העדפה מתקנת, למה כדאי

איציק ספורטא

היום בשעה ארבע אחרי הצהריים כמו כל יום רביעי, במשך שבע השנים שביליתי בברקלי, הלכתי לסמינר בהתנהגות ארגונית ויחסי עבודה שעסק בהעדפה מתקנת, שם ההרצאה היה "העדפה מתקנת ושני בני   (sons) הלבנים", כפי שאפשר להבין המרצה  (Faye Crosby) הייתה לבנה ובהרצאתה היא התייחסה ללבנותם של שני בניה.

בקהל ישבו סטודנטים לדוקטורט ושני מרצים שתוארם בכלכלה. לכל אורך ההרצאה ולפי תגובות הקהל, נראה היה שהתלמידים הרבה יותר שמרנים מהמרצה והמרצים האחרים היושבים בקהל. היה קשה להם לקבל מצב שבו יש גורמים נוספים שמשפיעים על קבלה לאוניברסיטה או לעבודה שאינם ציונים, או מדדים כביכול אובייקטיבים אחרים. מה שחשוב שהמרצה, שתחום התמחותה הוא פסיכולוגיה חברתית, סקרה את הנושא הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה הכלכלית לפני שתארה את מחקריה. יוסי דהאן ניתח את החלטת בית המשפט העליון בארה"ב בנוגע לתוכניות העדפה מתקנת באוניברסיטת מישיגן ועל כן לא ארחיב בנושא. אבל הנקודה המרכזית בהרצאתה הייתה שהעדפה מתקנת מטיבה עם כולם. עם הסטודנטים שמתקבלים לאוניברסיטה כתוצאה מתוכניות אלו, עם הסטודנטים ששיכים לקבוצות הרוב באוכלוסיה, עם האוניברסיטה כמוסד, וגם עם החברה בכלל. נמצא שסטודנטים שנתקבלו באמצעות התוכנית מסיימים את האוניברסיטה באותו שיעור של מקביליהם הלבנים ובציונים דומים. הם מוצאים עבודה מקבילה אם גם לא באותו שכר, ובעיקר תורמים לקהילה הרבה יותר מהלבנים. 

תשאלו אם כל כך טוב, למה יש התנגדות רבה לתוכניות אלו? אחת הסיבות היא אינדוקטרינציה של מריטוקרטיה, כאילו ציונים הם הכל בחיים. אבל אולי הרושם של ההתנגדות גדול יותר מההתנגדות בפועל, שני נשיאי עבר של שתי אוניברסיטאות חשובות, הרוורד ופרינסטון, כתבו ספר (The Shape of the River) לפני כמה שנים שבדק לעומק את ההשפעה של ההעדפה המתקנת ומצא את כל הדברים הטובים שכתבתי בפסקה הקודמת. הדבר השלילי היחיד שגם הוא נראה כמחיר סביר הוא שסיכויי הקבלה של לבנים קטנו בקצת יותר מאחוז.

ממצא מעניין שקשור גם לזהות קבוצתית היה שככל שאנשים משכילים יותר וזהותם חזקה יותר הם תומכים נלהבים יותר בהעדפה מתקנת. בנוסף אנשים שטוענים שהקבוצה אליה הם שייכים היא קבוצה מופלית לרוב יטענו שהם לא סבלו מאפליה, מה שמגדיל את הצורך בפעולה אקטיבית כדי לפתור את בעיות האפליה.

מה לבניה של המרצה ולנושא ההרצאה? לטענתה בניה נהנו מן ההעדפה המתקנת, לא יותר אבל במידה שווה לנהנים הישירים , בהרחבת אופקיהם בהבנה של תרבויות אחרות ועוד. מחר יום חדש והרצאה חדשה בנושא זהות ופן הזהות אצל אסיאתים-אמריקאים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.