נתניהו טוב לחלשים מאת גורג` אורוול

יוסי דהאן

בתמונה נראה שר האוצר כותב על לוח לבן את המשפט הבא "שיפור רמת החיים לכל האזרחים" – זו מטרת העל של ה"תכנית הבראה לכלכלת ישראל שלב ב".

איך אם כן ישפר הקוסם ממשרד האוצר את חיינו? בפרק בתכנית המכונה "שיפור איכות החינוך" מציע האוצר את השיפור המשמעותי הבא: קיצוץ של 450 מיליון שקלים מתקציב החינוך, הקיצוץ מתווסף ל 11 קיצוצים (סליחה שיפורים), שהכניס האוצר בשנה וחצי האחרונות לתקציב החינוך, הסכום הכולל של השיפור מגיע ל 1.5 מיליארד שקלים. ההורים והילדים התמימים והבורים אולי ימחו על כך, אולם הם לא יודעים שקיצוץ שעות הלימוד והגדלת הצפיפות בכיתות נעשתה אך ורק מתוך מחשבה על רווחתם והרחבת השכלתם. שיפור נוסף שיוכנס בתחום החינוך נוגע לאופן העסקה חדשני, מעתה יחדלו מורים חדשים להיות עובדי מדינה והם יועסקו על ידי הרשות המקומית. כך יקוצצו ההטבות למורים וחלק מהם יועסקו כנראה באמצעות חברות כוח אדם וייותרו חסרי הגנה מקצועית, תרומה צנועה של האוצר לרווחתם וחיזוק האוטונומיה האישית שלהם.

בריאותנו הגופנית אף היא לא נעלמה מעיניהם הדאגניות של אנשי האוצר, במאמץ לשפר ולטפח את תרבות הגוף יקצץ האוצר 250 מיליון שקל מסל שירותי הבריאות (פקידי האוצר הם חסידי הרפואה ההוליסטית המחזיקים בגישה כי תרופות וניתוחים רק מזיקים לבריאותנו). כמו כן יופחתו התקנים לאשפוז במוסדות גריאטרים.  האוצר מתכוון לקצר את תוחלת החיים של הקשישים וזאת על מנת לשפר את איכות חייהם.

גם 1500 עובדים שיפוטרו מהשירות הציבורי אינם יכולים כבר להמתין ליום שבו יקבלו את מכתב הפיטורים ולהודות לנתניהו על כך שאיפשר להם להקדיש זמן רב יותר לבני משפחתם, לתחביבים וסתם שיחה מהנה עם חברים.

דאגה רבה ותשומת לב מיוחדת מקדיש נתניהו  ל"חיזוק השכבות החלשות", עבורם הוא ייבא ביבוא אישי מחו"ל תכנית מיוחדת "תכנית ויסקונסין". מקבלי הבטחת הכנסה ונשים המקבלות דמי מזונות באמצעות הביטוח הלאומי יידרשו להתייצב מידי יום במרכז שיפעילו יזמים פרטיים כתנאי לקבלת הבטחת הכנסה. התכנית אמורה לשלב את הגברים והאנשים הללו, שבאוצר נוהגים לכנותם בחביבות אבהית "פרזיטים", בשוק העבודה הישראלי שמשווע לידיים עובדות.

כיוון שנפשם של אנשי האוצר אינה יודעת מנוח מרוב דאגה לשכבות החלשות, הם החליטו להגדיל את היצע העבודה למובטלים הבררניים שהביעו משאלה לעבוד 14 שעות ביום על פיגומי בניין או קטיף אבטיחים בחצבה בתנאי עבדות, וזאת על ידי גירוש עובדים זרים על נשיהם וטפם, (הם הרי לא אזרחים שיש לשפר את חייהם במסגרת התכנית). 

וכך כמו בחילופי משלחות נוער 250 אלף מובטלים יתפסו את מקומם של 250 אלף מגורשים.

ועוד לא דיברנו על התחזיות הוורודות על צמיחה מטעם אגף האסטרולוגיה באוצר, ועל רפורמות מבניות ויעילות כלכלית.

ג`ור`ג` אורוול סופר בריטי שטבע לראשונה בספרו "1984" את המושג "Newspeak" – מושג המציין את השימוש בשפה על ידי משטר אוטוריטרי, שימוש המעניק למילים משמעות הפוכה ממשמעותם הרגילה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. אייל

    בתלוש השכר האחרון של אימי, העובדת כמורה זה כמעט ארבעים שנה, מופיע הסכום שקוצץ, 400- שקל, ולידו המילים "עידוד הצמיחה". אפילו אורוול לא חשב על זה