עוד סיפור הפרטה ישראלי

יוסי דהאן

הדין וחשבון של מבקר המדינה מאתמול מציג המחשה נוספת לברית הקדושה בין הון ושלטון, לאופי המושחת של הפרטת חברות ציבוריות בישראל והתנהלותו העבריינית של ראש הממשלה.

באמצע חודש אוקטובר עומד לפוג הזיכיון המנדטורי של חברת בתי הזיקוק, הנמצאת בבעלות המדינה (74%) והחברה לישראל בבעלות האחים עופר (26%). ועדת השרים להפרטה החליטה כי לפני ביצוע ההפרטה יש לפצל את בתי הזיקוק לשני מפעלים: בית הזיקוק בחיפה ובית הזיקוק באשדוד.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה קבע בחוות דעת משפטית כי מכירת מניות המדינה בבורסה ללא הפיצול משמעה מסירת השליטה בבתי הזיקוק לאחים עופר ללא כל תמורה לקופת המדינה.

בניגוד להחלטת ועדת השרים ובניגוד לחוות הדעת המשפטית, תוך הטעייה וחוסר סמכות הורה ראש הממשלה להפריט את מניות המדינה בבתי הזיקוק בבורסה. שי צנוע , מאות מיליוני שקלים של כספי ציבור מאריק לחברים יולי וסמי עופר.

עוד מגלה דו"ח המבקר כי הדרך שבה נקבעו שיעור דמי ההרשאה שישולמו למדינה על ידי האחים עופר על שימוש בבתי הזיקוק, בעשרים וחמש השנים הבאות וקיום אופציה לעשרים וחמש שנים נוספות, היתה בלתי תקינה ותמוהה, והביאה לכך שדמי ההרשאה שישולמו למדינה יהיו  נמוכים במיוחד. מי שניהל את המשא ומתן על דמי ההרשאה וחתם על ההסדר היו אנשי האוצר. שי צנוע מאנשי האוצר, השומרים על הקופה הציבורית מפני העובדים החמסנים, למשפחת עופר.

לסיפור המורכב הזה, שעל מנת לא להטריח את הקוראים יתר על המידה הובאו כאן רק חלקים ממנו, יש סוף מפתיע שאינו חלק מעלילת הדו"ח.

קוראי האתר מוזמנים לנחש מה יהיה תפקידו הבא של מנכ"ל האוצר הפורש אוהד מראני, הידוע גם בכינויו – "קצבאות גורמות לעוני". 

בין הפותרים נכונה תוגרלנה מניות החברה.

יושב ראש דירקטוריון בתי הזיקוק.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  אותו אוהד מראני הסביר הבוקר שהממשלה היא כמובן לא נגד זכות השביתה, ואין להם שום כוונות לשבור שביתה. אבל פשוט הממשלה מחויבת ליצאונים וליבואנים ולציבור הצרכנים שהסחורות יזרמו למרות השביתה בנמלים. ולכן, אין ברירה אלא להעביר אותן דרך מדינות שכנות. בקצב הזה, כל המאמין בזכות השביתה יתחרט בקרוב על הסכמי השלום עם מצרים וירדן. אגב, ההצעה לפטר עובדי מדינה בעיצומים, גם היא לא פרי רצון של המדינה לשבור את העובדים ולשנות את יחסי העבודה מהיסוד. פשוט "מה פתאום לשלם משכורת למי שלא נותן שרות, הרי ככה הם יוכלו לשבות עד אינסוף". כאילו ששביתה זה איזה תחביב אישי, כמו לחיות על קצבאות.

 2. דרור

  אם אמנם זה מה שכתוב בדוח מבקר המדינה, הרי זו שחיתות הגובלת בפלילים: הפרה של הוראת היועץ המשפטי לממשלה, חשד, לפחות נסיבתי, לשוחד שקיבל מנכ"ל משרד האוצר. גם בברזיל היה פעם ראש ממשלה (אני לא זוכר את שמו) שהאמין בהפרטה ולכן הפריט את כל נכסי המדינה לאחיו. ברזיל, על אף היותה דמוקרטיה צעירה מאוד, הדיחה את הנשיא. יכול להיות שהשחיתות בארץ עולה על זו שהייתה בברזיל?

 3. שלי יחימוביץ'

  בכל זאת שווה להוסיף עוד פרט: אף שהחברה לישראל שבבעלות האחים עופר קיבלה "הרשאה" לשימוש בבתי הזיקוק לחמישים שנים נוספות – סוכם שאם בכל זאת תואיל לצאת מהם – תקבל תשלום בגין יציאתה. על פי הערכת השווי יהיה התשלום 120 מיליון דולאר, שהם יותר מחצי מיליארד שקלים.
  יוצא אפוא שמדינת ישראל תשלם לאחים עופר עבור משהו שמלכתחילה היה שייך למדינה (כלומר לנו)!
  למה בכלל הסכים האוצר להכנס למשא ומתן על משהו שממילא, מתוקף פקיעת הזיכיון, היה עובר לידי המדינה בעוד שבועיים בלבד – לאלוהים שבשמיים פיתרונים.