לפני שביתה, שינוי

איציק ספורטא

בשבוע הקרוב ארחיב בדיון על השביתה הכללית הממשמשת ובאה, או לא, באופן מסודר. האינסטינקט הבסיסי שלי הוא לתמוך בשביתה כזאת מכל לב. אולי כי זה מזכיר לי בעיקר מקריאה את המשמעות של שביתה כללית במאבק בין עובדים למדינה ולבעלי ההון. אבל היום רציתי להתמקד במשהו, קטן אומנם, שצרם לי כשקראתי עיתונים, מודעת הפרסומת של המפלגה הזחוחה ביותר בפוליטיקה הישראלית, שינוי. זו פרסמה בדפים הראשונים של כל העיתונים את הישגיה, מתוך עשרת ההישגים חמישה נוגעים באןפו ישיר לקיצוצים לאוכלוסית החרדים. מה היינו אומרים על מודעה כזאת אילו הייתה באה מצידם של החרדים. למשל, קיצוץ במימון ישיבות חרדיות, אילו ש"ס הייתה מתגאה בקיצוץ לאונברסיטאות מה היינו אומרים. יטענו הטוענים שזה לא אותו דבר אבל בכל זאת. מלבד זה יש כמה הטעיות, אין עלייה בשכר לימוד לסטודנטים אבל אין הורדה כפי שסוכם איתם. כתוב גם על תוכנית כלכלית אמיצה, אוי לאותו אומץ כנגד מי שלא צריך אומץ כדי לפגוע בהם, ילדים, מובטלים, ויותר מכך כל עובד שעוד גאה בעבודתו ויודע שהעתיד לוט בערפל. הטעייה נוספת היא, יותר תקציבים לתרבות, משום מה מחר יש שביתה של גופי התרבות אולי כי הם רוצים קיצוצים ולא הרחבות תקציב. והישג אחרון אחרון חביב שהוא יותר מאורווליאני, שוויון בקצבאות הילדים. כל בר דעת יודע שכאשר מדברים על שיוויון אין הכוונה להוריד מהגבוה כדי להתאימו לנמוך, כאשר תחולת העוני של ילדים תגיע ל-40% בשנה הבאה ההישג הזה נראה יותר מכישלון. אבל מה לנו כי נלין הרי בפוליטיקה הישראלית מדובר ולא רק זה במפלגה יומרנית, שהיום לרוע המזל, מייצגת ישראליות פרימיטיבית במסווה של תרבות.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורה לב-רון

  אני לא יודעת איך מבהירים נחרצות לאנשים המחשיבים עצמם משכילים ומתקדמים, שהיותם אנשי"שכבות הביניים", אנשי היי-טק ומשפטים, איננה עניין גנטי. הצבעה ראשונה לשינוי – והופ, הם תומכים בהסרת הכספים והזרמתם לבעלי הון יותר גדול, ועכשיו, הצבעה ברשומות, והם מתחזקים ומזניחים אותם גם בעיר מגוריהם. מצביעי שינוי כדאי שיתרגלו לרעיון ה פרידה ממעמד הביניים והדרדרות מהירה ל"שכבות המצוקה". כן, השכבה הזו והשכבה הזו יכולות להתערבב בקלות כשממשלה נחושה פועלת ליצירת שיוויון חברתי על הקו הנמוך ביותר.
  אורה לב-רון

 2. אסף

  שינוי נבחרה ע"י מעמד הביניים, בתואנה שאין מי שמייצג אותם בכנסת ושהם ידאגו לאינטרסים שלהם.
  נשאלת השאלה כיצד שינוי עזרה לאינטרסים של שכבות הביניים,
  האם ע"י גיוסם של בני הישיבות על מנת להוריד מנטל ימי המילואים?
  האם ע"י הגדלת היצע העבודה בישראל, בתחומי ההי טק, עריכת הדין, ומקצועות חופשיים אחרים?
  האם ע"י אכיפת מוגברת של תשלומי המס שתמנע השתמטות וחלוקה יותר שיוויונית של נטל המיסוי?
  האם ע"י יצירת פיקוח הדוק יותר על הבנקים שימנע מחיקת חובות של מיליוני שקלים שנוצרו מהלוואות בלתי אחראיות לבעלי הון?
  האם ע"י עידוד ומתן הטבות לבעלי עסקים קטנים שמתקשים להחזיק מעמד בתקופה כלכלית כה קשה?
  לא, שינוי מתהדרת בנוצות צבעוניות אך מזוייפות של הישגים, אם בכך שמנעו עליה בשכר הלימוד (אך לא עמדה על כך שמסקנות וועדת וינוגרד יקויימו ושכר הלימוד יירד).
  אם בהתעקשותם הבלתי מובנת על ענין שתכליתו פרוצדורלית בלבד של העברת הרבנות הראשית תחת משרד המשפטים (וכי משהו מעלה על דעתו התערבות של השר הממונה בהכרעות אב בי"ד).
  שינוי סתמה את הגולל על השחיתות שפשתה בנושא תקצוב הישיבות, וחוסר האחריות הכלכלית שהמדינה יצרה בתקצוב מופרז של משפחות מרובות ילדים, אך עם זאת אותם כספים מועברים היום לשטחים, אותם כספים מממנים היום את הכבישים העוקפים, את המילואימניקים המתוסכלים ששומרים על גבעות של קראוונים שמוקמו בצורה לא חוקית, אותם כספים יכלו לעזור בשיקום מערכת החינוך, בעידוד תעסוקה, אך שינוי העדיפה שלא להשמיע את קולה בנושא.
  שינוי היא חלק ממשלה שהקימה משטרת הגירה שמבצעת טעות על טעות, בכך שבמקום לנסות ולאכוף מתן זכויות סוציאליות ותנאי שכר הולמים (לפי חוקי המדינה) לאותם עובדים שהוכנסו לארץ בצורה לא חוקית וליצור ענישה מוגברת רק של המעסיקים ובכך להוריד את התועלת הכלכלית בהעסקת עובד שכזה, היא רודפת את העובד הזר ומזכירה לנו משטרים חשוכים שלא היינו רוצים להדמות להם.
  שינוי אינה מזכירה את זה שהשר מטעמה ,שר התשתיות מר פריצקי, מתעלם מפס"ד שמורה לו לבצע העברה של חוות הגז פי גלילות דבר המסכן ציבור שלם המתגורר בסמוך לחווה.
  שינוי אינה מזכירה את החוק הגזעני בו תמכה "תיקון לחוק האזרחות" שמונע מאזרחים שווי זכויות מוסלמים במדינת ישראל שנישאו לנשים פלשתינאיות להקים משפחה במדינתם? (וזאת תוך כריכת הדבר בשיקולים ביטחוניים).
  שינוי נבחרה ע"י אנשי מעמד הביניים שחפשו אלטרנטיבה לעתיד שפוי במדינה, עתיד במדינה שהולכת לקראת הסכם שלום, עתיד שבו הנטל הן הכלכלי והן הביטחוני מתחלק בצורה שווה יותר, עתיד בו משאבי המדינה מתחלקים בצורה מאוזנת יותר בין שכבות האוכלוסיה ולא ניתנים בקלות בלתי נסבלת לבעלי ההון.
  באם שינוי לא תשנה את הדרך בה המפלגה והממשלה צועדת, מצפה לה בבחירות הבאות קרב קשה על קולות הבוחר וזאת מהסיבה הפשוטה ששכבת הביניים כמעט ולא תהייה קיימת.