תמותת תינוקות בישראל

איציק ספורטא

רציתי לכתוב על ברוני הכדורגל שהפכו את הכדורגל לעסק הפרטי שלהם ואף קבעו שבשבת לא ישודר שום משחק בערוצי התקשורת הארציים. רציתי גם לעשות אנלוגיה ממצב הכדורגל למה שיקרה לנו אם נפריט את חברת החשמל, המיים, הרכבת ועוד. אבל אני נמנע מזה כיון שקראתי בעיתונים על עלייה של 8% בתמותת תינוקות בישראל (5.5 לעומת 5.1 לאלף ב-2001).

משום מה זה אינו מפתיע, במקום לשאוף ולפעול כדי שהמצב בארץ יהיה כמו באירופה אנו שואפים להיות כמו ארה"ב שם השיעור גבוה יותר, 7 לאלף לעומת 5.5 לאלף אצלנו. כמו כל דבר חשוב לראות מה ההבדלים בין קבוצות האוכלוסיה השונות כאן אנו ניצבים בפני פערים בלתי נסבלים. בציבור היהודי השיעור הוא 3.9 לאלף (גם כאן אני בטוח שיש הבדלים בין קבוצות אוכלוסיה, אבל הם לא פורסמו) לעומת 17.1 אצל הבדואים, בחשבון פשוט זהו שיעור הגדול פי 4.4.  זאת אומרת שאצל הבדואים 1.7 מכל 100 לידות מסתיימת במות התינוק.

כמובן שיש הסברים מהסברים שונים, כמו נישואי קרובים בקרב האוכלוסיה המוסלמית, אבל אני חושב שזאת תשובה קלה מידי, אין ספק ששרותי הבריאות לכלל האוכלוסיה ובעיקר לאוכלוסיה הענייה מתדלדלים (באמצעות השינויים המבניים המהוללים, פרי התוכניות של האוצר) , ואחת התוצאות היא העלייה בתמותת תינוקות.

*קראתי את הפרסום גם ב"ידיעות אחרונות" וגם ב"הארץ" הדיווחים היו שונים ובעיתון הארץ היה יתר פרוט, אבל טעות גדולה אחת, במקום לציין את מספר מיתות לאלף לידות הם הפכו זאת לאחוזים, קרי, מספר מיתות למאה, טעות שאני מקווה שלא תחזור על עצמה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דנה אלכסנדר

    השיעור הגבוה של תמותת תינוקות בקרב האוכלוסיה הערבית בנגב הוא באמת מחריד. לעיתים הטענה היא שהדבר נובע מנישואי קרובים – כלומר, הבדואים בעצמם אשמים, אפשר לנשום לרווחה. אבל כמו שאיציק ציין בצדק, סיבה זו אינה היחידה ואף אינה העיקרית. פריסה דלה ביותר של שירותי בריאות, בקרב כמחצית מהאוכלוסיה הבדואית בנגב המתגוררת בכפרים שהמדינה אינה מכירה בקיומם, היא סיבה מרכזית, הן לתמותה הגבוהה של תינוקות והן לבעיות רפואיות רבות נוספות שהאוכלוסיה סובלת מהן, ילדים, מבוגרים וקשישים. סיבה נוספת היא תנאי תברואה לקויים ביותר, החל מאי-סילוק אשפה, וכלה בהעדר מים זורמים המאלץ את התושבים להביא מים במיכלים שאיכותם אינה נבדקת. שוב, הדבר נובע מכך שהישובים אינם מוכרים על-ידי המדינה ואינם זוכים לשירותים ולתשתיות הנחשבים בסיסיים והמובטחים באמנות בינלאומיות. גם משרד הבריאות מודה, שנישואי קרובים הם רק אחת הסיבות לשיעור הגבוה של תמותת תינוקות, ושנגישות נמוכה לשירותי בריאות ותנאי תברואה ירודים תורמים את חלקם לסטטיסטיקה המזעזעת. מפליא איפוא שהמשרד מתמיד בסירובו להיענות בחיוב לדרישה האלמנטרית, שנכללה בעתירה שהוגשה לבג"צ על-ידי האגודה לזכויות האזרח לפני שלוש שנים, לקבוע קריטריונים ברורים ושוויוניים לפריסת מרפאות. ואולי בעצם לא מפליא. כך יכול להימשך מצב, שבו לישוב יהודי בן 500 תושבים יש מרפאה, ואילו לישוב הבדואי השכן, בן 2,000 תושבים, אין. לזה קוראים, כידוע, אפרטהייד. אנחנו כבר שם.