ספר חדש - "היהודים-הערבים"

יוסי דהאן

ספרו של חברנו ואחד מיקירי האתר, יהודה שנהב, יצא לאור ונמצא בחנויות. הספר "היהודים-הערבים" יצא לאור בהוצאת ספריית "אופקים" עם עובד.

 ואלה מקצת השאלות איתם מתמודד הספר.

"מיהם היהודים-הערבים?", מדוע הפכה הקטיגוריה `יהודים-ערבים` (לעומת `יהודים אירופים`) לבלתי אפשרית בישראל?", "כיצד הפכו היהודים-הערבים ל`מזרחים`?",  "מדוע נכנסים המזרחים לפוליטיקה הישראלית דווקא דרך הדת?", "מה הקשר בין המזרחים והמאבק של הפלסטינים לעצמאות לאומית? "

הספר טוען כי את הסוגיה העדתית יש להתחיל לחקור לפני הגעת המזרחים לישראל. מחקרים המתחילים את הניתוח בשנות החמישים מחמיצים את עיקרה של הסוגיה כיוון שהם מתמקדים ביחסים בין המדינה וזרועותיה לבין המהגרים החדשים. למשל אירועי ואדי סליב נתפסים כאירועים של הפרות סדר, קיפוח, ומחאה כנגד המדינה. תפיסה זו הינה מוטעית לדעת יהודה שנהב.

על מנת להבין באמת את הדיכוי העדתי יש להרחיק אל תחילת שנות הארבעים עת הוכרז לראשונה על תכנית הגירה מסיבית של מזרחים לפלסטינה. הספר מראה שאי אפשר להבין הסוגיה המזרחית מבלי להבין את ההקשר הקולוניאלי שבתוכו עוצבה עוד לפני הגעת המזרחים לישראל. המסמכים ההיסטורים אותם חושף המחקר מראים ששליחים ציונים, ברובם "יהודים אירופים", הגיעו אל "היהודים הערבים" בעזרת הקולוניאליזם האירופי ומוסדותיו. חייהם של השליחים הציונים ששהו במרחב הערבי היו משוקעים בחוויה קולוניאלית מובהקת. הם הגדירו את זהותם כלבנים אירופיים, וסוגיות של צבע וגזע נכחו באופן בולט בהוויתם. שם, במרחב הערבי, באה לידי ביטוי הכרתם שהיהודים הערבים הם אומנם מאגר הגירה אפשרי עבור הציונות אבל בו זמנית הם גם חלק בלתי נפרד ממה שכונה "העולם השלישי".

מחקרים המתמקדים בשנות החמישים ממקדים את הסוגיה האתנית בקונפליקט בין הקולטים והנקלטים סביב תנאי החיים, מקום מגורים, חלוקת משרות או משבר הגירה. למרות שכל אלה חשובים, הפרספקטיבה שמציע הספר (ואשר מתחילה עשור אחד קודם "לעליות שנות החמישים") מראה שחלק נכבד מן הקונפליקט האתני נובע מ"אוריינטליזם פנים יהודי" שמקורו בתפיסת העולם הקולוניאלית שלפני הקמת המדינה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דודי מחלב

  ייחודו של הספר בבחינת קשרי הגומלין הסבוכים והמפותלים, המציבים דרישת פענוח, שבין דת, אתניות ולאומיות.
  האנאליזות הבהירות והקונסטרוקציות ההיסטוריות-סוציולוגיות, המתחקות אחר נקודת האפס (כך בלשון המחבר), בה נתהוותה ועוצבה-הובנתה הקטיגוריה יהודים-ערבים, והשפעתה של קטיגוריה זו הניכרת, צריך לאמר, גם בימינו הן בשיח והן בשדה יחסי הכוחות הפוליטיים (ובספר, יש לאמר, מסופקים ביאורים-ניתוחים נדירים בכוח ההסבר הפורה שלהם לסוגיות אלו). כל אלה מציבים את הספר ואת מחברו בשורה הראשונה של ההוגים הישראלים לדורותיהם.
  על יכולותיו האנאליטיות המופלאות של המחבר בשדה הסוציולוגי כבר הכבירו הררי מילים לאינסוף. אני אישית נתוודעתי ליכולות אלו כבר באחד מספריו הקודמים, "מכונת האירגון". כבר אז נשתאיתי נוכח יכולתו המופלאה של המחבר לחלץ את ההיסטורי מן הקונבנציות הנדושות ולהעניק לו פשר סגולי חדש. הפעם, בספר זה, בולט הדבר שבעתיים ובמשנה תוקף.
  השזירה המופלאה והנדירה בין האישי-ביוגראפי, להיסטורי, לסוציולוגי ולהגותי, שזירה אורגאנית של ממש, מעניקה לכתוב איכויות אסתטיות (מאפיין לא שכיח בסוג כתיבה שכזה), ומציבה את הספר ואת מחברו כסופר משובח.
  היושר האיטלקטואלי מחייבני לאמר את מה שהוא מן המפורסמות שאינן צריכות ראיה. המחבר, פרופ' שנהב, הוא חברי הקרוב.אולי מתוקף עובדה זו, אולי בשל כך שחלק מן הספר עוסק ביהודי עיראק (הספר כולל גם דיון ביהודים התימנים והמרוקאים. החומרים האמפיריים שבפרק הראשון הם בעיקר על איראן), ארץ הולדתם של הורי היקרים מכל, זיכרם לברכה, הצליח הספר לרגש אותי ואף לנגוע באופן חזק ומרוכז בחדרי לבבי. על כך ראוי המחבר לאלף תודות.
  אוצו רוצו לקרוא. מובטח לכם שייפתחו בפניכם/כן אופקי קטיגוריות חדשים, המוסיפים לדיון ההיסטורי-סוציולוגי, וזורים אור חדש נדיר ביופיו ובעמקותו על ההוה הסבוך בכל מה שנוגע ליחסי העדות.