שני מבטים על רב תרבותיות

יוסי דהאן

מאמר קצר ומעניין של הפילוסוף הקנדי צ`ארלס טיילור על רב תרבותיות ורלטיביזם, במאמר מבחין טיילור בקצרה בין הסברים במדעי הטבע להסברים במדעי החברה והרוח. טיילור עומד על הצורך והקושי בהכרת תרבויות אחרות. צ`ארלס טיילור כתב ב – 1994 מסה ארוכה בשם "רב תרבותיות והפוליטיקה של ההכרה", מסה שהיוותה פריצת דרך בדיון על רב תרבותיות. במסה הציג טיילור הצדקה של העמדה הרב תרבותית מנקודת ראות ליברלית. המסה הזו תורגמה לעברית והיא מופיעה בספר שערך אוהד נחתומי "רב תרבותיות במבחן הישראליות" מלבד המסה של טיילור ניתן למצוא בספר זה גם מסה של מאיר בוזגלו ומסות אחרות. 

ומסה ארוכה יותר של הפילוסופית סוזן אוקין השואלת "האם רב תרבותיות רעה לנשים?" ואכן לעיתים היא רעה מאד. אוקין מצביעה על כך שהתרבויות המונתאיסטיות – יהדות איסלם ונצרות, כמו גם מסורות ותרבויות הנהוגות במדינות אפריקה, אסיה והמזרח התיכון הן תרבויות פטריאכליות במובהק. תרבויות אלה פיתחו טקסים מורכבים, מנהגי נישואין ושאר מנהגים תרבותיים (כמו בעלות על רכוש ושליטה במשאבים) שייעודם העיקרי הוא לאפשר לשלוט בחיי המין של הנשים ובכושר הרבייה שלהן. אוקין גם יוצאת נגד עמדתם של אבישי מרגלית ומשה הלברטל המצדיקים את אי התערבות המדינה בחיי הקהילה החרדית מטעמים ליברליים רב תרבותיים. אוקין מצביעה על הפלייה שיטתית של נשים בחברה החרדית, היא אינה סבורה שניתן להגן על מתן זכויות קבוצתיות לקהילה החרדית, כפי שטוענים מרגלית והלברטל, מטעמים ליברליים.

המסה של אוקין תורגמה לעברית "הרהורים על פמיניזם ורב תרבותיות" בכתב העת פוליטיקה, 1 (1998) עמ` 9-26.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שם טוב נפתלי

    יש להוסיף בהקשר לטענה שרב תרבותיות יכולה להיות גרועה עבור נשים, את המודל הרב-מרכזי של אלה שוחט כמודל רדיקלי ולא מהותני כנגד המודל הליברלי שעוסק בשימור תרבותי ולא במהפך משמעותי ביחסים בין קבוצות השוליים למרכז. המאמר של שוחט תורגם בספרה 'זכרונות אסורים' בהוצאת בימת קדם.

  2. קרן

    שלום רב,
    אשמח אם תעזרו לי להשיג את כתב העת פוליטיקה עם המסה של אוקין שתורגמה לעברית.
    תודה רבה