לא תקראו על זה בטור של יאיר

יוסי דהאן

ידיעה חדשותית קטנה ב"הארץ" צדה את עיני השבוע, הכותרת בישרה: "פרופ` זוהר שביט בראש רשימת שינוי בת"א". לא הייתי צריך לנבור בזכרוני זמן רב על מנת להיזכר בעובדה החדה כי רק לפני מספר שבועות התקיימו בחירות לרשימת שינוי למועצת העיר תל אביב. זכרתי גם כי לראשות הרשימה נבחר שדרן הרדיו רון לוינטל ואנשיו דורגו ברוב המקומות הראשונים.

לוינטל הצעיר, נכתב בעיתונים, הביס רשימה של אנשי מנגנון ומפלגה ותיקים. אולם אל תטעו לחשוב שמגילו הצעיר של לוינטל ניתן לגזור תכונות כגון רוח נעורים תמימה, רעננות מחשבתית, או יושר ראשוני שלא הושחת. לוינטל התגלה כעסקן משופשף עתיר שטיקים. הוא הספיק להמציא לעצמו ביוגורפיה בדויה , שעל פי העיתונים, הדמיון בינה לבין חייו הממשיים קלוש ביותר. בזה אין כל חדש.

אולם העובדה המכרעת והחד משמעית היתה שלוינטל נבחר בבחירות דמוקרטיות למהדרין.

אלא שתוצאות הבחירות לא נשאו חן בעיני מנהיג המפלגה והאב הרוחני של "שינוי"  מר יוסף לפיד. דמוקרטיה שמוקרטיה, לפיד רצה את חברתו הפרופ` שביט בראש הרשימה המפלגתית ולכן מפלגת המדף הפיקטיבית "תמורה לתל אביב", שהקימה שביט, יחד עם עוד כמה אנשי אקדמיה שלמדו תרגיל אחד או שניים בהתגוששיות האכזריות של וועדות הפקולטה, החזיקה מעמד בערך שבוע. לפני מספר ימים  הוחלט במפלגה, כלומר הראיס החליט,  שהרשימות יתאחדו ושביט תעמוד בראש רשימת שינוי.

לוינטל יכול להוסיף לביוגרפיה הבדויה שלו עובדה  מוצקה אחת – הוא הודח מראשות הרשימה לאחר שנבחר בבחירות דמוקרטיות, ומצביעי המפלגה בתל אביב יכולים להישאר עם הזיכרון שהם היו שותפים למופע הבידיוני "בחירות דמוקרטיות בשינוי".

פוליטיקת הביבים הברוטלית הזו שייכת למפלגת הבורגנות המהוגנת, מפלגת העצמאיים ובעלי מקצועות החופשיים, מפלגת שלטון החוק והמינהל התקין, שמנהיגה, אפשר להתפקע מצחוק, הוא גם שר המשפטים.

אדם בעל ערכים "יורופאים", שהקדיש את חייו למלחמת  חורמה בתרבות החושך האנטי דמוקרטית של  החרדים, הפלסטינים וסתם "אחרים". 

אין פלא שבעיני רבים, הרב עובדיה יוסף נראה לעומת לפיד מופת של יושר ציבורי, הוא לפחות אינו מתחזה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דודי מחלב

    על החומרים התרבותיים ה"יורופאים" מהם עשויה הליברלית המהוללת , שותפתו של טומי לפיד ( נושא אבוקת החושך הגזענית ), פרופ' זוהר שביט (לא כוכב ובטח לא אור ) , ניתן ללמוד מן המאמר מאיר העיניים של ד"ר יוסי יונה ופרופ' יהודה שנהב , "המצב הרב תרבותי " , תיאוריה וביקורת 17 , סתיו 2000. המאמר מתייחס בין היתר לדו"ח על מדיניות התרבות בישראל שבכתיבתו היתה שותפה פרופ' שביט.מקריאה בו ניתן ללמוד על עמדותיה החברתיות – פוליטיות.

  2. נועם לוי

    משפחת שביט היא חלק מהחוג החברתי דנקנר-לפיד-שביט, שבילו ומבלים יחד שבתות וחגים. בזכות ההיכרות הזו הפך אוריה שביט, כתב בינוני פלוס ב"הארץ", לעורך "סופשבוע" של מעריב תחת אמנון דנקנר. למרבה המזל, נטייתו של דנקנר לזיין את חבריו שיחקה הפעם לידי מעריב, והוא העיף את שביט על סעיף מוצדק של אי התאמה. זמן קצר אחר כך פרש מקבילו לנסיכות, יאיר לפיד, ממעריב, ועבר לידיעות. לזכות שביט ייאמר שהוא לפחות עיתונאי, לפיד ג'וניור (בעצםם גם הסניור) אפילו זה לא

  3. חיזר

    תבעת את העיר?