על מובטלים ועובדים זרים, שני סרטים מעניינים

יוסי דהאן

שני סרטים מרתקים שכדאי ללכת לראות: "ימי שני בשמש" סרטו של הבמאי הספרדי פרננדו לאון דה ארנואה על עובדי מספנות שפוטרו לאחר שביתה ארוכה ואלימה. עילת הפיטורים "הקוראינים בונים ספינות זולות יותר", בפועל הקרקע שעליה נמצאים המספנות יכולה לעבור "שינוי ייעוד" לבתי מלון יקרים על רצועת חוף. הסרט מתאר בהומור מייאש את חייהם חסרי התוחלת של מפוטרים מבוגרים השווים כמתים גם בשוק העבודה הספרדי. אם הסרט הזה מוכיח משהו זה כמה ריקה וצינית הריטוריקה המאשימה את המובטלים במצבם.

"דברים יפים מלוכלכים", דרמה שביים הבמאי האנגלי סטיבן פרירס שבמרכזה שני עובדים זרים. חייהם בלונדון של גבר ללא היתר שהייה ואשה ללא היתר עבודה המנוצלים על ידי מעבידים עבריינים ומנסים להימלט מידה הארוכה של משטרת ההגירה שלהם, ששיטותיה אינן שונות מזו שלנו. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.