אין לי כסף אין לי,

איציק ספורטא

חוק הדיור הציבורי בוטל בחוק ההסדרים אבל יש מי שמרוויח בלי קשר למה שקורה לדיירי הדיור הציבורי. הסוכנות יהודית מוסד שמספק ג`ובים לפוליטיקאים שלא מהשורה הראשונה יקבל לפי חישוב שנעשה על ידי זיו מאור (ה"ארץ") כ-3 מיליארד שקל, 800 מליון בגין הפרשים בין המחיר בו נמכרו הדירות למחיר שאותו התחייבה המדינה לכסות (39.5 אלף דולר לעומת 18 אלף דולר). היתר בגין התחייבות לרכוש את הדירות שנותרו תמורת 2.2 מיליארד שקל. מי אחראי להסכם הלא חכם הזה? לא תתפלאו לשמוע שעומד מאחורי ההסכם השר במשרד האוצר מאיר שטרית (בהיותו יושב ראש הקואליציה), זה שמופיע בתקשורת כמעט מידי יום ומטיף ונוזף וטוען שיש לעבור מקצבאות לעבודה, ושאין כסף. אבל לממן את פעילויות הסוכנות בארצות עשירות יש ויש כסף, להחזיק משרדים מפוארים בניו יורק גם כן לא חסר כסף. מי צריך לממן את הפעילויות הללו? כמובן אזרחי ישראל ובעיקר אזרחי ישראל העניים. הגענו למנוחה ולנחלה הפכנו את היוצרות, יש לסבסד את העשירים ומי שצריך לעשות זאת אלו העניים. וכרגיל הטיעון הוא שהסוכונות הסתמכה על הכסף הזה כשלקחה הלוואות מהבנקים, טיעון זהה לטיעון של מפעלי מלח. לוקחים הלוואה על סמך בטחונות של נכס ציבורי (קרקע, דירות) כאשר מתברר שההסכמים הללו הם בעייתיים ויש דרישה לשנותם עולה הטיעון המנצח, אבל הסתמכנו על זה, ואז הרחמנים בני רחמנים אומרים, זה נכון באמת הם צודקים. בקיצוצים אחרים, משום מה,  אין רחמים אלא רק אידיאולוגיה נוקשה של מחנכים דגולים הרוצים כביכול בטובת המקוצצים. בואו פעם נעשה את ההיפך, לא בדיוק ההיפך, לא נקצץ לעשירים, חס וחלילה,  אלא פשוט לא נוסיף להם הטבות, מס, הסכמים חורגים (מפעלי מלח, בתי זיקוק, קוקה קולה, טאואר סמיקונדקטורס שאושר לה מענק של 250 מיליון דולר 122 כבר ניתנו), ואז יתברר שלא חסר כסף. רק כאן מצאנו כמעט חמישה מיליארד שקל, בואו נוסיף עוד שלושה מיליארד למה שהם קוראים רפורמה במס, והיא בעצם הטבות שיגיעו ברובן למשתכרים שכר גבוה, והגענו לשמונה מיליארד שקל בלי להתאמץ (תזכירו לי מה היה הקיצוץ בתקציב השנה?). מעתה אמרו יש כסף אבל תלוי למי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איה

  איזו מין מדינה הם רואים בעיני רוחם? מדינה של המון אנשים חלשים שלא יכולים להתנגד לכל הגזירות הכלכליות ולכל העוולות והשחיתות עייפים מרוב עבודה קשה ואין-כסף ומאניפולציות. המון מתנחלים עשירים. וקומץ של מליונרים שמתעשרים עוד ועוד. ועוד. ו3 מיליון פלסטינאים מלאי שנאה. חתיכת חזון

 2. מתיתיהו שמואלוף

  אותו משטר רייגאניסטי עולה על מסכינו כיום,
  רק עם שינויים קלים {אין לנו דרך לעורר מלחמות בדרום אמריקה, חוץ ממכירות נשק מוגדלות}
  אין לנו אפרו-אמריקאיים{יש לנו מיזרחיים ישנים } כועסים
  אבל יש לנו, וכל זה בלשון קיצור כמובן, משטר נורא, שמבזה כל דיון ערכי,
  הבעיה היא שאם עכשיו רייגן עלה לשלטון, בצורתו של שרון, בשני קדנציות, אנו עומדים לחכת עוד קדנציה של בוש האבא, שתפורר את הרחובות לאבק, ורק אז אולי יעלה איזה קלינטון וינסה לשנות כאן משהו.
  אבל הרי חוק הבריאות הציבורי לא הצליח להעלות אפילו במשטרו של קלינטון, כך
  שאנו נותרים עם משטר ליברלי, שכנראה הסתתרר כמו חוק הברזל של האוליגרכיה.
  כך מתחת לכל שמות המישטרים ה"נאורים" : הדמוקרטיה הישראלית, הרפובליקה האמריקאית,
  מסתתר שלטון הליברליזם, שזורק את העניים לרחובות,
  כי אין בידם את הקאפיטל
  את הכסף,