"גנבו לנו את המדינה" - גירסה לקורא הבריטי

יוסי דהאן

Ian Buruma, אינטקלטואל על, כותב קבוע בבמות אינטלקטואליות משפיעות כ New York Review of Books, יצא לשוטט ברחובות שיינקין בהדרכת ניסים קלדרון,  להסביר לקוראי העיתון הבריטי השמאלי Guardian, מה קרה לשמאל הישראלי? הקוראים האנגלים זוכים מבורומה לסיפור עלילה ציוני נוסח חיים חפר, אורי אור ועמוס קינן.

ישראל הוקמה על ידי אירופאים סוציאליסטיים חדורי אוטופיה, אליטה אשכנזית חובבת ברהמס, שופן, רילקה  וארכיטקטורת הבהאוס. ואז הגיעו המזרחים חדורי דתיות ועוינות לערבים, להם לא היה כל עניין בניטשה ופרויד. המזרחים פיתחו איבה לסוציאליסטיים, בעיקר לקיבוצניקים, אבל גם ל"שלום עכשיו" האשכנזים הבוגדים ואוהבי הערבים.

בורומה מסביר את ההשחתה המוסרית של הצבא הישראלי מאז סוף שנות השבעים, בעזיבתם של האשכנזים השמאלנים את הקריירה הצבאית, בשל, בין היתר, התנגדותם למדיניות בשטחים. את מקומם באליטה הצבאית הישראלית תפסו  המזרחים והדתיים הימניים.

את השיעור הזה בהסטוריה וסוציולוגיה ישראלית,  מסבירים לבורומה פרופסורים באוניברסיטה העברית, משוררים, פילוסופים, עיתונאים וסתם אינטלקטואלים אחרים שאותם הוא פוגש במסיבה בביתו של עמוס שוקן, שם קוראים שירה ומנגנים שופן וברהמס.

בורומה זוכה לשמוע את התיאוריות המורכבות הללו על נפילת השמאל,  גם ממרדכי בר און, יאיר צבן וחיים אורון, אותו הוא מציג כבעל קריירה מזהירה בהסתדרות, (עד כמה שאני זוכר אורון היה גזבר ההסתדרות, בתקופת חיים רמון, ויחד הם הוליכו אותה לפשיטת רגל), עם אורון נפגש בורומה, כמה סימבולי, בקפה "מומנט" בירושלים.

המאמר הוא קינה נוספת במחזור הקינות הידוע בכותרת "איך, המזרחים, הדתיים וכל מיני "אחרים",  גנבו לסוציאליסטים האשכנזים רודפי השלום וחובבי ניטשה את המדינה". פרק נוסף, ואישוש על ידי דוגמה ים תיכונית, של תיאוריית העל  אודות  "מלחמת הציביליזציות".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורה לב-רון

  בשעה שהייתי אמורה לשמוע שופן, לפי הגרסאות לאשכנזי המשופר, אמא שלי, פולניה, היתה מבזבזת לי את האוזן בשירי עם אוקראינים ורוסיים, ואת התודעה בסיפורים חינוכיים על ילדים שלא בוכים ולא משאירים בצלחת, כי זה בניגוד למסורת הפולנית. ואם הם עושים את הדברים המסוכנים הללו, צפוי להם עונש קטלני, עליו הם מוזהרים מראש בשירים שאסף המשורר הקומוניסטי-פולני יוליאן טובים. כמובן, זה נשמע נכון רק בפולנית, וגם שם זו זוועה מפחידה. שופן? לא באזור הזה של פולניה…
  אורה לב-רון

 2. טלי

  הוא בטח לא שמע את התיאוריה הזו מנסים, כי זו לא דעתו, והוא בכלל מזרחי בעצמו.

 3. טלי

  המאמר רצוף שגיאות עובדתיות גסות, וקשה לי להבין איך פורסם. הכי צחקתי כשקראתי שבגין ושמיר הם יוצאי צפון אפריקה והמזרח התיכון, ושהצבא היום נשלט ע"י ספרדים דתיים ו'שונאי ערבים'.
  אבל השמאלנים האשכנזים הם כה תרבותיים – הם עוד מקשיבים לשופן ולברהמס!
  ולעיתון שלהם קראו בדיוק כמו שלנו: גרדיאן! מתמוגג הסנוב.

  אז הוא אמר.

 4. א.נ

  המאמר שגוי, נקודה. אבל את טועה באשר לעובדה שהוא מייחס לבגין ושמיר מוצא צפון אפריקאי ( זה היה פשוט משפט מורכב שנוסח בצורה לא כ"כ מוצלחת)