היתרונות הגלובליים של השוויון - מאת ג`וזף שטיגליץ

יוסי דהאן

זהו תרגום חופשי של חלקים ממאמרו של ג`וזף שטיגליץ שהתפרסם בעיתון "גארדיאן" ב –  8.9.2003. לפני "פיצוץ" שיחות "ארגון הסחר העולמי" בקנקון, מקסיקו.

פרופ` ג`וזף שטגיליץ`  הוא חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2001, הוא שימש ככלכלן הראשי של "הבנק העולמי", וכיום הוא פרופ` לכלכלה באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק.

(לתשומת ליבם של השטרסלרים והפלוצקרים)

דמיין לעצמך שאתה איכר אפריקאי המתקיים מעיבוד חלקת אדמה קטנה, למרות שלא שמעת מעולם על גלובליזציה חייך מושפעים מתוצאותיה. אתה מוכר כותנה שאתה מגדל, פועל ממאוריציוס יארוג אותה לחולצה  על פי עיצוב שנעשה בידי מעצב אופנה איטלקי לבסוף החולצה תימכר לפריזאי עשיר. מצבך טוב יותר משל סבך שהתקיים מעבודת אדמה. אולם אתה גם קרבן של הגלובליזציה ושל משטר כלכלי גלובלי שהפך פחות ופחות הוגן במשך השנים.

מחיר הכותנה שאתה מייצר הוא נמוך כל כך כיוון שארצות הברית מוציאה 4 מיליארד דולר לסבסוד 25,000 החקלאים שלה, ומעודדת אותם לייצר עוד ועוד כותנה. עלות הסובסידיות לחקלאים עולה על ערך הכותנה שהם מייצרים, וככל שהם מייצרים יותר כך יורד מחיר הכותנה בעולם יותר ויותר.

עלתה בראשך המחשבה ליצור לעצמך תוספת הכנסה על ידי קניית פרה ומכירת החלב שלה, אולם מחיר החלב נמוך כל כך שזה לא משתלם, החלב הטרי שלך צריך להתחרות עם אבקת חלב מארצות הברית ואירופה, מקומות שם מסבסדים פרה בסכום 2 דולר ליום, סכום גבוה בהרבה מזה שאתה ושכניך משתכרים.

אתה חושב לעצמך אילו חיים היו יכולים להיות לך אילו התייחסו אליך כמו אל פרה אמריקאית או אירופאית.

אחותך נהגה לעבוד בבית חרושת ועבודתה יצרה תוספת הכנסה למשפחה, אולם לפני עשר שנים הממשלה שלך נאלצה לבטל את מכסי המגן הנמוכים יחסית שלה כתוצאה ממה שמכונה "שיחות אורגואי" שקבעו כי מדינתך חייבת לבטל מכסים וסובסידיות של מוצרים המתחרים בשוק האירופי והאמריקאי. כתוצאה מכך נסגר המפעל.

האחיין שלך נדבק במחלת האיידס, אתה יודע שיש תרופות שיכולות לרפא אותו. והממשלה שלך מוכנה לייצר את התרופות הללו במחיר שאתה יכול לרכוש אותם. אולם חברות התרופות האמריקאיות דורשות שתשלם את מחיר התרופות בארצות הברית, סכום המגיע ל 10,000 דולר לשנה. הסכום הזה שווה להכנסתך מעבודה בעשרים השנים הבאות.  אתה לא מבין בכלכלה מודרנית, אולם אתה לא מצליח להבין מדוע הכדורים הקטנים הללו צריכים לעלות כל כך הרבה, כאשר אתה יודע שקיימת חברה דרום אפריקאית המוכנה למכור את הכדורים במחיר הרבה יותר נמוך.  אולם האמריקאים מסרבים, משהו שמכונה זכויות קניין רוחני מעניק להם את הזכות למנוע מאחרים מלייצר את התרופות הללו, גם אם זה יעלה בחיי אחיינך. אתה מבין את הרצון שלהם להרוויח אולם האם אין לכך גבול?

נשיאים אמריקאים באים לבקר באפריקה לעיתים תכופות יותר, וכולם אומרים שהם דואגים ליבשת ולעתידה. אולם אינך מבין מדוע הם מקשים כל כך על חייך וחיי אפריקאים אחרים.

לאיכר האפריקאי אין השכלה אוניברסיטאית, אולם הוא יודע על המתרחש בועידת ארגון הסחר העולמי בקנקון יותר מהאמריקאי או האירופאי הממוצע, כיוון שחייו תלויים הרבה יותר מחייהם בתוצאות הוועידה.

כשלון השיחות בקנקון לא יהווה רק נסיגה עבור אלה שמעוניינים לראות משטר סחר הוגן יותר, משטר שטובות ההנאה ממנו אינן נחלתם של התאגידים הבינלאומיים מהצפון אלא גם של העניים מהדרום. כשלון השיחות יהווה הוכחה לכך שאין דמוקרטיה גלובלית, שמערכת קבלת ההחלטות אינה משקפת את האינטרסים והדאגות של רוב האוכלוסייה בעולם. זו אינה מערכת של אדם אחד קול אחד, אפילו לא של דולר אחד קול אחד.  כשלון בקנקון יבטא את כשלון הדמוקרטיה בחברות שלנו עצמן.

רוב האמריקאים והאירופאים מעוניינים במערכת כלכלית גלובלית יותר מאוזנת. אם שאלת הנגישות לתרופות מצילות חיים היתה מועלית להצבעה, רוב מכריע של הבוחרים לא היו תומכים בעמדתם של חברות התרופות.

שיחות הסחר הללו מצביעות יותר מכל דבר אחר על עוצמתם של קבוצות אינטרסים חזקות, קבוצות שלעיתים גם תורמות למסעות בחירות של פוליטיקאים ומשפיעות על תוצאותיהן. הבעיה היא שהאנשים העניים ביותר בעולם – מיליארדי אנשים החיים על פחות מ- 2 דולר ליום נדרשים לשלם את המחיר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. גל לוי

    כדאי רק לשים לב שכשלון השיחות בקנקון מבטא למעשה הצלחה בכושר ההתנגדות של המדינות העניות כנד כוחן של העשירות. אז אמנם השיחות לא הגיעו למיצוי, ואין הסכמי סחר חדשים, אך בהחלט יש להעריך את הנחישות של נציגי המדינות החלשות להגן על האינטרסים שלהן למול התאגידים המנחים את מדיניות ארה"ב.

  2. מאיר בוזגלו

    עבור כל מי שמונח "רוחני" הוא חלק מעולמו עצם הביטוי "קניין רוחני" הוא אוקסימורון. מה הקשר בין רוחניות, שהיא בדרך כלל נתינה, שותפות, השתתפות לבין בעלות אגרסיבית שמכריזה שזכותי למעוך לך את הצורה אם אין לך איך לשלם. הרבי מסלנטר נהג לומר, הצרכים הרוחניים שלי הם הצרכים החומרים של הזולת.

  3. עמי מרון

    אני מצטרף לגל לוי. גם אני סבור שפיצוץ ועידת WTO בקנקון אינו בהכרח כישלון. הפסקת השיחות דווקא הסירה/דחתה את החרפת מצבן של המדינות העניות בטווח הקצר. סירובן לכוף את ראשן בפני הפריץ הוא סימן מעודד שפירושו: הקורבן לא יוסיף להכנע לתכתיבים.