הספין של האוצר - שיעור בתקשורת למתחילים

יוסי דהאן

הבוקר הודיע מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ` יוחנן שטסמן על התפטרותו, במכתבו לשר הרווחה זבולון אורלב כותב שטסמן: "כי אינו יכול להשלים עם המצב בו הקיצוצים בקיצבאות מורידים יותר ויותר אזרחים מתחת לקו העוני" . שטסמן הוסיף, כי הוא אינו יכול להיות שלם עם מדיניות המחזקת את העשירונים העליונים על חשבון החלשים.

אחד הדברים המעניינים אודות הידיעה הזו היא אופן הדיווח עליה.

 ב"גלובס" הודיעו על ההתפטרות בכותרת ראשית באתר והידיעה פתחה במשפט "שטסמן הוא מהשכירים המתוגמלים ביותר בשירות הציבורי קיבל משכורת בגובה מנכ"ל וחצי" .גם ב y net דיווחו על ההתפטרות, אבל גם שם ציינו שלפני כמה ימים ביקש שר האוצר והרווחה, באמצעות שטסמן, למנות 3 סגנים למנכ"ל. במשרד האוצר סיפר הכתב  דחו את הבקשה ב"שאט נפש". בשכר שלשת הסמנכ"לים ניתן על פי הכתב לממן קיצבאות ל – 150 זקנים.  באופן לא מפתיע גם ב"מעריב" דיווחו כי "שטסמן נהנה ממשכורת בגובה של מנכ"ל וחצי".

קובץ הידיעות על התפטרות מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, הוא מופת של ספין תקשורתי שצריך להילמד בבתי ספר לתקשורת. במקום לעסוק בטענות שמעלה שטסמן כעילה להתפטרותו, או לכתוב בקצרה סקירה ביקורתית על שנות שירותו כמנכ"ל של מוסד רב עוצמה וחשוב כל כך, הכתבים הללו בלעו את הפתיון שהשליכה לעברם מחלקת הטריקים המלוכלכים של האוצר. דיווחיהם יצרו את הרושם שכל מה שהתרחש הוא שנפטרנו מעוד פרזיט מושחת שעשק את הקופה הציבורית. 

בכירי האוצר, כידוע לכל, משתכרים שכר מינימום ועם פרישתם פונים לעבוד במתנ"ס הסמוך.

אבל בדוברות האוצר יכולים לחייך ולחכך ידיים בהנאה, הספין פעל את פעולתו. היחידה שלא בלעה את הפיתיון היתה העיתונאית רותי סיני מ"הארץ".

בקצרה, לעניין שירותו  של שטסמן כמנכ"ל, השירות הזה התאפיין בניהול גרוע, יחסי אנוש מדורדרים עם אלה העובדים תחתיו, וחוסר גילוי תקיפות במאבק לשמירת עצמאות המוסד לביטוח לאומי. התפטרותו היא מעשה יוצא דופן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יובל קרניאל

  יש לי מועמד מושלם לתפקיד. אני הייתי מציע למנות את ד"ר יצחק קדמן (מהמועצה לשלום הילד) לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי. קדמן הוא בעל כישורים מובהקים של פוליטיקאי המבין (ואוהב) תקשורת ומשחקי כוח, אבל הוא בראש ובראשונה איש מקצוע, עובד סוציאלי,ובעל רגישות אמיתית לזכויות אדם, בטחון סוציאלי ודמוקרטיה.כמובן שאין לכך סיכוי קלוש. ממתי ממנים אצלנו לתפקיד אדם מתאים?

 2. איתי

  ותסריט אחר, סביר לא פחות ואולי אף יותר, שיופיע בתור מנכ"ל חברה שדורסת זכויות עובדים

 3. פרי

  יוסי דהאן – המועמד שלי לפרס הישראלי לביקורת התקשורת של האגודה לזכות הציבור לדעת.

 4. יוסי דהאן

  אני לא בטוח אם התכוונת לזה כמחמאה או לא. פרס מהאגודה לזכות הציבור לדעת הוא מעין אות קלון. מהכרותי עם "האגודה לזכות הציבור לדעת" מדובר בגוף מקרטיסטי, שהדבר האחרון שחבריה מעוניינים בו זה שהציבור יידע משהו, מלבד כמובן רק מה שהם חושבים שהוא צריך לדעת. התרומה שלהם לחופש הביטוי דומה לתרומתן של לינור ולפיד לפלורליזם תרבותי.

 5. יובל קרניאל

  אכן, האגודה לזכות הציבור לדעת היא הגורם האחרון שהיינו רוצים לקבל ממנו אות כלשהו. הגיע הזמן לחשוף את התרמית שהם עורכים, כאשר הם מגייסים אנשי ציבור (חלקם תמימים) לשבת בוועדה ולתת אות הוקרה לאנשים שמנסים לסתום פיות לעיתונות, או להחליש את עוצמתה. תפקידה של האגודה הוא להלך אימים על עורכים ועיתונאים, בעיקר בשידור הציבורי, ולנסות להטות את הסיקור והדיווח לצד הימני הקיצוני של המפה. השם שלהם הוא גניבת דעת. עם זאת, עולה לי רעיון להגיש את יוסי לאגודה כפיתיון (שהרי הוא באמת אחד המבקרים החשובים והאמיצים של התקשורת הישראלית החולה). יתכן והם יאמצו אותו ואז, ברעש גדול, יוסי יסרב לקבל את האות ויחשוף את מהותה האמיתית של האגודה.

 6. איה

  בכל פעם שאני מגלה איך העיתונים בולעים את הספינים קשה לדעת אם לצחוק או לבכות. לפי בורדייה (על הטלביזיה) העיתונים נסחפים למרדף אחר הרייטיניג בגלל השפעת הטלביזיה. זה מאוד מטריד. ולפי בורדייה, האם התקשורת עדיין (ועד כמה שהייתה אי פעם) "כלב השמירה של הדמוקרטיה" או שהיא כבר מזמן עוד מוצר נסחר בכלכלת שוק נצלנית….

 7. איש החרגול

  אני דוקא חושב שאגודת לדעת אוביקטיבים, יש להם אנשים שם משמאל ומימין. תסתכלו בעצמכם.
  http://www.imw.org.il

 8. איש החרגול

  אני דוקא חושב שאגודת לדעת אוביקטיבים, יש להם אנשים שם משמאל ומימין. תסתכלו בעצמכם.
  http://www.imw.org.il