל עדיין בקליפורניה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.