הטובים, הרעים והמכוערים

איציק ספורטא

ראש השנה בפתח ונהוג לבחור אנשי ונשות שנה, אולי כדאי לבחור את הטובים הרעים והמכוערים, כך שיהיה ברור שלא רק ההשפעה של הנבחרים אלא גם המימד הנורמטיבי של מעשיהם הם חלק מן העניין. כל מי שעיניו בראשו יודע מי הטובה והטובים בשנה הקודמת? אלו נשים וגברים שעמדו כנגד הרעים והמכוערים והציגו בפני הציבור מאבקים חברתיים שיש להם משמעות לא רק בספירה החברתית אלא גם בספירה המוסרית. הם והן מציינים ומציינות את האפשרות לחיות חיים של כבוד בחברה הישראלית שבה רק למספר קטן והולך של אנשים מתאפשרת הזכות הבסיסית הזאת.  

ויקי כנפו וחברותיה ועובדי חיפה כימיקלים דרום הם הטובים שלי השנה. הם חשפו בפני הציבור אוכלוסיות אשר בדרך כלל נסתרות מעיניו, אמהות חד הוריות, ועובדי תעשייה אשר מוכנים לוותר כדי לממש את זכויותיהם הבסיסיות ביותר. זאת לנוכח דליגיטימציה של הרעים, והתעלמות של המכוערים. הן עוררו את השיח הציבורי והראו לאזרחים ההוגנים בישראל שלפעולות כביכול  נייטרליות שבאות להציל את המשק או להציל את המפעל יש השלכות שאותם אזרחים הוגנים אינם יכולים לקבל. כשמנכ"ל חיפה כימיקלים דרום משתמש בכל האמצעים שנלמדים בספרי ההסטוריה של המאה ה-19 כדי שעובדיו לא יקימו איגוד מקצועי והעובדים נלחמים על זכות זו אין לנו אלא להעריכם על כך ולתמוך בהם. כאשר ויקי כנפו וחברותיה מקימות מאהל מול משרד האוצר וטוענות את טענותיהם אנו צריכים לעמוד ולהריע, כי למאבק כזה יש השפעה, גם אם לא מיידית, של אלף מאמרים.

הגענו לרע וחבר מרעיו. שר האוצר, ראש הממשלה לשעבר, והשואף להיות ראש ממשלה בעתיד בניימין נתניהו לוקח את הכתר בהליכה. הוא אומנם ממשיך את צעדיו ההרסניים של קודמו בתפקיד, שקיבל קידום ומשוטט בעולם כשר חוץ, אבל תרומתו הסגולית מעמידה אותו מעל כולם. משנתו הכלכלית שפסה מן העולם גורסת דרוויניזם חברתי שבו מי שאינו יכול להתפרנס בכבוד יתפרנס באי כבוד, העיקר שיעוף לנו מהעניים ולא יטריד את מנוחתנו בדיבורים על זכויות, ולא יפריע לנו לממש את זכותינו להשתכר מאות אלפי דולרים בשנה. אם נתניהו יצליח במשימתו החברה הישראלית תשמש דוגמה לעולם כיצד לא מנהלים כלכלה וחברה. כשאמהות ואבות ירצו להפחיד ילדים קטנים הן תאמרנה אתם רוצים שנהיה כמו ישראל, שבה שליש מן הילדים ואולי יותר בשנה הבאה הם מתחת לקו העוני. וזהו הרוע האמיתי לפעול ביודעין שהפעולה תפגע במי שאין לא חלק במאבק. עוזרים לשר האוצר מנכ"ליו הרבים במשרדו, השר הסמוך על שולחנו, ונציגי המעסיקים, עודד טירה נשיא התאחדות התעשיינים, ואוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר. הללו בטוחים שהחברה הישאלית נוסדה כדי לאפשר להם להרויח כמה שיותר כסף וכשזה לא מסתייע הם מיללים עוד ועוד עד אשר הם מקבלים את ליטרת הבשר שלהם.

המכוערים הם אלו אשר מקבלים את מעשיהם של הרעים ואינם נוקפים אצבע כנגדם, אותם שרי ממשלה שנבחרו על ידי ציבור שהאמין להם, וכעת מקבלים כל גזירה שמוטלת על משרדיהם. אני מתכוון לאלה הקרויים שרים חברתיים, כשלבושי המדים מסתובבים במשרד ראש הממשלה כבתוך שלהם כדי לוודא שלא יקוצץ תקציב הבטחון, שרת החינוך ושר הרווחה לא מביאים מורים, תלמידים, קשישים ואחרים  שיסתובבו באותו מקום וישפיעו, הם מקבלים את הגזרה בשלווה יחסית. כי צריך להתקדם בחיים.

