על כיבוש השוואתי, גלובליזציה וצביעות

יוסי דהאן

רלף דרנדורף, סוציולוג וחבר בית הלורדים האנגלי, יוצא נגד קונדוליסה רייס ומנסה, על סמך ניסיונו כילד גרמני לאחר מלחמת העולם השנייה, לערוך השוואה בין כוחות כובשים שונים.

ואתר מצויין של אוניברסיטת אמורי בארצות הברית המוקדש לגלובליזציה, תיאוריות, מילון מושגים, מחלוקות, ארגונים וכל מה שרציתם לדעת על גלובליזציה.

ובבריטניה חברת הפרלמנט דיאן אבוט הצהירה לפני זמן לא רב "כי יהא זה בלתי עקבי עבור אדם שנלחם למען חברה שוויונית והוגנת לשלוח את ילדיו ללמוד לבתי ספר יקרים המחייבים תשלום שכר לימוד". הבעייה שחברת הפרלמנט שלחה השנה את בנה לבית ספר פרטי ויוקרתי. בעקבות זאת אמרה דיאן אבוט על החלטתה כי היא בלתי ניתנת להצדקה. אני יכול לחשוב על לא מעט דוגמאות ישראליות מקבילות לחברת הפרלמנט הבריטית.

אולם, אדם סוויפט, פילוסוף אנגלי מאוקסופרד, המתנגד לקיומה של מערכת חינוך פרטית, מנסה להוכיח שהמעשה של דיאן אבוט ניתן להגנה.

האם את/ה יכולים לשלוח את ילדיכם לבית ספר שההרשמה אליו מותנית בתשלום שכר לימוד גבוה, או במערכת מיונים שאינה ניתנת להצדקה,  ועדיין להיאבק למען שוויון הזדמנויות בחינוך וכינון חברה צודקת?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמי מרון

  הכותרת השובבה עלולה להטעות, התוכן רציני לגמרי. נדמה לי שאי אפשר לנסח כלל גורף כמענה לשאלות מסוג "האם מותר ללוחם שוויון ליהנות מפריבילגיות"? הנה כמה בעיות שפגשתי אישית:
  א. האם חייב לוחם זכויות בעלי-חיים להיות צמחוני?
  ב. האם חייב לוחם שלום לסרב לשרת בשטחים?
  ג. האם חייב צרכן טלביזיה מרוּמֶה להתנתק מהכבלים/לוויין?
  תשובותַי הפרטיות הן "כן" ל-[א] ו-[ב] , "לא" ל-[ג]. התשובות שלי הושפעו כנראה ממשקלן של הבעיות. כלומר, זוועות האדם נגד בעלי-החיים ופשעי הכיבוש מחייבים משמעת "דתית" (לכן חובה להיות צמחוני וסרבן), אבל אפשר להלחם במנוולים של התקשורת גם בלי לוותר על כדורגל ספרדי וקולנוע אנגלי (או להיפך).
  למען הגילוי הנאות עלי להודות שהכרעה אישית בבעיה [ב] נחסכה ממני (חדלתי להיות לוחם לפני שנים), אבל בני מקיים את המצווה.