תגלית - האינטגרציה נכשלה

גל לוי

מינהל החינוך בעיריית תל-אביב פרסם סקר שנערך בין תלמידי ובוגרי מערכת החינוך העירונית בשנים 1995-2003, שמטרתו, בין היתר, היא לבחון את "תכנית התחדשות". תכנית זו – שהתבססה על פתיחת אזורי הרישום (מה שנקרא בשפה המקצועית "בחירה מבוקרת"), שיזם ראש מינהל החינוך העירוני דאז, ד"ר שמשון שושני. מטרת התכנית היא  "לאפשר איזון בין רצונו של הפרט לבחור בבית-הספר הרצוי לו לבין הצורך להבטיח אינטגרציה חברתית." למעשה התכנית נועדה בעיקר לקדם את האידיאולוגיה של שושני – יצירת שוק חינוכי חופשי. לכן, אין זה מפתיע שהכותרת שניתנה לדיווח על ממצאי הדוח בעתון הארץ היתה "האינטגרציה בתל-אביב נכשלה".

לקוראי "העוקץ", קביעה זו אינה בבחינת תגלית. הרי פתיחת אזורי הרישום נועדה מלכתחילה לחתור תחת עקרונות תכנית האינטגרציה שפעלה עד לכניסתו של שושני לתפקיד. תרמית התכנית הוותיקה היתה יצירת האשליה שהסעת תלמידים מהדרום לצפון תביא להצלחה בלימודים. בסופו של דבר תכנית האינטגרציה בתל אביב נחלה כשלון.

תכנית הבחירה החדשה של שושני עשתה זאת בדרך מתוחכמת יותר: הילדים וההורים עצמם עשו את אותה הבחירה, ואכן כפי שתראו מיד, פתיחת אזורי הרישום היתה אף היא כשלון.  מה אם כן קרה בעקבות "מהפיכת השוק החינוכי"? מערכת החינוך בדרום תל אביב המשיכה להתדלדל ולהחלש, ואחוז התלמידים מהדרום הבוחרים ללמוד בצפון עלה בהתמדה. אגב התמדה, מדיניות העיריה היא להבטיח שתלמידים יסיימו שש שנות לימוד על-תיכוני בבית הספר בו התחילו. אכן יש גידול מסוים (מ-58% מקרב המסיימים בתשנ"ח ל-65% בתשס"ב), אך שעור הנשירה הכולל נותר בעינו – בסביבות ה-10%. עובדה מרכזית העולה מהסקר היא שאחוז ההתמדה בקרב תלמידי הדרום שבחרו להשאר באזור מגוריהם גבוה מזה של אלה מהתלמידים שהתפתו ללמוד בצפון!

הנתון המעניין והחשוב ביותר נוגע לשיעור ההצלחה בבחינות הבגרות (גם אם לא מאמינים בהן). אחוז הזכאים לבגרות בקרב תלמידי הדרום שבחרו להשאר באזור מגוריהם גבוה מזה של חבריהם שהלכו ללמוד בצפון. זו אכן מכה ניצחת לעקרון של תכנית האינטגרציה הוותיקה (כזכור, להביא את תלמידי הדרום לסביבה חינוכית טובה יותר), אך גם לעקרון "הבחירה החופשית" שיזם שושני. הנתונים מצביעים אם כך שעדיף לילדי הדרום ללמוד קרוב לבית. השאלה היא האם העיריה גם תציע להם חינוך טוב יותר שם. בנקודה זו נאלם הסקר דום, חבל. גם אני אעצור כאן ואשאיר לכם להרהר בדו"ח לבדכם.

דר` גל לוי מרצה בתכנית ללימודי דמוקרטיה באוניברסיטה הפתוחה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. טל כהן

    בדיון על מחקר זה באתר "האייל הקורא", ד"ר עוזי וישנה מראה עד כמה ניתוח הנתונים במחקר הוא מעוות: http://www.haayal.co.il/thread?rep=168194

    בקצרה: הנחת הקורלציה של מנתחי הנתונים שגויה, מטעה ומובילה למסקנות שגויות, בפרט בקשר (השגוי) שמצאו בין מספר הנשירות לאחוז ההצלחה בבגרות.