נשים נגד גלובליזציה כלכלית

ניצה ברקוביץ`

אחת החוקרות הפמיניסטיות החשובות של היום, צ`נדרה מוהנטי, יצאה בספרה החדש "פמיניזם ללא גבולות" בקריאה לבניית חזית מאבק משותפת של נשים בכל העולם נגד הקפיטליזם הגלובלי. היא חוזרת ומזכירה לנו כי נשים ונערות בכל מקום, בעיקר בעולם השלישי, הן אלה הנפגעות ביותר מהגלובליזציה. הן אלה שסובלות מהתדרדרות באיכות הסביבה והזיהום הסביבתי, ממלחמות, רעב, הפרטה של שרותים ודה-רגולציה של ממשלות, פירוק מדינת הרווחה ושנויים בתעסוקה בשכר ותעסוקה שלא בשכר.

נשים הן 70% מהעניים בעולם,  80% מהעקורים בעולם השלישי ומהוות את רוב הפליטים בעולם. יחד עם זאת, קולן של הנשים כמעט ולא נשמע במאבקי האנטי גלובליזציה של היום ונושאים פמיניסטיים לא עומדים במרכז סדר היום של תנועות האנטי גלובליזציה. למרות שתנועות נשים רבות בעולם השלישי, היו מעורבות במאבקים נגד הגלובליזציה מההתחלה, הנושא לא עומד על סדר היום של נשים במערב. לכן, אומרת מוהנטי, האתגרים החמורים שמציבות התמורות הכלכליות והפוליטיות של שני העשורים האחרונים מחייבים התארגנות מחדש של תנועות הנשים ברחבי העולם. המאבק העיקרי כיום של תנועות הנשים בכל העולם צריך להיות מכוון נגד הקפיטליזם הגלובלי על כל השלכותיו. יש למקד את הפעולה הן במחקר וביקורת, והן בשטח במאבקים נגד כוחות הגלובליזציה והמוסדות המתחזקים אותה.

מה שהתרחש לפני שבוע בקנקון, מקסיקו, מהווה מעין מענה לקריאה זו, אם כי הוא לא זכה לתהודה הנאותה. כמו במפגשים האחרים של נציגי ארגון הסחר העולמי, גם במפגש הנוכחי בקנקון, התכנסו מתנגדי הגלובליזציה על זרמיהם השונים והשמיעו "קול אחר", כזה המבקר את המדיניות אותה מייצג ארגון הסחר והציעו מדיניות סחר אלטרנטיבית המתבססת על עקרונות של צדק חברתי וסביבתי.  גם הפעם ניתן היה לשמוע את קולן של הנשים. רשת הנשים העל-לאומית "המצעד העולמי של נשים" (World March of Women) ( פועלת מאז שנת 2000), הרשת כוללת נציגות מ 163 מדינות, היא ארגנה פורומים, הפגנות וארועים תרבותיים במטרה להעלות את המודעות להבט המגדרי של תהליכי הגלובליזציה הכלכלית בכלל ושל הסכמי הסחר בפרט. בין השאר הן הציגו תביעות בפני נציגי ארגון הסחר ומנהיגי המדינות העשירות לכלול זכויות נשים בהסכמי הסחר העולמיים. הן יצאו בקריאה ל"הוריד את ה ארגון הסחר מהפסים" (Derail the WTO)  ולהפסיק את "ההתקפות הכלכליות והצבאיות נגד נשים".

תנועות הנשים בישראל החלו כבר להענות לאתגר לבחון את השלכות תהליכי הגלובליזציה הכלכלית על חייהן של קבוצות הנשים השונות החיות בישראל. אך עליהן לעשות גם את הצד הנוסף ולראות גם את הנשים החיות במקומות אחרים מחוץ לישראל ולו רק עם מנת להבין כיצד גורלן שזור אלה באלה.

דר` ניצה ברקוביץ` מרצה לסוציולוגיה באוניברסיטת בן גוריון

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. גל לוי

    נדמה כי הדברים קולעים גם לנעשה בישראל. לצערנו, עד למהלכה של ויקי קנפו, ארגוני נשים בישראל נמנעו מלקחת חלק במאבקים אוניברסליים כנגד המדיניות הכלכלית של ממשלות ישראל בשנים האחרונות. אז אולי רגע לפני שארגונים אלה נערכים למאבק למען נשות העולם (מאבק חשוב וצודק לכשעצמו) …