אדוארד סעיד הלך לעולמו

יוסי דהאן

אדוארד סעיד הלך לעולמו היום. אדוארד סעיד היה בן 67 במותו. אדוארד סעיד, פלסטיני שחי מרבית חייו בארצות הברית היה פרופסור באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. חוקר רב השפעה שספרו "אורייטליזם" הגדיר מחדש את השיח המערבי אודות המזרח. במרכז חייו של סעיד עמד גם המאבק למען זכויות הפלסטינים. בין היתר, ספריו "שאלת פלסטין" משנת 1976 ו "After the Last Sky" משנת 1986, עסקו בפלסטינים ובסכסוך הישראלי-פלסטיני. לסקירה מפורטת יותר ראו ידיעה זו ב"ניו יורק טיימס", וראיון שנעשה עימו לאחרונה בכתב העת "The Progressive". בינתיים נוספו מקורות נוספים המדווחים על מותו של סעיד ראו "Guardian", "Counterpunch". ומאמר נרחב יותר ב "New York Times"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

    פטירתו ללא עת של אדוארד סעיד היא אכן אבדה. מדובר על אינטלקטואל, דעתן, הומניטריסט, איש שמאל (בדרכו שלו) שבחן לא פעם את השאלה הקשה בדבר זהותו הביולוגית, האתנית, האנושית והלאומית. הוא היה, בין אם נרצה או לא, ה"ספוקסמן" הבלתי רשמי של הפלשתינאים. להיטותו וקנאותו שאת הבעיה הישראלית-פלשתינאית יש ליישב אך ורק בהידברות ובגובה העיניים, רק מעצימה את העצבות על פטירתו. אגב, כמה מאיתנו יודעים, שפרופ' סעיד היה בין הבודדים שבהפגנתיות ובאומץ לב לחם כנגד מכחישי השואה. ככל שירבו "סעידים" כאלה במחנה הפלשתינאי (ומנגד ננטוש את המנטרה הכוחנית של "תנו לצה"ל לנצח"), יואץ השלום באזורנו. אינשאללה!