מיומנו של נציג ציבור במוסד סגור - הסוף

יוסי דהאן

לאחר כמעט שלש שנים של מאבקים ועימותים  כנציג ציבור בשוחות השחיתות והפוליטיזציה של השידור הציבורי בישראל, כתבתי הבוקר לשר הממונה על ביצוע חוק רשות השידור, אהוד אולמרט, את המכתב הבא:

אדוני,

הנידון: התפטרות

אני מבקש להודיע לך בצער על החלטתי להתפטר ממליאת רשות השידור וועדותיה.

לאחר שרות ארוך כחבר מליאת רשות השידור הגעתי למסקנה כי לנוכח התנהלותם של מוסדות רשות השידור אין שום משמעות להמשך כהונתי כנציג ציבור במליאת רשות השידור. אמנם כהונתי כחבר מליאה עומדת להסתיים בקרוב, אולם סברתי שלאחר שירות ארוך בתפקיד, שאליו התייחסתי  כחובה ציבורית ומילאתי על פי צו מצפוני, תהיה להתפטרותי ערך,  ולו על מנת להתריע פעם נוספת על המתרחש ברשות השידור.

יחד עם חברות וחברים אחרים מוניתי לחבר מליאת רשות השידור כתוצאה מפסק דין של בית המשפט העליון שפיזר את המליאה הקודמת (בג"צ 5933/98 פורום היוצרים הדוקומנטריים). המליאה החדשה כללה חברות וחברים המייצגים מגוון דעות, השקפות וקבוצות חברתיות. לרבים מאיתנו היתה תחושה שניתן לפעול לקיומו של שידור ציבורי בלתי תלוי ועצמאי בפיקוח ציבורי ראוי. אולם חוק מיושן, חסר ולקוי (חוק רשות השידור תשכ"ה – 1965), ופוליטיקאים כוחניים ונעדרי אחריות ציבורית חברו להפיכתו של השידור הציבורי למשרתם של אינטרסים פוליטיים.

השר הממונה על רשות השידור דאז, דר` רענן כהן, וראש הממשלה מר אריאל שרון חברו יחד להשתלטות  על השידור הציבורי. למנהל רשות השידור מונה מר יוסף בראל, שהכריז טרם מינויו שמה שיישמע מעל גלי האתר, ויוקרן על מסכי הטלביזיה יהא תלוי, בין היתר, ברצונו של ראש הממשלה. אמירה, שמן הראוי היה שתביא לפסילתו לעמוד בראש מערכת שידור ציבורי בכל מדינה דמוקרטית.

חברי ועד מנהל חדשים מונו שלא מטעמים ענייניים. את מקומו של דודו דותן ז"ל, נציג האמנים היוצרים, תפס נציג הסוכנות במליאת רשות השידור, ואת נציג המיעוט הערבי שפרש החליף נציג תנועת ש"ס. במשך הזמן הפוליטיזציה של מוסדות רשות השידור רק הלכה והחריפה.

נוכחותו של מקורבו וחברו האישי של ראש הממשלה, מר אורי דן, כפרשן קבוע בתכנית "יומן השבוע",  מהווה סמל הולם לתרבות חופש הביטוי השוררת ברשות השידור.

למעשה אין כיום פיקוח ציבורי על רשות השידור. מאז מינויו  למנהל כללי של רשות השידור השקיע מר בראל מאמצים רבים בהפיכת הפיקוח הציבורי של מליאת רשות השידור וועדותיה לריק מתוכן וחסר כל ערך מעשי. לאחר כשנתיים אין מנוס מלהגיע למסקנה שמר בראל הצליח במשימתו. במקרים רבים אין שום משמעות מעשית להחלטות וועדות מליאת רשות השידור. לעניין זה יש דוגמאות רבות, אולם אסתפק בהצגת דוגמה אחת בלבד. על פי חוק רשות השידור לוח המשדרים של הטלוויזיה חייב לעבור את אישורה של וועדת הטלוויזיה, עבור מר בראל אין שום משמעות להוראת חוק זה, התעלמותו המתמשכת וסילוף החלטות הוועדה הביאו להתפטרות יושבת ראש הוועדה דר` יהודית אורבך ממליאת רשות השידור.

היעדר הפיקוח של מליאת רשות השידור ואי מלוי הוראות החוק רק הלך והחמיר עם מינויו של מר אברהם נתן ליושב ראש מליאת רשות השידור. מאז מינויו העניק מר נתן גיבוי מלא לפעולותיו של המנכ"ל גם כאשר אלו היו מנוגדות להחלטות ועדות המליאה, לעיתים נדמה שמר נתן רואה עצמו כעובד במנגנון הנהלת הרשות ולא כנאמן ציבור – יושב ראש הגוף המפקח על פעולות הרשות. כאשר זו תפיסת התפקיד של יושב ראש המליאה, קשה לחברי מליאה הנאמנים לחובותיהם הציבוריות ומצפונם האישי למלא את תפקידם.  

קשה להמעיט בחשיבותו של שידור ציבורי עצמאי, ביקורתי ובלתי תלוי במדינה דמוקרטית. לצערי בישראל שידור כזה הולך ונמוג. שרידיה של עיתונות חופשית ברשות השידור הם תוצאות עבודתם של עובדות ועובדים שבאומץ ליבם ויושרם המקצועי מצליחים עדיין,  באווירה של היעדר גיבוי, לחצים, פחד ופוליטיזציה ליצור עיתונות עצמאית וראויה.

