טנק במקום זוג נעליים

יוסי דהאן

האלוף בדימוס, פרופ` יצחק בן ישראל מקונן הבוקר בעיתון "הארץ" על הקיצוץ בתקציב הביטחון: "אין שום גוף גדול המסוגל לספוג קיצוץ כזה באופן מיידי". אתר גרפי מעניין מאוניברסיטת פרינסטון כולל פוסטרים המציגים בעזרת מפות ונתונים אינפורמציה השוואתית מגוונת. בין היתר מוצגת באתר אינפורמציה על ההוצאה הלאומית לנפש לביטחון במדינות שונות. באופן לא מפתיע מדינתנו הקטנה מובילה בביטחה את הטבלה העולמית, הוצאה של  1625$ דולר לנפש לשנה, בשנת 2002. באתר מפות השוואתיות מעניינות אחרות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

    נא לזכור כי השיר שהתנגן אצלנו בשנות ה-50 זעק בציניות: "את המכנסיים לא ניתן". ודי לחכימא ברמיזא. מי שמעוניין לרווח את דעתו ולענג את מחשבתו בעניין המיליטריזציה הישראלית, ובהקשר להוצאות הביטחון, מוזמן לעיין בחוברת "תרבות דמוקרטית" – צבא וחברה בישראל, בהוצאת אוניב' בר אילן והמכון הישראלי לדמוקרטיה, כרך 4-5, 2001, ובעיקר את מאמריהם של משה ליסק, יורם פרי וברוך קימרלינג. כמו כן מומלץ לעיין בספרו של אבנר יניב, פוליטיקה ואסטרטגיה בישראל, ספרית הפועלים, 1994, מאמרו של נחמיה שטרסלר ב"הארץ" (8.11.02): "צבא שיש לו מדינה" ועוד.