נדהמנו, הופתענו

איציק ספורטא

"מדד ספטמבר הדהים…" נכתב בעיתונים ואני לא בטוח שתדהמה והפתעה אינם המצב הטבעי האהוב על ישראלים באשר הם. אפשר לקרוא לנו המופתעים תמיד, ולמה שלא נהיה? ההפתעה מאפשרת לנו לא לחשוב לעומק על כלום אלא רק לצפות להפתעה הבאה, שתבוא ותוצאותיה יהיו גרועות מכל תדהמה והפתעה קודמת.

תחזיות המדד של כל המומחים בארץ טעו, האם זה אומר משהו על המציאות או על החזאים ושיטותיהם? היום ראיינו את אחד החוזים והלה אמר שלעיתים התחזיות אינן מתאימות לתוצאות אבל לאורך זמן התוצאות, קרי המציאות, מתאימה את עצמה לתחזיות. במקום לשנות את המודלים בואו נשנה את המציאות, או את מראית המציאות המוצגת לציבור.

בשנים האחרונות מחליטה הממשלה כל שנה על יעד האינפלציה ומידי שנה אינה עומדת בכך. תגידו בנק ישראל אינו עומד בכך, אבל זו אחריותה של הממשלה לדאוג שכך יהיה ושום התחמקות לא תעזור. מה שמעניין שמלבד בשנה שעברה הסטייה תמיד הייתה כלפי מטה ולא כלפי מעלה. מה שמעורר את החשד שיש פה לא רק חוסר ידע אלא גם חוסר רצון לקיים את מדיניות הממשלה.

הכלכלה מסובכת מידי מכדי לעזוב אותה בידי שרלטנים שמעמידים פני מומחים, פתאום היום התחלנו לשמוע כמה חשוב המצב המדיני, וכמה פעולות הממשלה הן בגדר אמונה שמה שנעשה יעזור. אם אנו עוסקים באמונות יש אמונות אחרות אשר לפחות לא מפחיתות ערכו של אדם לערך חשבון הבנק שלו.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.