בכבוד רב

דר` יוסי דהאן

העתקים:

היועץ המשפטי לממשלה – מר אליקים רובינשטיין

מבקר המדינה – השופט בדימוס אליעזר גולדברג

חברי מליאת רשות השידור

מר אברהם נתן – יושב ראש מליאת רשות השידור

מר יוסף בראל – מנכ"ל רשות השידור

עו"ד חנה מצקביץ` – יועצת המשפטית של הרשות

מר אבי בניהו – מפקד גלי צה"ל

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גל לוי

  יוסי ידידי, כמי שעוקב מרחוק אחר ניסיונותיך החוזרים ונשנים למלא את שליחותך בתוכן ממשי, מגיע לך יישר כוח על כושר עמידותך, והן על מעשה ההתפטרות.
  על מצבה של הדמוקרטיה או רשות השידור עמדת בעצמך.

 2. אורן קנר

  יוסי – יישר כוח על מאמציך הכנים לעשות דבר מה במקום שעל פניו נראה כי כבר אי אפשר לעשות בו דבר ישר.
  היינו רוצים, כמובן, לפנטז על כך שמכתב התפטרות שכזה ירעיד את אמות הסיפים, או לפחות איזו שערה אחת מראשי מכותביך, אבל קשה להאמין. עצוב וחבל. חזק ואמץ

 3. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  יוסי, יישר כוח על צעדך האמיץ והנחוש, אך אין די בו. אין ספק שהוא יכה הדים במקומות הנכונים – שם, במחנה השפוי, מכונסים זה שנים, גם ללא קשרים אישיים של ממש, כל שוחרי החופש, הקידמה, הליברליזם ובעיקר התקינות השלטונית. שם יושבים ומבכים את אובדנם של הערכים האלמנטריים העומדים ביסוד המדינה המתוקנת והחברה החזונית. הם רואים לנגד עיניהם כיצד דורס השלטון כל שריד של ביקורתיות עצמאית, בלתי תלויה, ומתייג את מדינתנו בתוך הנישה המפוקפקת של חברות ממושטרות חשיבה ורעיונות חופשיים. בשנים האחרונות מתייגים כל מי שסוטה ולו במעט מן הקונצנזוס המקורנף, בתווית של בוגד, משת"פ ושאר "מי שביירך". התפטרותך אמיצה היא, אך אין די בה. יש לעורר הד בציבור כדי לעבות את מוסריותה ותקינותה. אולי, נאמר, נקיים החתמה דוא"לית כפי שבוצעה בזיקה לפרשת העיתונאי רפפורט ב"ידיעות אחרונות". אין לתת להתפטרותך לשקוע כך סתם בטיט היוון של השכחה השגרתית.

 4. רפי יחזקאל

  עוגה עוגה / רפי יחזקאל

  יוסי שלום!

  מזה שנים רבות מאכילה אותנו רשות השידור בלוקשים קרים, שקרים, הסתרת מידע שזכות הציבור לדעת ומיישרת קו עם עמדות השלטון. (וזה לא שלרשות השידור אין מוסר.יש לה מוסר ירוד! ) לכן התפטרותך מובנת מאליה,ועדיף שנהיה במיעוט ואופוזיציה לוחמת מאשר להשתתף עם רשות מושחתת המחייכת לה כל ערב על המסך מול פנינו
  הלא-מאמינות כל פעם מחדש לנוכח הממלכתיות והעלאת הגרה הפוליטית-חברתית ועוד, והמלווה בזחיחות דעת וסיפוק עצמי, כמו שכתב חנוך לוין ז"ל ב " מלכת האמבטיה" :"עם אצבע בתחת ושיר בגרון,טוב ומסריח וחם".
  ועוגה עוגה על "עוצם ידינו" ו"אין לנו פרטנר" "תלכו לעבוד, פרזיטים!"
  כמו שכתבת בפרשת נוריאל:"העיתונאים הפנימו את המסר", ומשדרים בקור-רוח ביקורת בטלה וקלה כנוצה, כשהפיטורין כחרב על צווארם. יש פה ושם עיתונאות לוחמת וביקורתית,חריפה מעט מהרוב השתדלני, והאור בקצה המנהרה הוא של הרכבת.
  אני מצטרף לדיעותיו ורעיונותיו החופשיים והמושכלים של ד"ר יחיעם שורק,יקיר ה'עוקץ',וכן,לערוך החתמה דוא"לית.
  שלך בידידות
  רפי יחזקאל

 5. אורי

  טוב לדעת שגם במדינה שלנו שבה כל משרד, גוף ושלוחה ממשלתית מכל סוג ובכל תחום נגועים בחוסר מקצועיות, חוסר איכפתיות ומוסר ירוד, טוב לדעת שגם אצלנו עדיין קיימים אנשים עם מצפון ויושר אישי שמוכנים להילחם ולנסות לשנות לשפר ולהשפיע כנגד כל הסיכויים.

  פירסום זה ורבים אחרים שקראתי באתר בזמן הקצר מאז שהוקם מנוסחים נפלא וכתובים באופן שנותן שביב תקווה לאופטימיים שבינינו שכמעט והתייאשו לחלוטין כבר.

  יש להפיץ את כתובת האתר ואת עצם קיומו ברבים.
  אם יוחלט על הקמת גוף חברתי כלשהו הנושא את רוח הדברים כפי שהם מופיעים כאן או על כל פעילות אחרת כגון החתמה על עצומה כפי שהוצע באחת התגובות הקודמות – count me in.

  כל הכבוד על הרעיון והביצוע והמשיכו כך.

  אורי