האם זה הרבה האם זה מעט?

איציק ספורטא

היום פורסם שהונם של 600 העשירים בישראל מסתכם ב-45 מיליארד דולר. 600 איש, ברובם גברים, מהווים 026%. מסך המועסקים במשק. אם בישראל היה שוויון מוחלט חלקם בהון הכללי היה צריך להיות כמשקלם בסך המועסקים, קרי, 026%. כמובן שה אינו כך, בנק ישראל מפרסם את סך הנכסים הכספיים הנמצאים בידי הציבור, חישוב פשוט מראה שחלקם של ה-600 הללו הוא  16.7% מסך ההון, זאת אומרת פי 642 ממשקלם באוכלוסיה.  האם זה הרבה, האם זה מעט?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמי מרון

    כיום, מתגלגלים שמות המיליונרים על כל לשון, ותמונותיהם ניבטות אלינו מכל עיתון. פעם (גם אז היו עשירים) היה הכל שונה, והעשירים הצניעו לכת.
    זכור הסיפור על סורמללו שאמרו לו פעם: "אומרים עליך שאתה עשיר", ותשובתו המיידית היתה: "וואללה, אם היה לי כסף לתכריכים – הייתי מת הרגע".

  2. שיאל

    הונם של 400 עשירי אמריקה (לפי פורבס) מוערך ב955 מיליארד דולר, והם מהווים 0.00016 מכלל האוכלוסיה שם. אני לא יודע מה סך כל נכסי הציבור בארה"ב, אבל אני בטוח שחלקם היחסי בהון האמריקאי גדול מחלקם היחסי של עשירינו בהון הישראלי. יש לך את הנתונים על מדינות אירופאיות?