שקרנים ואלימים

יובל קרניאל

 

כבר יומיים אני שקוע בדו"ח ועדת אור, בדיווחים, בפרשנות ובתגובות. תמצית מרוכזת של המצב הישראלי הבלתי אפשרי. מסקנות הדו"ח מחזירות אותי  עשר שנים לאחור כאשר הייתי חבר ומרכז של ועדת קרמניצר לאלימות שוטרים.  התברר לנו כי במשטרה יש תרבות ארגונית עמוקה של שקרים ואלימות, או יותר נכון, קודם אלימות ואחר כך השקרים שבאים לחפות עליה.

מאז עסקה המשטרה באופן אינטנסיבי ביישום מסקנות והמלצות ועדת קרמניצר ועקרה מהשורש את תרבות השימוש בכוח וקוד השתיקה והשקר המתלווה לה. עבר עשור והרי לפנינו משטרה חדשה ומסודרת. האלימות היא כבר לא רק סטירה לנחקר ומכת נבוט למפגין, אלא יריה של צלפים מרחוק כדי להרוג. השקר הוא לא רק של חבר הצוות שלא יכול להעיד נגד חברו לניידת, אלא שקרים שמוכרים המפקדים הבכירים ביותר במשטרה לשר הממונה ולראש הממשלה, תחקירים שקריים ועדות שקר.

הוועדה קובעת כי המפכ"ל וילק "הפר אמונים" בכך שלא דיווח לדרג המדיני על הירי שנעשה באום אל פחם ובנצרת ומזכירה כי "במשטר דמוקרטי תקין מחייב כי המשטרה תמסור דיווח מלא לדרגים הממונים עליה ותמלא את הנחיותיהם".

אכן, משטרה אלימה, גזענית ושקרנית, כמו זו שעולה מדו"ח אור, היא סכנה לדמוקרטיה, ואולי תזכורת כואבת לכך שאנחנו לא חיים ממש בחברה דמוקרטית וחופשית כמו שאנחנו רוצים לחשוב.

אותה משטרה עוסקת היום באופן דומה במצוד אדם מכוער ואלים המכוון כלפי העובדים הזרים. זוהי, כנראה, ועדת החקירה הבאה, שתקום אחרי שהעובדים הזרים יגיעו לרתיחה.

כבר בועדת קרמניצר התברר לנו כי תפיסת העולם של המשטרה כארגון, ושל השוטרים כפרטים, אינה דמוקרטית ואינה מתחילה להבין את מושג "כבוד האדם". מבחינתם אדם ראוי לכבוד רק כאשר הוא בחליפה ועניבה, בעל כוח והון, ואינו מפר את השקט. כל אדם אחר, המסומן על ידיהם ברגע נתון כ"עבריין" או "מפריע לשוטר במילוי תפקידו" הוא קורבן לגיטימי להתעללות, ביזוי, אלימות והשפלה.

הגיע הזמן לרעידת אדמה ולעריפת ראשים של ממש במשטרה. אשרי המאמין.

דר` יובל קרניאל הוא ראש החטיבה לתקשורת, טכנולוגיה ומשפט ב"מכללה האקדמית למשפטים" ברמת גן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי דהאן

  מפכ"ל המשטרה הודיע בצהריים "אתמוך בקצינים שוועדת אור קראה להדיחם", הבוס הכריע תרבות השקר והאלימות עוד תחיה ותבעט.

 2. יעקב בן-שמש

  אכן, אם כבר מגיעים לטיפול משטרתי, מאד לא כדאי להיות ערבי, עובד זר, או הומו. מצד שני, מאד כדאי להיות עמרי שרון.

  אני תוהה – מה תרומתה של הפרקליטות ושל מח"ש בתחום זה?

 3. יעקב בן-שמש

  ושימו לב לנימוקים שהציע המפכ"ל לתגובתו:

  1. "עוד לא הוכח שום דבר" – משל היה דו"ח ועדת אור אסופת השערות והאשמות חסרות בסיס שעד שלא "יוכחו" לא ראוי להתייחס אליהן, ולא מסקנות של ועדת חקירה משפטית.

  2. "מחובתי לגבות את השוטרים" – ומה ביחס למחויבותו למשטרה שאיננה גזענית ומושחתת?

 4. שלי יחימוביץ'

  כן, אני מסכימה בעיקרון עם דבריך. ובכל זאת, בכל פעם ש"השוטרים" הם יעד למתקפה נחרצת, אני מתגרדת באי נוחות.
  השוטרים הם פועלים שחורים. הם משתכרים מעט ועובדים קשה. שונאים אותם. הם לא רשאים להתאגד. הם מסכנים את חייהם יותר משאנשי הקבע עושים זאת, אבל לא זוכים אפילו לאחוז מזערי מהתגמולים הכספיים והמעמדיים שאנשי הקבע זוכים להם.
  יצא לי פעם-פעמיים לתקוף בפינה שלי באולפן ששי את התנהגות השוטרים, ובכל פעם שעשיתי את זה קבלתי תגובות נלהבות. אני לא יודעת מה אתך, אבל כשאני מקבלת תגובות נלהבות מדי משדרות הקונצנזוס אני מתחילה לבדוק מה לא בסדר אצלי.
  השוטרים הם מטרה קלה מדי. צריך אולי לכוון גבוה יותר.

 5. זיו

  אולי ננסה לראות את ההתחלה.
  מהיכן מגיעים השוטרים?
  איזו הכשרה מבוססת לכולם ?
  והאם לא נגלה שבעצם זו אותה התנהגות ששמענו עליה כבר?
  אותה התנהגות שמבוטאת היטב במחסומי צה"ל. בפיזור הפגנות בשטחים. ב"מעצרים" ובראיה ציבור גדול ושלם כאויב מסוכן נטול זכויות.
  האין אני אומר את המובן מאליו?
  הכיבוש הכוחני משחית.
  ההתנגות הגזענית, חסרת הכבוד הזו מתחילה בשירות הצבאי. ומשם רק צומחת ביתר שאת.

 6. יובל קרניאל

  עכשיו המפכ"ל כבר מדבר על חנינה. הבעיה שלנו היא לא רק אלפי השוטרים חסרי התרבות הדמוקרטית ("בוגרי האינתיפאדה"), אלא הקודקודים המנציחים תרבות ארגונית של חובבנות, טיוח ואלימות.