כדור מורשת להרגעה

יחיעם שורק

נדהמתי, אך לא "נפלתי ברצפה", למישמע הידיעה כי משרד החינוך, ובראשו השרה לבנת והמנכ"לית תירוש, ינהיג מערכת נוספת של לימודי חובה בחטיבות הביניים: לימוד/שינון/הצרבה של 100 מושגי יסוד במורשת ישראל, בציונות ובדמוקרטיה. תקופת כהונתה של השרה לבנת בראש מערכת החינוך מצטיירת במגמתיות מכוונת (אולי אף פוליטית) של שמרנות המעורה לוורידי ציבור התלמידים: פסילת ספרי היסטוריה שאינם כורעים ברך לקונצנזוס המקודש, הנהגת מקצוע המורשת בקרב תלמידי חטיבות הביניים, הנחייה בעניין תלבושת אחידה, קימה (מלאכותית ונלעגת) של התלמידים בראשית כל שיעור וטקסי חלוקת תעודות זהות.

לאחרונה הונחתה על ציבור התלמידים מהלומה נוספת בדמות השננת המושגים וקידושם בתחומי מורשת וציונות. מהלכים אלה מיועדים לחיזוק האתנוצנטריות היהודית והלאומית, להפחת אש במדורת השבט של הפטריוטיזם (איזה מזל שלא משננים את "טוב למות בעד ארצנו") וסופם – התרחקות גוברת מהתקינות של חברה ליברלית נורמלית. לא ידעתי אם לצחוק או לבכות בשעה שנודע לי כי אחד ממושגי היסוד הללו הינו "מדינה יהודית ודמוקרטית", שהרי כל השומע יישום וישרוק: בהגדרה ובאופן חד-משמעי אין שני מונחים אלה: "יהדות" ודמוקרטיה", יכולים לדור זה לצד זה. יישום היהדות פוגע בדמוקרטיה (עיינו ערכים: דיני משפחה, זכויות נשים, חוק השבות ופגיעה בעקרון של חירות דת, אמונה ומצפון) ולהיפך. אגב, מישהו מאמין כי שינון המושגים ישדרג את מקומנו העלוב בדירוג העולמי של מבחני הבנת הנקרא?  הפיתרונות במשרד החינוך.

דר` יחיעם שורק מרצה להיסטוריה במכללת "בית ברל".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יהונתן

  "מדינה יהודית דמוקרטית" הוא האפיון של המדינה לפי מגילת העצמאות, ולא הגדרה של השרה לבנת.
  ואגב, גם אם צימוד המושגים מעורר בעיות שונות, זה עדיין לא עושה אותו למופרך.

  למידה באמצעות שינון מושגים אינה דבר גרוע כל-כך, ובודאי לא גורמת ל"התרחקות גוברת מהתקינות של חברה ליברלית נורמלית". היא יוצרת תוכן משותף שניתן להתווכח עליו: תלמידים רבים כיום אפילו לא מכירים את המושגים.

 2. איתי

  יהדות אינה חייבת להתנגש בדמוקרטיה. כמו כל דת היא יכולה להסתגל בקלות לכל צורת שלטון, אם ימצאו הרבנים המתאימים.
  הציונות, תחת תחפושת היהדות, היא זו שמתנגשת עם דמוקרטיה, לפחות בצורתה הנוכחית (וישנם צורות שונות של ציונות, כך לפחות אפשר לקרוא בספריה). הציונות המציאה את חוק השבות, היא זו שמצדיקה את הכיבוש, והיא זו שיוצרת מנגוני אפליה כנגד קבוצות שונות המאיימות עליה. הדמוקרטיה שבה המדינה הציונית מתהדרת, היא דמוקרטיה ליהודים בלבד