11/9 אינו מציין רק את נפילת התאומים

יוסי לוס

מארק קופר מה- Nation מזכיר לנו שלפני שלושים שנה ב- 11.9.1973 נרצח סלוואדור איינדה, הנשיא הסוציאליסטי של צ`ילה שנבחר בבחירות דמוקרטיות. הוא נרצח בידי חייליו של גנרל פינושה אשר זכו לסיוע של הסי.איי.איי כדי להפיל את השלטון הדמוקרטי של איינדה ולהקים דיקטטורה שתתמוך ב"שוק חופשי". ארה"ב של אז חשה אי נחת מכך שמנהיג סוציאליסטי מלאים מאות מפעלים ועורך רפורמה בחלוקת הקרקע אשר היטיבה עם העניים, וכל זאת בתמיכה עממית, ללא אלימות וללא פגיעה בחופש הדיבור, בחוק ובדמוקרטיה.

ארה"ב סייעה לרוצחו הגנרל פינושה לעלות לשלטון כדי שאפילו מדינה חלשה כמו צ`ילה לא תצליח לייצר אלטרנטיבה סוציאליסטית דמוקרטית לקפיטליזם. ה- 11.9, אם כך, יכול לשמש כיום זיכרון הן לאלפי האמריקאים שנרצחו בבנייני התאומים והן למספר הבלתי ידוע של צ`יליאנים שנרצחו על ידי שלוחיה של ארה"ב. קופר משבח את איינדה גם על כך שלא קיבל את דרכם של הסוציאליסטים האירופאיים של שנות ה- 70 ודבק בעקרונות דמוקרטיים במימוש הסוציאליזם.

נעמי קליין (No Logo) במאמר קצר אחר ב- Nation, מתייחסת אף היא לפינושה. באוגוסט 1976 אורלנדו לטלייר, שר לשעבר בממשלתו המודחת של איינדה, הביע בכתב את תסכולו מהקהילה הבינלאומית. זו, אמנם, גינתה את פינושה על הפרת זכויות האדם האלימה בצ`ילה, אבל תמכה במדיניות "השוק החופשי" שלו. לטלייר כתב שהקהילה הבינלאומית מסרבת להכיר ב"ברוטליות שבה השתמש פינושה כדי ליישם את מדיניותו. דיכוי לרבים וחופש כלכלי לקבוצות מיעוט מועדפות הם בצ`ילה שני צדדים של אותו מטבע". לאחר פחות מחודש, נרצח לטלייר בוושינגטון.

קליין מחברת בין פינושה בצ`ילה, הפרטה של אספקת מי שתייה בדרום אפריקה, אינטרסים של תאגידים אמריקאים והמלחמה בעיראק, רייצ`ל קורי ואספקת המים בעזה כדי לטעון שהאינטרסים של התאגידים אשר דוגלים באידיאולוגיה של סחר חופשי שזורים בפעולות מלחמתיות בכל רחבי העולם. פעולות אשר לעתים הורגות אנשים בנשק חם ולעתים על ידי מחלות ממים מזוהמים או מהיעדר מים. בדרום אפריקה, למשל, מותקנים מדי מים אשר יספקו מים אך ורק בכמות שנקנתה מראש, בדומה להסדרי תשלום מסוימים עבור שיחות בטלפונים סלולריים, אלא שבמקום טלפון מת לאחר שנגמר הכסף, נקבל אנשים מתים.

הצבא הישראלי אינו רק מגן על חייהם של ישראלים, אלא גם מגן על זכויות היתר של מתנחלים, בין השאר, בגישה לשפע של מים בריאים ונקיים. עיראק, טוענת קליין, אינה משוקמת כיום על ידי התאגידים האמריקאים אלא למעשה נמכרת לכל המרבה במחיר. ומכאן הלקח לפעילים – "תנועות אנטי מלחמתיות ניסו בעבר להתנגד למלחמות בלי להתמודד עם האינטרסים הכלכליים שעמדו מאחוריהן, או להשיג צדק כלכלי בלי להתנגד לכוח צבאי. הפעילים של ההווה שפיתחו מומחיות במעקב אחרי תנועת הכסף, אינם עושים את אותה הטעות."

יוסי לוס הוא דוקטורנט לאנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה וחבר "הקשת הדמוקרטית המזרחית".

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.