ניל פוסטמן הלך לעולמו

יוסי דהאן

ניל פוסטמן סופר ופרופסור לתקשורת ותרבות באוניברסיטת ניו יורק הלך לעולמו בגיל 72. פוסטמן היה אחד ממבקרי תרבות הטלוויזיה המרכזיים ביותר, ספרו "בידור עד מוות" הוא אחד מהטקסטים החריפים ביותר על רדידותתה והשלכותיה השליליות של הטלביזיה על חיינו. פוסטמן טען כי הטלוויזיה נוטה להפוך כל נושא לבידור, בין היתר גם נושאים רציניים וחשובים כמו מהדורות החדשות, גם אותן מעצבים על פי מתכונת בידורית על מנת לזכות ברייטינג. בספר אחר "אבדן הילדות" פוסטמן הצביע על העירוב שעושה הטליוויזיה בין עולם הילדים לעולם המבוגרים. פוסטמן ביקר את הנטייה של הטלווייזיה להציף את הילדים באינפורמציה שפעם היתה שייכת רק לעולם המבוגרים. נושאים כמו מין ומוות הופכים להיות נושאים מרכזיים גם בעולם הילדים, דבר הגורם לפגיעה בהתפתחותם המוסרית וגורם להם לפתח גישה צינית ואדישה כלפי הנושאים הללו בהמשך חייהם.

פוסטמן ראה את עצמו כמכונן תחום ידע חדש אותו כינה אקולוגיה תרבותית.

פוסטמן היה מבקר חריף של מערכת החינוך בספרו "קץ החינוך" פוסטמן קרא להציב ביקורתיות, ספקנות, פלורליזם ומחוייבות לאזרחות גלובלית כמטרות מרכזיות של החינוך. באחד מספריו האחרונים "טכנופולין" ביקר פוסטמן גם את השתלטותה של הטכנולוגיה על התרבות, וקרא לצאת נגד כל מה שמאיים על חיים דמוקרטיים, פלורליסטים שבהם אנשים אוטונומיים זוכים בשליטה מליאה על חייהם.

ברשת קיים אתר מיוחד המוקדש לניל פוסטמן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יוסי זיו

  מה קורה להוגים המעניינים שנוטשים אותנו בקצב רצחני לישיבה של מעלה? (אולי באמת?)
  צר לי עליך יוסי שאתה נאלץ להספיד רבים וטובים לאחרונה.
  ואגב פוסטמן, כדאי לאנשי "העוקץ" (וזוהי כמובן הכללה) לקרוא את "קץ החינוך" (באנגלית השם מוצלח יותר בגלל כפל משמעויותיו the end of education), שם הוא יוצא בביקורת חריפה גם עם אירונית, כנגד "המולטי קולטי", מבהיר את ההבדל בינו ובין פלורליזם, וקורא לחיפוש של "מטא-נרטיבים" (סליחה!) שבלעדיהם לא יתכן חינוך.
  פוסטמן ידע לכתוב בצורה בהירה ומרתקת, שכל הדיוט יכול היה לקרוא ולהינות. ספרו "טכנופוליס" (שלא תורגם לעברית – וחבל) הוא אחד המרתקים שקראתי.
  מקווה להפוגה בהספדים. אפשר לקרוא את הכתבים הגדולים גם כשעודם בחיים.

 2. רפי חזקאל

  יוסי היי!

  קראתי כמוך את אבדן הילדות לפני כמה שנים. הזדהיתי והשתכנעתי שמדובר כאן בניוון נפשות ילדים,,מה שמצדיק "צנזורה" נבונה של הורים שאחראים על ילדיהם במה לצפות ובמה שמשחית, ואפילו אפליג, גורם נזק נפשי.

  האתר ממש טוב ואני נכנס אליו יום יום ומפיץ אותו לאנשים נורמלים, כמו כן הקשת המזרחית. ביי להתראות רפי יחזקאל

 3. דודי מחלב

  הספר קץ החינוך מרתק ומאתגר. ראוי לאמר, אם כבר דנים במשמעות שם הספר, שהמילה end פירושה כפול (זה נוגע לתימה המרכזית של הספר), גם קץ וגם תכלית.