בשם אומרם - על הגדרת המושג "ספורט"

יוסי דהאן

"מבחינתי ריקודים סלוניים זה ספורט, גם פוקר ודארטס (זריקת חיצים), זה ספורט"

רם בלניקוב, מנכ"ל חברת הכבלים המאוחדת, בדיון בית המשפט המחוזי בתל אביב, שדן בתביעה ייצוגית של לקוחות הכבלים על ריקון ערוץ ספורט חמש מכל תוכן ספורטיבי והעברת משדרי הספורט המעניינים לערוץ ספורט חמש פלוס – ערוץ בתשלום.

בתגובה להגדרה יצירתית ועמוקה זו, כתב אחד המגיבים ב Y-net, שעל פי ההגדרה של בלניקוב, עופר מקסימוב הוא בעצם ספורטאי ולא מהמר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ד"ר יחיעם שורק, מכללות בית ברל וסמינר הקיבוצים

  כחוקר וכהיסטוריון המתעסק זה כמה שנים בתולדות הספורט ובשיוך/הדימוי החברתי והפוליטי שלו (ועל כך גם פירסמתי מספר ספרים ומאמרים) אומר בקצרה, כי כמו הרבה הגדרות בתחום הדיסציפלינות השונות, ואני מגיח מתוך תחום-הדעת ההיסטוריוסופי, הרי ההגדרה של ספורט משתנה בפרמטרים של הזמן, המקום והנסיבות החברתיות-התרבותיות השונות, ובוודאי גם בזיקה לנקודת השקפתו של המגדיר. את ה"פיינט-בול" נגדיר כספורט והאם זהה לו ציד אדם?! הרומאי הגדיר את שעשועי הדם כספורט, מה שנתפס אצל היוונים כפיסגת הברוטליות, האגרסיביות והאנטי-הומניזם. אכן. מה לעשות, ולפעמים פורנוגרפיה זו שאלה של גיאוגרפיה.
  לי באופן אישי חורה, כאשר מתלוצצים על חשבונם של מספר ענפים, ובציניות מושחזת, שוללים את ספורטאיותם. הנני מקדיש כל יום לפחות כשעה ויותר לפעילות גופנית, אתלטית (ואינני בדיוק בן 20-30). תאמרו: זה ספורט. עסלי ספורט, ספורט אחלה. עם זאת הנני רוקד ריקודים סלוניים זה כמה שנים טובות. משתייך להתאחדות הישראלית לספורט הריקוד, המסונפת להתאחדות הבינלאומית לספורט זה. זוגתי ואנוכי יוצאים מדי פעם להיתחרות בריקודים סלוניים (בסגנון לטינו-אמריקאי) רשמיים, ולעיתים קוטפים מקומות טובים באמצע (מה לעשות. קשה להיתחרות עם הרוסים). אנחנו מקדישים לריקוד לפחות 5 שעות אימון בשבוע, תחת הנחייתם של זוג מורים גרוזיניים מקסימים (רוזנה ובוריס מאשדוד), וזאת מעבר לשעות אימון עצמי שאנו מקדישים בינינו לבין עצמנו, ואף באופן פרטני. בכל הקטגוריות מוגדרים ריקודים אלה כתחרותיים והינם ספורט לכל דבר. (אגב. בכל תחרות אנו נבחנים על-ידי שופטים מקצועיים, כשישה במספר, המנקדים כל צעד-ושעל בביצועינו).

 2. אסף

  אני הייתי ממשיך בקו הזה ותובע את ערוץ הילדים על העברת תכנים לא ראויים לילדי ישראל.
  את ערוץ 1 על כך שבמקום לספק אלטרנטיבה איכותית למירוץ המטורף אחר הצרכן של הכבלים יס והערוץ 2 הוא מנסה להתמודד על הרגלי צפייתו של צרכן מסויים (ראש הממשלה) ובשאר הזמן מוכר לנו נוסטלגיה בגרוש, חומר ממוחזר לעוס ולא מתמודד עם תפקידו כרשות שידור שאמורה לייצג מציאות שפויה בתוך ירידה דרסטית באיכות המוצרים הטלויזיוניים המסופקים לנו.
  את הכבלים הייתי תובע גם על אספקה בלתי פוסקת של ז'אנר הטלנובלות למאות אלפי מכורים לז'אנר המטמטם.
  את ערוץ האופנה הייתי תובע על הנצחת הרזה/האנורקטי כיפה.
  את הטלויזיה כמכשיר הייתי תובע על הרס השיחות וההווי המשפחתי של אלפי משפחות שהתמכרו לקופסא ריקת התוכן.

 3. אורה לב-רון

  לא מתמצאת בספורט, אבל כן באחיזת עיניים. אם בעלי הערוץ באמת סבורים שריקודים סלוניים הם ספורט, שישדרו אותם בערוץ הספורט החדש, תמורת תשלום. אורה לב-רון