שכר הוגן ועבודה

איציק ספורטא

 בראיון בנושא כלכלה עם ראש הממשלה (גלובס) נשאל ראש הממשלה בנוגע לעובדים זרים, או בלשוננו מהגרי עבודה, ראש הממשלה התגאה בגירושם של 60000 מהם. כשבעדינות לא מובנת נשאל בנושא מהגרי עבודה בחקלאות טען שהבעיה היא שאנשים לא רוצים לעבוד ולכן יש צורך בעובדים אלה. שכחו הכתבים לשאול על העובדים בחוותו של ראש הממשלה ואולי גם שכחו לשאול אותו לגבי השכר המופרז שקיבל בנו, הנחקר, מהקבלן אפל. אולי רצוי היה להעמיד בפני ראש הממשלה מצב שבו יציע לעובדי חקלאות את אותו שכר שקיבל בנו על עבודתו המאומצת ואז לבחון האם אנשים באמת לא רוצים לעבוד, או שמא אינם רוצים לעבוד בעבור שכר רעב, לא נגזים לא נבקש לעובדי חקלאות את שכרו של בנו אלא עשירית ממנו.

בכלל בימים האחרונים יש התייחסות רבה לבונוס של עידן עופר, שהוא גם הבעלים, בבנק מזרחי, הלה מבקש לקבל 180000 דולר בונוס עבור עבודה של יומיים בשבוע, במשך 11 חודשים. שכרו של המסכן היה רק 1.8 מליון שקל ובונוס של שמונה משכורות יעזור לו לגמור את החודש. עופר משתכר גם מעל לשני מליון שקל בתפקידו בחברה לישראל, כך שעם הבונוס הוא רוצה ששכרו יהיה בסכום עגול של 5 מליון שקל. בינתיים המשקיעים המוסדיים מתנגדים אבל זה יעבור להם. נתבשרנו גם שרוני מילוא עומד להתמנות ליו"ר אזורים, חלק מן האימפריה של דנקנר, ולהשתכר 90000 שקל בחודש. שלא לדבר על שכר של 90000 שקל לחודש לפרי כיו"ר בנק מזרחי עבור 60% משרה. הייתי מייעץ לראש הממשלה לפעול בקרב ידידיו בעלי העסקים כדי שהללו יציעו שכר הגון והוגן לעובדים ולא רק למקורבים, ואז נראה מי רוצה או אינו רוצה לעבוד.

יש שתי דרכים לפעול בנושא החזרה לעבודה, הפחתת זכויות ביטוח לאומי, או יצירת מקומות עבודה בשכר גבוה. הממשלה בגיבויו המוחלט של ראש הממשלה החליטה לפעול על ידי הפחתת תשלומי הביטוח הלאומי בלי שום מאמץ מקביל לבחון את השכר הנמוך בשוק העבודה שכר שגורם לאנשים לא לרצות לעבוד ובצדק. אילו השכר המועט היה מנת חלקם של העובדים רק בשנות העבודה הראשונות עוד היה על מה לדבר, אבל לגרום לאנשים לעבוד בשכר נמוך לכל אורך חיי העבודה שלהם זו כבר הגזמה, בעיקר כאשר באותה עת כל מיני מקושרים קובעים לעצמם שכר, שרבים היו מוכנים לקבל כשכר שנתי, עבור חודש עבודה לא מאומץ במיוחד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.