בשם אומרם - שלטון החוק על פי משפחת המלוכה

יוסי דהאן

"צריך לעבור על החוק כדי לנצח"

דברי עומרי שרון, בתקופת הפריימריס בשנת 1999, בקלטת שהגיעה לידי "ידיעות אחרונות".

בפריימריס ניצח ראש הממשלה את יריביו.

עומרי שרון הוא בנו של ראש הממשלה וחבר כנסת מטעם "הליכוד". 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  בעוד שביילין וחבריו שוקדים על-מנת להפיץ את המסמך היקר, האמיץ, ההיסטורי, בקרב כל בית בישראל (לעיון הציבור, ואולי, אינשאללה, למישאל עם. נו שמישהו ירים את הכפפה). יהיו אחרים שיפיצו מסמך אחר – את "הנסיך" של מקיאוולי, שיצא זה עתה במהדורת דביר בשיתוף פעולה עם המכון הימני, הלאומני – "שלם", ובתרגומה הנאות של פאדובנו. אף הוא לכל בית בישראל: מי ינצח במירוץ? זה תלוי בכולנו.

 2. אסף

  מאמצע-סוף שנות התשעים החל ממשפט עלייתו לשלטון של בנימין נתניהו והפרשיות המביכות שלטון החוק הפך ללעג והמעבר על החוק לנורמה לגיטימית בנוף הציבורי.
  הסיבולת הבלתי מובנת של הציבור לציפצוף על החוק מצד נבחריו ולחוסר נקיון הכפיים שלהם, מצביעה על חברה חלשה, שלטון דמוקרטי חלש.
  חוק משמעותו הסדר חברתי שאותה אוכלוסיה ראתה כחשוב ומרכזי לקיומה של חברה.
  מעבר על החוק יוצר חוסר וודאות מצד חבריה הנאמנים לגבי דרך ההתנהגות המצופה מהם, וחוסר מוטיבציה לקיים את החוק בידיעה שיש חברים וביניהם גם חברים מרכזיים ומשפיעים על עיצובה שאינם נענים לכללים שנוצרו, ואוירה שהמציית לחוק הינו בחזקת "פראייר".
  חברה חזקה צריכה לצאת כנגד מי מבזה בצורה כה גורפת את כללי ההתנהגות שעוגנו בחוקיה.
  חברה חזקה צריכה לדרוש מנבחריה (שיוצרים את אותם חוקים) להיות הלפיד בראש המחנה מבחינת נקיון כפייהם והצמדותם לחוק אותו יצרו (או במקרה של עומרי שרון לחוק שאותו המוסד בו הוא חבר יצר ויוצר), שכן עליהם לדעת שהציבור מביט בהם, בוחן את דרכיהם ומושפע מדרכיהם.
  עלינו לדרוש מהנבחרים להפסיק לבזות את המוסד המרכזי שמקיים את הדמוקרטיה והוא ביטויו הבולט ביותר שלטון של חוק שנחקק עפ"י רוב מהווה ביטוי לרצונו של הרוב בחברה ומשרת את עק' היסוד של השיטה.
  ללא דרישה זו יש סכנה למדרון תלול שסופו קץ השלטון הדמוקרטי.