מה שכתבתי מבטא בעדינות את מה שאני מרגיש. בא לי לפתוח את החלון ולקלל כל מי שזז. אבל כשאני נזכר בטובים והטובות אופטימיות מסויימת מציפה אותי, כן ירבו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  לפני שבועיים פתחתי קובץ הכתרתי אותו בשם "שערי שמיים או שערי גיהינום" , וזאת לנוכח ההתעללות של הממשלה בכולנו , באזרחיה , כמובן בעיקר בחלשים ובמוחלשים. ולנוכח המלחמה שלא מסתמן לה סוף , וכפי שנאמר פה באתר, מונחית על ידי מדיניות נקם שיטתית שאף נראית ומוחשת כקמאית. אבל הנה מלב ליבה של האליטה הישראלית מן הטובים לטיס נפתחה אולי מגמה חדשה וכיוון חדש. אני לא עושה איתם חשבונות מדוע נתעוררו רק עתה , כל שיש לי לעשות הוא להצדיע להם על סירובם. זוהי התנהגות אזרחית מופתית. ושיפסיקו לבלבל כאילו והמדים מחיבים אותם לציית. אינני מקבל טענה מעוותת זאת , בני אדם מחויבים קודם כל להוויתם האנושית ולא לצו לאומי או כל צו אחר שעושה רדוקציה לאנושיותם כפיונים במדיניות של ממשלה שהיא סרבנית שלום עקבית.אז הנה בכל זאת אולי יפתחו עלינו שערי שמיים , כפי שמקובל במסורת היהודית.

 2. אסף

  התעוררו בני הדרום שזנחו את גיבורת התרבות של ימינו ויקי כנפו אישה שהתעלתה אל מול הציניות ולא נגררה לפרובוקציות ולאלימות, נציגת הדמוקרטיה האמיתית וחופש הביטוי הכנה.
  התעוררו בני הדרום מעמל חייכם מקשיי הפרנסה וחוסר היכולת לראות עתיד טוב בטווח הנראה לעין.
  אל תלכו שולל אחרי הבטחות האוצר שאחרי שיקצצו לכם את הכנפים תוכלו לעוף יותר טוב, התנערו מהבטחות המחר שאינו בא לעולם.
  בקשו את המגיע לכם, חלק שווה במדינה (שנגמרת כיום במקרה הטוב באשדוד) אל תתנו שישלו אתכם שוב ושוב בנסיונות הדמה ל"הפרחת הנגב" קומו, דרשו, עבודה בכבוד ולא בחסד, עתיד כלכלי בטוח ולא שעתידכם יהיה בידי בעלי חברות עבדים.
  בקשו שההון במדינה יתחלק בייתר שויון ולא שבעלי ההון שעושים את כספם מעמל ידיכם וממשאבי הארץ שלכם יקבלו את כל ההון שזורם במדינה ואילו אתם מצופים לחיות מהיד לפה.
  זיקפו גב, עזבו כלי עבודתכם ולכו בדרכה של ויקי כנפו והשמיעו את קולכם, זעקו זעקתכם, אל תכנעו למצב כפי שפקידי האוצר מציירים אותו.
  הראו לויקי כנפו שמאבקה לא היה לשווא שסבלה לא היה לחינם שזיעתה בדרך ממצפה רמון לירושליים לא נשפכה לשווא.
  קראו לשינוי ועשו אותו, עם חזק כמו שלנו לא צריך להתקפל בפני אטימות חברתית של "נבחרים" לא ראויים ופקידים שמשרתים כביכול את המדינה ובעצם דואגים לתפקיד הבא שלהם כמשרתי בעלי ההון.
  הצדק עימכם הוא חייב להיות משום שאיש ללא בטחון כלכלי זה לא מוצדק, אישה שמונעים ממנה את היכולת לגדל את ילדה לאחר גירושיה זה חוסר צדק, ילד ללא סנדוויץ לבה"ס זה חוסר צדק ולא יעזרו כל הטבלאות והחישובים למיניהם של פקידי האוצר.
  יש לדרוש ולהלחם למען צדק חברתי!