ימי ראשון בממשלה, ימי שני בשמש

אורן קנר

ימי ראשון הם הימים שבהם נפגש מועדון השרים הישראלי לשמוע עוד דיווח בטחוני עקר, עוד הצעות לקיצוץ תקציב ועוד תעמולה מאת קצינים בכירים, כלכלנים ואנשי עסקים, שמיתרגמת אחר כך למדיניות (?) כלכלית, המעמיקה את האבטלה ואת אי השוויון החברתי. מקורות יודעי דבר מספרים שהדיון בישיבות הממשלה הוא חד גוני, חוזר על עצמו, רווי בסיסמאות המייצגות אידיאולוגיה שמרנית וימנית מבחינה כלכלית, ובעיקר – משעמם ומשמים. אז הנה הצעה לשיפור: יכול מזכיר הממשלה לשבור את שגרת הדיונים על קיצוצים בתקציב ולהקרין לשרים את הסרט הספרדי המצוין "ימי שני בשמש", שביים פרננדו לאון דה ארנואה. זו לא רק המלצה להעשרה תרבותית, אלא גם למפגש עם תוצאותיה של מדיניות כלכלית-חברתית.

"ימי שני בשמש" מספר את קורותיהם של כמה גברים, שפוטרו מעבודתם לאחר שהמספנה שבה עבדו, בעיר הנמל ויגו שבמערב ספרד. נסגרה. חוזי ההפעלה שלה הועברו למספנות בקוריאה. סיפור קטן על התייעלות ועל תוצאותיה של גלובליזציה לא מרוסנת. בצורה מינורית, שקטה, ריאליסטית, המתעדת רגעים בחיי היומיום, לפעמים משעשעים ותמיד אמינים (לא רק בגלל המשחק המשובח של חוויאר בארדם, לואיס טוסאר, אנריקה וילן וחבריהם, אלא גם משום שהסרט אינו מניפסט). הבמאי פורש כמה סיפורי חיים של אנשים רגילים, שפתאום ככה, באמצע החיים, פוטרו ונכנסו למעגל חיים חדש, זה שמחוץ למעגל העבודה.

עוצמתו של הסרט, שבסופו מתקבלת אמירה חברתית חזקה, היא בעיקר בכך שהוא אינו מניפסט ואינו זועם. הזעם בקרב הצופים מתגבש ועולה אט אט. הדמויות אמינות, בשר ודם, עם חולשות ומגבלות; הגברים המפוטרים מסתובבים חסרי מעש ומעבירים את זמנם בשתיית אינספור בקבוקי בירה; והם לא תמיד "נחמדים". אבל במהלך הצפייה – ברגעים שבהם מגיחים היאוש, הירידה בערך העצמי, ההסתה נגד עובדים אחרים (כלי שליטה וריסון המוכר ומופעל היטב כיום במקומותינו), או הקושי הבלתי נסבל לשמר מערכות יחסים רומנטיות במצב של אבטלה – ברגעים האלה מתהפך הלב, הנשמה כואבת והמסקנות מתבקשות מאליהן.

הסרט אינו מבוסס על סיפור אמיתי, אבל יש כמוהו עשרות אלפי סיפורים אמיתיים, כאן אצלנו, היום יותר מתמיד. הצצה אל ימי שני (יום העבודה הראשון בשבוע הספרדי), שבהם כל אחד מחמשת הגיבורים של הסרט מתמודד בצורה שונה עם המצב החדש, מרגשת, מכעיסה, מעוררת למחשבה ואולי תהיה קלה להזדהות עבור שרי הממשלה, בוודאי קלה יותר מקריאת נתוני הדוח החדש על העוני או מהדיווח על הגידול בממדי האבטלה. אולי תעשה השרה הממונה על התרבות מעשה ותארגן לשרים הקרנה?

ומי שאינו נמנה עם מועדון יום ראשון (ועדיין יש לו כסף ללכת לקולנוע) יכול לצפות בסרט בקולנוע "חן" ברחובות, ב"בנייני האומה" בירושלים וגם – קצת קשה להאמין – בקולנוע "לב אביב", הנמצא בקניון רמת אביב המכוער עד אימה והיקר עד שערורייה.

אורן קנר הוא סגן עורך מגזין "מסע אחר"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.